בינת משיקה ענן היברידי

הלקוחות העסקיים והממשלתיים בישראל מתחילים לאמץ את שירותי הענן (או לחשוב על זה), וחברת האינטגרציה בינת כבר עושה מהלכים יחד עם סיסקו להתכונן לצרכים העתידיים של המשק הישראלי. זאת, כאשר ברקע מתחוללת מהפיכה של ממש בעולם הרשתות הידועה כ-SDN. מה הקשר בין הדברים? בכתבה הבאה

אלון בן צור, מנכ"ל בינת תקשורת מחשבים

בינת תקשורת מקבוצת רד-בינת, הודיעה בשבוע שעבר על השקת פלטפורמת ענן היברידי ללקוחות ישראלים בשם Bynet Agility Cloud Platform. את המערכת פיתחה בינת תקשורת בשיתוף חברת CSC, והיא משלבת סביבות ענן פרטי, ציבורי-מקומי וציבורי-בינלאומי תוך יכולת עבודה היברידית שקופה ומאובטחת בין הסביבות. צריכת השירות נעשית בצורה אוטומטית ובשירות עצמי על ידי הלקוח.

השותפות עם חברת CSC מאפשרת לבינת להפוך את חוות השרתים שלה לחלק מרשת השירותים המנוהלים של סיסקו תחת השם 'Cisco-Powered'. מדובר בשירותים מנוהלים שסיסקו מספקת בכל העולם באמצעות שותפים, כאשר שירותים אלו מתבססים על חוות שרתים המפוזרות בכל העולם. מכאן, שייתכן ובינת תספק באמצעות חוות השרתים שלה שירותים מנוהלים ללקוחות גלובליים של סיסקו לצד אספקת שירותים ללקוחות ישראלים. בסופו של דבר, מבחינת סיסקו, יש צורך באופטימיזציה בהיבט פיזור חוות השרתים בעולם כדי לספק שירותים מנוהלים מתקדמים שחלקם רגישים מאד לשיהוי ברשת ולרוחב פס.

מהפכת הגל השלישי

מיליוני שקלים הושקעו בתשתית הנדרשת לתפעול מערך זה. בין היתר, מוקם במתחם הר חוצבים שבירושלים דאטה סנטר ענק המשתרע על פני 1,700 מ"ר ונחשב למתקדם ביותר מסוגו בארץ. אמנם חוות השרתים לא הוקמה בלעדית עבור המערך, אך היא מאפשרת לבינת לספק ללקוחות ישראלים בית אחד גם לענן פרטי ואפשרות להתחבר לעננים ציבוריים בחו"ל. כמו ה-AWS של אמזון ו-Cisco-Powered של סיסקו. בעתיד יתמכו גם סביבות Azure של מיקרוסופט, Google Cloud Platform של גוגל, ואחרים.

"היום אנו חושפים את מה שלדעתנו מייצג את 'מהפכת הגל השלישי – NGI – Next Generation Infrastucture' - מעבר שקוף בין תצורות ענן שונות, המאפשר לעסקים להתנהל בגמישות ובביטחון מקסימליים בכל הקשור לתפעול עסקיהם. השימוש ב- Bynet Agility Cloud Platform מייתר הקצאת כוח אדם ומשאבים ארגוניים אחרים לניהול יומיומי של שירותי הענן, תהליכי ההגירה לענן ומעבר המידע בין תצורות הענן השונות - שלא היה אפשרי עד היום", אמר אלון בן צור, מנכ"ל בינת תקשורת מחשבים.

כך זה יעבוד: ראשית יבחר הלקוח באיזה מודל הוא מעוניין לפעול (ענן פרטי, ציבורי-מקומי, ציבורי-בינלאומי או שילוב של מודלים אלו). בינת תבצע עבורו את ההגירה לענן על פי המודל שנבחר: הקמת דאטה סנטר במתחם שלו, הגירה לענן המצוי במתחם הדאטה סנטר של בינת או קישור באמצעות בינת לספק ענן בינלאומי. בכל שלב יכול הלקוח לעבור ממודל ענן אחד לאחר.

השירות פונה ללקוחות Enterprise ו-SME, אך גם מאפשר לחברות פיתוח מוצרים להיעזר בפלטפורמה מודולארית שתסייע להן לפתח, להשיק ולתחזק מוצרים בענן. בבינת מבטיחים כי תהליך המעבר המלא לענן בכל אחת מהתצורות שתוארו לעיל לא יעלה על חודש.

הכנה לעידן ה-SDN?

אפשר לראות את המהלך של בינת וסיסקו כהכנה לעידן ה-SDN, או בשמו האחר 'וירטואליזציה של הרשת'. מדובר באחד המאבקים הגדולים ביותר של עולם ה-IT בימינו בין חברת סיסקו ל-VMware. בעוד סיסקו רוצה לבסס את עולם הרשתות על מתגי חומרה גדולים (Nexus 9000), חברת VMware רוצה להפוך את התקני הרשת לוירטואלים במטרה להפריד בין הרשת לחומרה. כמובן שעבור חברות כמו סיסקו, ג'וניפר ואחרות המבוססות על מוצרי חומרה, מדובר בהזזה של הגבינה והן מנסות להשאיר אותה במקומה.

כדי לעשות זאת, סיסקו השיקה ב-2012 טכנולוגיה בשם ( Application Centric Infrastructure (ACI מתוך מטרה לספק פתרונות SDN המבוססים על מתגי NEXUS. כלומר, הלקוח יוכל להנות מהעידן החדש אבל הוא יהיה תלוי במתגים הגדולים של סיסקו שמותקנים בחוות שרתים בעולם. ניחשתם נכון. בנקודה זו מתחברת פלטופרמת Cisco-Powered ל-ACI. בסיסקו הבינו שאי אפשר לסמוך על יד המקרה שתוביל חוות שרתים להקים שירותים על בסיס ה-NEXUS, והשיקו תכנית שותפים שתתבסס על המתגים הללו ותספק ללקוחות שירותים מנוהלים מבוססי חומרה של סיסקו. בצורה כזו יש לסיסקו גם טכנולוגיה מתחרה ל-VMware וגם רשת שותפים שתנגיש אותם ללקוחות בעולם. וכדי להקל על הלקוח לקנות אותם, צריך אינטגרטורים, כמו בינת בארץ, שיודעת לעשות את הקשר בין העולם הפיזי (הלקוח) לבין הוירטואלי (הענן/שירותים מנוהלים).

מבחינתה של VMware, מדובר בחברה שבונה על כוחות השוק (יד נעלמה?) שישברו את האסטרטגיה של סיסקו. איך עושים זאת? פשוט מאד, מנתקים את שכבת הרשת מהתקני החומרה, עובדה שמנתקת את התלות בין הלקוח וספק התקני הרשת כמו סיסקו ואחרים, ופותחת את השוק לתחרות. זה עובד? ובכן, ב-VMware כבר עשו זאת עם שרתים (בהצלחה רבה), עם אחסון (הושק השנה) ועכשיו רוצים לעשות זאת עם הרשת. אם המהלך יצליח, חוות שרתים יוכלו לספק שירותי רשת על בסיס שרתים רגילים (לעומת מתגי ה-NEXUS במודל של סיסקו), עובדה שתאפשר לבעלי החוות אפשרות תיחור פשוטה בין ספקי חומרה סטנדרטית.

יש שיאמרו כי כי מדובר במאבק בין מודלים עסקיים שונים שבסופו של דבר יתורגמו למחיר שירות שהלקוח הסופי ישלם. אם סיסקו תצליח להביא שירות ברמה גבוהה ללקוח הסופי ובמחיר תחרותי, היא תזכה במאבק והטכולוגיה שלה תתגבש לסטנרדט בעולם הרשתות. יחד עם זאת, קולות אחרים יאמרו כי מדובר במהפיכה של ממש שיכולה להפוך על פיו את עולם ה-IT העולמי. ניתן להקביל את זאת למה שקרה בעולם הסלולר בישראל עם המעבר לחבילת שירותים אחידה - הלקוח הפך להיות אדיש לספק השירות. את זה בסיסקו מנסים למנוע. בענקית התקשורת האמריקאית יודעים שאם הטכנולוגיה של VMware תצליח, עולם הרשתות ישתנה לעד, ולאו דווקא לטובתה.

You might be interested also