בין טהרן לקבינט

הדברים החשובים באמת, כמו הגרעין האיראני, לא היו במרכז החדשות השבוע, על אף חידוש השיחות בין המעצמות לטהרן. למרות עסיסיות המריבה בין יעלון לבנט, דווקא ההתרחשויות בווינה ישפיעו יותר מהכול על ישראל. עמיר רפפורט בטור שבועי נוקב

מתוך ישיבת הממשלה (צילום:AP)

איכשהו, הדברים החשובים באמת, לא נמצאים בתודעה הציבורית: כך, ממש בימים אלה, נערכות בווינה שיחות בין המעצמות (5+1) ובין נציגי איראן על ההסכם ארוך הטווח בנושא הגרעין האיראני. הסיכוי שאדם מן הישוב שמע על כך הוא נמוך, שכן הנושא קשה להבנה וסוגיית הגרעין האיראני הודחקה מהתודעה הציבורית.

אבל, הסוגיה הזאת עדיין גורלית מבחינת ישראל, כאשר איראן מצליחה לשמר את מרכיבי תכניתה גרעין שלה, תוך הקלת הסנקציות. שר המודיעין, ד"ר יובל שטייניץ, שחזר בשבת משיחות אסטרטגיות ארה"ב, שעסקו גם בנושא הזה, ייצא שוב בסוף השבוע כדי ללחוץ על נציגי המעצמות שלא להתקפל מול האיראנים, אבל גם לו ברור (כפי שאמר בנאום הפתיחה של כנס הכלים הבלתי מאוישים של ישראל דיפנס השבוע) שבמקרה הטוב ההסכם הבא של המערב עם איראן יהיה "גרוע" ולא "גרוע מאוד".

האיראנים יחדשו דרכים להמשיך את פרויקט הגרעין המוקפא מתחת לאף של פקחי האו"ם, במוקדם או במאוחר. נכון לעכשיו, האסטרטגיה שלהם, להגיע אל הפצצה תוך ניסיון להקל את הסנקציות הכלכליות, עובדת.

בנט ויעלון

זה כבר זכה להרבה יותר תשומת לב ציבורית: המריבה המתוקשרת בין שר הביטחון, משה יעלון, ובין שר הכלכלה, נפתלי בנט, אינו מתנהלת סביב ההאשמה החמורה באמת שהטיח יעלון בבנט ביום שלישי: שר הביטחון טען כי התנהלות שר הכלכלה הייתה אחד הגורמים לכך שהמערכה בעזה בקיץ ארכה לא פחות מ-50 ימים. במילים אחרות, אפשר להגיד שיעלון טוען כי אלמלא הביקורת הקשה של בנט כנגד מהלכי המלחמה, תוך כדי לחימה, מערכת ״צוק איתן״ הייתה קצרה יותר, והיו נחסכים חיי אדם. לא פחות.

הקרב בין יעלון לבנט, שעלה לכותרות השבוע, התחיל תוך כדי הלחימה עצמה, והיו לו כבר ביטויים במסיבות העיתונאים של נתניהו ויעלון תוך כדי ״צוק איתן״. אתמול השתחררה לשונו של יעלון והוא עלה מדרגה בביקורת כלפי עמיתו לקבינט. דברי יעלון נאמרו במפגש עם כתבים צבאיים בחדר הדיונים של לשכת שר הביטחון בקריה, לקראת ראש השנה. ליעלון יש רקורד ארוך של אמירות שתופסות כותרות במפגשים מעין אלה. זה קורה בגלל שפיו וליבו שווים, לא בהכרח בגלל שהוא תמיד צודק. לגופו של עניין, הסערה סביב פועלו של הרב רונצקי בימים הראשונים של המערכה יצאה מכל פרופורציה. הרב הצבאי לשעבר לא היה בודד: מאות אנשי צבא לשעבר התגייסו למאמץ המלחמתי ושוחחו עם עמיתים. רבים פטפטן את עצמם לדעת גם באולפני הטלוויזיה. יעלון גילה רגישות יתר למידע שהחזיק בידיו השר בנט בדיוני הקבינט, כאשר ביקש מיעלון להורות על חקירת הדלפה תוך כדי הקרבות. היו דברים חשובים יותר לעשות.

אלמלא הבדלי האופי הקיצוניים בין יעלון לבנט דברים היו יכולים להראות אחרת: בנט היה צריך להבין שכשר בקבינט הוא לא יכול להתנהל כמו קצין צעיר בסיירת - הוא צריך היה לתאם ביקורים ביחידות צה״ל עם לשכת שר הביטחון, כמו שאר השרים, ולשמור בישיבות הקבינט את המידע שהוא מלקט ממקורותיו - בבטן. יעלון, מנגד, יכול לעגל פינות מידי פעם, למרות שזה בניגוד מוחלט לאופי שלו. בינתיים, הוויכוח בשאלה האם הפעולה כנגד המנהרות בוצעה בזכות השר בנט או לא, הוא לא פחות ממגוכח.

וזו האמת בעניין הזה: כפי שנחשף באחרונה בישראל דיפנס, הרמטכ״ל גנץ תמך בדיונים הפנימיים בצה״ל בימי הלחימה הראשונים בפעולה קרקעית הרבה יותר נרחבת מזו שבוצעה בפועל. דעתו לא הובאה לידיעת הממשלה. צה״ל הציג תמיד ״קשת של אפשרויות״. תכנית של אלוף פיקוד הדרום נגד המנהרות ההתקפיות, שהונחה על הפרק כבר מהיום הראשון ללחימה, אושרה רק אחרי פיגועים שבוצעו בשטחנו בעקבות חדירות. בנט לא באמת היה קשור לכך.

ולהאשמה החמורה מכולן: יעלון טוען כי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני והחמאס בעזה היו מוכנים להפסקת אש כבר אחרי שבועות ספורים של לחימה. לפי יעלון, מי שמשך את המלחמה עוד ימים ארוכים היה ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, ממקום מושבו הנוח בקטאר. לפי יעלון, משעל הבין מדברי בנט תוך כדי לחימה, שממשלת ישראל מתפרקת ולכן כדאי לחמאס להתמיד בלחימה עוד זמן מה, כדי לשפר את הישגיו. האם הניתוח של יעלון נכון? ההיסטוריה תתקשה להכריע, בטח בלי להיכנס לתוך הראש של חאלד משעל.

מבחן הרקטה

בינתיים, הרבה יותר חשוב מוויכוחי הסרק בין השרים על אירועי "צוק איתן" - מבחן הרקטה הראשונה לאחר הלחימה, שנורתה ביום שלישי לעבר חבל אשכול. זו הייתה רק שאלה של זמן עד שהרקטה הראשונה תאתגר את ישראל. החמאס מיהר לעצור את חוליית הירי ובכך עיקר את האפשרות לתגובה ישראלית באש. אבל, זו שוב רק שאלה של זמן עד שתשוגר גם הרקטה הבאה. מוטב שבנט ויעלון ישקיעו את כל המרץ שלהם בגיבוש אסטרטגיה שתמנע מציאות של ״טפטוף״ רקטות, במקום במריבות פנימיות בקבינט.

חילופים בשב"כ

ובינתיים, בשב"כ: בשבוע הבא ייכנס לתפקידו סגן חדש לראש השב"כ - ר' יחליף את נ', שמילא את התפקיד תחת ה"ראש" יורם כהן במשך שלוש שנים. נ' ייצא לתקופת לימודים עד להתמודדות על תפקיד ראש השב"כ הבא. הסגן החדש, ר', מרקע דתי, התחיל את דרכו הביטחונית כקצין בצנחנים, ובתפקידיו האחרונים בשירות היה ראש מרחב ירושלים וראש אג"מ.

אלה לא חילופי התפקידים היחידים בצמרת הארגון: בימים האחרונים נכנסו לתפקידיהם גם ראשים חדשים לאגף המידע ולאגף הסיגינט. בראש המידע אומד החל מהשבוע א', שמחליף את ר' שפורש מן השירות ומתמנה לתפקיד בכיר בוויזה כאל. ראש אגף הסיגינט החדש הוא י', שהחליף את ה', שמונה לראש מרחב ירושלים.

You might be interested also