בואינג, לוקהיד ושאלת החמקנות

הקיצוץ בתקציב הביטחון של ארה"ב גורם ללוקהיד מרטין ובואינג לשחוט את כל הפרות הקדושות, כולל את מטוס הקרב החדש ה-F35. ובחו"ל - במלחמה, כמו במלחמה, כל האמצעים כשרים. באתרים בחו"ל משרטטים את המאבק הקשה על התקציב שנותר

סכמת הפעולה של "הנוהם". מקור: צילום מסך

כאשר משרד ההגנה האמריקאי שחרר את תקציב 2015, מסתבר כי הוא לא כלל מימון למטוס ה-EA-18G של בואינג - "הנוהם" (Growler). אז מה בואינג עשתה? היא יצאה לשכנע את המחוקקים כי ללא ה-Growler, ה-F35 של חברת לוקהיד מרטין נשאר פגיע היות ואפשר לזהות אותו, והוא לא ישרוד את משימות תקיפה ביום הראשון של המלחמה. כך על פי דיווח באתר Fool.

הטיעון של בואינג עבד וב -8 במאי, בועדת השירותים המזוינים של הבית עברה פה אחד החלטה HR 4435, אשר במסגרתה בואינג תקבל מימון ל-12 מטוסים כאלו במסגרת התקציב הקרוב בעלות של 975 מליוני דולרים. תפקידו של מטוס ה-Growler הוא לטוס לפני מטוסי התקיפה ולשבש מערכות מכ"מ של אמצעים קריטיים כמו למשל סוללות נ"מ (סרטון אודות המטוס אפשר למצוא כאן). כדי להמחיש את הצורך במטוס מסוג זה, אפשר להיזכר בתקיפת הכור הגרעיני בסוריה בשנת 2007, אשר על פי מקורות זרים במסגרתה התוקף גרם ל'עיוורון' בקרב סוללות הנ"מ הסוריות.

בואינג ולוקהיד במסלול התנגשות

מטוס הקרב מדור חמישי של לוקהיד אמור להיות מטוס הקרב המתקדם ביותר בעולם. עם זאת, לדברי בואינג, מכ"מי חיפוש התקדמו לנקודה שבה אפשר לעקוף את החמקנות ולזהות את המטוס. אתר breakingdefense דיווח על ה-F-35 כי "חיישני [אינפרא אדום], מכ"ם תדר נמוך ומשתנה, רשת מכ"מים ומערכות חיישנים אחרים שנבנו או בשימוש על ידי רוסיה וסין הפכו את איתור המטוסים החמקניים כמעט לוודאית".

ה-F35 "יכול לשבש תדרי X-band, אבל ברגע שהוא עושה זאת, זה כל מה שהוא ממוקד בו". עובדה זו משאירה אותו פגיע לזיהוי על ידי אינפרא אדום, ELF ומכ"ם קשת נמוך יותר, אמר המקור בתעשייה לאתר.

גם קולונל Michael W. Pietrucha הביע הסתייגות מרכישת ה-F-35:

"באופן ספציפי, הביצועים [של ה-F-35] לא עמדו בדרישות ראשוניות, המטען שלו הוא קטן, הטווח שלו קצר, ומאמצי הריגול על ידי הרפובליקה העממית של סין (PRC) אולי פגעו במטוס עוד לפני השקתו. ההנחות שלנו לגבי הסביבה התפעולית, שנעשו לפני יותר מעשור, אינן תואמות את המציאות הנוכחית ביחס לאיום או היריבים הפוטנציאליים (שהם מגוונים יותר). המשימה של המטוס - לחדור את ההגנה האווירית המתקדמת ביותר ולשחרר חימוש מונחה מדויק נגד מטרות קריטיות של היריב - נשארה בספק במקרה הטוב, במיוחד אם עמיתים שנמצאים באזור הודו, אסיה פסיפיק, שבו הביסוס שלנו מוגבל, הטווחים ארוכים, ויש ליריבים פוטנציאליים יתרונות לוגיסטיים".

עוד מאותו מאמר:

"בשאיפתה [של ארה"ב] להשיג את ה-F-22 ועכשיו את ה-F-35, חיל האוויר סחר תמורתם את מטוסי הלוחמה האלקטרונית הייעודיים שלו, תוכניות ההכשרה שתמכו בהם, וצוותיי הלוחמה האלקטרונית המקצועיים שאיישו אותם. בכך הוא השאיר את קרב הלוחמה האלקטרונית בידיים של חיל הים וחיל הנחתים". (למאמר המלא לחץ כאן).

לוקהיד יורה חזרה

בתגובה להתקפה של בואינג, ריין מיכאל, הדובר של לוקהיד, אמר לאתר Military.com שיכולות ההתגנבות של ה-F-35 הן "חסרות תקדים", וכי "ניתוח מקיף ומבחן טיסה של השרידות של ה-F-35 עם שילוב של התגנבות, חיישנים מתקדמים, היתוך נתונים, אמצעי נגד מתוחכמים, והתקפה אלקטרונית, הוכיחו באופן משכנע יתרונות מעולים שלו על פני מטוסי דור קודמים". עם זאת, אם לשפוט על פי התוספת של Growlers לתקציב הביטחון, הוויכוח של בואינג נראה היה משכנע יותר מלוקהיד, כך לפי אתר Fool.

למה לצפות?

ובכן, לפי Fool, החלטה HR 4435 לא הפסיקה את המימון עבור F-35 של לוקהיד (נזכיר רק כי משרד ההגנה האמריקאי מתכנן לרכוש בסך הכל 1763 מטוסי F-35). אלה חדשות טובות ללוקהיד שה-F-35 אחראי ל-16 אחוזים מהמכירות נטו המאוחדות של חברת לוקהיד ב-2013. עם זאת, הטיעון של בואינג נראה שהיה מכה לתדמיתו של ה-F-35.

לאן זה יוביל, איש אינו יודע. נכון לעכשיו, HR 4435 טרם עברה את הקונגרס, וגם אם זה יקרה, זה עדיין צריך לעבור את הסנאט והנשיא. כתוצאה מכך, מימון ה-Growler של בואינג כמו זה של ה-F-35 יכול לעבור שינוי.

You might be interested also

A poster depicting Syria's President Bashar al-Assad is displayed in front of damaged buildings in the city of Homs on May 23. Photo: REUTERS/Omar Sanadiki

Syria's difficult rebirth

Commentary: After avoiding defeat in the civil war, Bashar al-Assad’s regime cannot easily tackle the problem of rebuilding the country. Assad finds himself needing to reconcile the difficult requirements of definitively defeating the insurgency, resolving the very severe economic situation and coexisting with the presence of cumbersome allies Russia and Iran