בדרך למלחמה באוקראינה?

על פי דיווח של אתר רויטרס משעות הלילה המאוחרות של אתמול (שישי) , רוסיה החלה להזרים כוחות לחצי האי קרים. היום (שבת) בבוקר הודיע ראש הממשלה החדש של דרום אוקריאנה כי הוא מבקש מפוטין עזרה להחזיר את השלוה לחצי האי קרים

אוקראינה האשימה את רוסיה ב'פלישה מזוינת' לאחר שחיילים רוסיים הגיעו במטוס ומסוק לחצי האי קרים והשתלטו על שני נמלי תעופה באי. פקידים רוסים טוענים כי מדובר במהלך למטרות אבטחה. עם זאת, הנשיא בפועל של אוקראינה קרא לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין להסיג את כוחות הצבא מחצי האי. כך לפי דיווח באתר טלגרף מאתמול.
 
על פי הטלגרף, חמושים לא מזוהים פטרלו מחוץ לנמל התעופה הראשי של חצי האי קרים ביום שישי בזמן שחמושים דווחו גם כי תפסו שדה תעופה אחר בדרום מערב חצי האי שבו הרוסים הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר. מוקדם יותר בשבוע שעבר, הנשיא ולדימיר פוטין, קיים תרגיל פתע על גבולות אוקראינה שכלל 150,000 חיילים וכמעט 900 טנקים.

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, ניסה להקל את הלחץ המדיני בסגנון המלחמה הקרה על ידי הכרזה כי שר חוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הבטיח לו כי מוסקבה "תכבד את שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה". פוטין הופיע גם כדי לנקוט בגישה פייסנית יותר מאוחר ביום חמישי ונשבע לעבוד על שיפור קשרי המסחר עם אוקראינה והבטיח לתמוך במאמץ בינלאומי לספק לקייב כספים.

למרות המאמצים הדיפלומטיים, נראה כי בכל זאת רוסיה החליטה להזרים כוחות לחצי האי קרים, כך לפי דיווח מאוחר יותר ברויטרס. בדיווח מהשעה 23:35 אתמול בלילה, אמר מקור אמריקאי לסוכנות רויטרס כי ארה"ב זיהתה תנועת כוחות לחצי האי. מספר החיילים והכלים לא ידוע, וכך גם המטרה של הכוחות.

מול הפעולות של הנשיא פוטין, הנשיא אובמה נשא אתמול נאום שבו הוא מפציר בנשיא הרוסי לשמור על הריבונות המלאה של אוקראינה. אולם לצד הנאום שנראה כביכול 'חסר שיניים', חשוב לזכור כי אובמה ודויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, חתומים על אמנת הגנה על אוקראינה. כך שבמקרה של פלישה רוסית, ארה"ב ואנגליה מחויבות משפטית לצאת למלחמה. מדובר באמנה שנחתמה בשנת 1994 בין ביל קלינטון, ג'ון מייג'ור, בוריס ילצין וליאוניד קוצ'מה – המנהיגים לשעבר של ארצות הברית, בריטניה , רוסיה ואוקראינה.

בהודעות מאוחרות יותר מהיום בבוקר, הודיעה ארה"ב כי לא תשתתף בועידת G8 המתוכננת ליוני ולא תרחיב את היקף המסחר עם רוסיה כפי שסוכם בין המדינות.

עדכון 1:

ראש הממשלה החדש שנבחר לאזור דרום אוקראינה בחצי האי קרים ביום שבת קרא לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להחזיר את ה"שלום והשלווה" אל חצי האי הים השחור, על רקע עימות עם השלטונות החדשים בקייב. כך לפי דיווח באתר voiceofrussia מהיום (שבת) בבוקר.

"אם ניקח בחשבון את האחריות שלי לחיים ולביטחונם של האזרחים, אני מבקש מנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לסייע בהבטחת שלום ורגיעה בשטח של חצי האי קרים", אמר סרגי אקסיונוב בפניה שצוטטה על ידי תקשורת המקומית ושודרה במלואה על ידי הטלוויזיה הממלכתית של רוסיה.

You might be interested also