בדרך להסלמה נוספת

שאלות ותשובות עמיר רפפורט

הערכות וההיערכות בצה"ל הם בכיוון ברור: הצפי הוא להמשך ההסלמה, ב"מדרגות" - החמאס ימשיך להרחיב את טווח הירי שלו מהרצועה ואולי יתקרב גם לכיוון תל אביב. צה"ל מצדו יחריף את ההתקפות על הרצועה, וכך הלאה. אך האם צה"ל ייצא גם לפעולה קרקעית ברצועה?

ביום שני בערב נערכו מול הרצועה כוחות חי"ר ושריון חטיבתיים, באחריות חטיבות גבעתי והצנחנים. לכאורה, צה"ל יכול לצאת למבצע בנוסח "עופרת יצוקה" או "עמוד ענן" בכל רגע, אבל הקבינט החליט להימנע בשלב זה בעליית מדרגה בתקיפות של צה"ל, לפחות על פי מה שפורסם.

ובכל זאת, יום שני היה משמעותי בגל ההסלמה האחרון: היום זה התחיל בהודעה של החמאס על כך ששמונה מאנשיו שנהרגו בהתקפה של צה"ל בדרום רצועת עזה לפנות בוקר. בתגובה, שוב ירה החמאס לעבר הדרום, כולל רקטה נוספת לעבר באר שבע. על רקע ההסלמה החמורה, שוטף את הארץ גל שמועות על גיוס מילואים בצווי 8 ועוד שלל שמועות (כולל שמועת מופרכות על כך שהשוק של העיר הערבית הישראלית טירה הוכרז כשטח צבאי סגור).

מה נכון ומה לא נכון? להלן כמה שאלות ותשובות.

ש. האם הרוגי החמאס נגרמו כתוצאה מתחילת מבצע של צה"ל ברצועת עזה?

תשובה: לאו דווקא. בלילה שבין יום ראשון לשני בוצעה ברצועת עזה עוד התקפה שיכולה להתחשב כ"שגרתית" בסבב האלימות הנוכחי שהחל מיד לאחר חטיפת הנערים בגוש עציון. בסך הכל, הותקפו בלילה זה 14 מטרות. זו כמות שיכולה להיות מותקפת על ידי רביעיית מטוסים אחת בלבד. לשם השוואה כבר היה לילה אחד בשבוע שב שבו הותקפו לא פחות מ-34 יעדים. ההבדל הוא בתוצאה.

חלק מהתקיפות בוצעו הלילה כנגד מנהרה בדרום רצועת עזה, שלטענת צה"ל הייתה אמורה לאפשר חדירה לשטח ישראל לצורך פיגוע חמור (אולי חטיפה). בצה"ל טוענים כי בעקבות התקיפה אירעה לחמאס תאונת עבודה. ייתכן ששמונה מאנשיו נקברו חיים בתוך מנהרה שקרסה. הסיבה פחות חשובה מהתוצאה: סביר שהחמאס לא יבליג על המחיר הכבד ששילם, וייתכן כי יפעל לבצע ירי ארוך טווח מרצועת עזה כבר בקרוב.

אגב, במהלך יום שני כבר היה מעורב החמאס בלא מעט מקרי ירי לדרום (כולל שיגור הרקטה לבאר שבע), לאחר שקודם לכן נמנע מירי כמעט בעקביות והשאיר את ה"עבודה" לארגונים אחרים.

ש. האם היה שימוש בצווי 8 , ומה היקף גיוס המילואים?

בוצע גיוס של 1500 אנשי מילואים, אבל לא היה צורך בצווי חירום. רוב המגויסים משרתים במפקדות במטה הכללי או בדרום, או שייכים ליחידות מילואים שהחליפו כוחות סדירים שהיו בגזרה אחרת ורוכזו מול עזה. למעשה, כול הכוחות הסדירים של צה"ל נמצאים כעת בפעילות מבצעית - בגזרות עזה ויהודה ושומרון או לאורך הגבולות.

ש. האם לחמאס יש כוונה ויכולת לירות לעבר תל אביב וגוש דן והאם ארסנל הנשק בעזה מסוכן כיום יותר מאשר בימי "עמוד ענן"? 

החמאס וגם ארגונים אחרים בהחלט עלולים לירות לגוש דן במקרה של המשך ההסלמה, אבל הם התקשו לחדש את מלאי טילי הפאג'ר שלהם, שהושמד ב"עמוד ענן", בגלל אטימת מרבית המנהרות המובילות אל הרצועה מכיוון מצרים.

עם זאת, כל הארגונים בעזה עסקו בשנים האחרונות באינטנסיביות בייצור עצמי של רקטות חדשות, ארוכות טווח, ואולי הם ינסו להפתיע גם באמצעי לחימה חדשים אחרים. סוללות כיפת ברזל יידעו להתמודד עם הרקטות מן הייצור העצמי לא פחות טוב מאשר ב"עמוד ענן". כנראה יותר טוב.

ש. האם יש קשר בין האירועים בעזה ובין התסיסה בקרב ערביי ישראל וביהודה ושומרון?

בהחלט יש קשר, תקיפות צה"ל מלבות את המצב המתוח ממילא, אבל זה לא נתון שמשפיע על הדרג המדיני ועל מערכת הביטחון בקבלת ההחלטות כיצד לנהל את סבב הלחימה הנוכחי מול רצועת עזה. אולי רק מעט.

ש. האם יש ממש בשמועות הרבות, שרובן מופצות בהודעות ווטסאפ?

תגובה החמאס על שמונת הרוגיו ביום שני לפנות בוקר, אם תהיה תגובה, תשפיע במידה רבה על השאלה לאן פנינו מועדות. גם למקריות עלול להיות תפקיד: פצצה או רקטה שתגרום לנפגעים רבים באחד הצדדים, תקצר את התהליך של "עליית המדרגות".

תגובה החמאס על שמונת הרוגיו ביום שני לפנות בוקר, אם תהיה תגובה, תשפיע במידה רבה על השאלה לאן פנינו מועדות. גם למקריות עלול להיות תפקיד: פצצה או רקטה שתגרום לנפגעים רבים באחד הצדדים, תקצר את התהליך של "עליית המדרגות".

You might be interested also