בבחינה: רחפן חדש לכוחות המתמרנים

רחפן רתום משוכלל נמצא בימים אלה בניסויים בצה"ל ועתיד לספק תצפית עילית לכוחות המתמרנים בתוך שניות ספורות: "מאפשר לראות את שדה הקרב בשידור חי

(צילום: Skysapience)

אמצעי מתקדם שעתיד לספק תצפית עילית לכוחות המתמרנים, ה"הוברמסט" ("Hovermast"), נמצא בניסויים בימים אלה בצה"ל', כך מדווח אתר צה"ל. הפיתוח החדיש של חברת Skysapience הישראלית הוא רחפן רתום שמעופף מעל הכוחות, כשעליו מורכבות מצלמות משוכללות, וביכולתו לספק תמונת מצב ברורה של האיומים בסביבה ולהרתיע בפני סכנות.

על פי האתר הרחפן יביא ליתרון משמעותי בשדה הקרב, ויוכל לזהות טנק ממרחק של כשלושה קילומטרים. "הכלי מאפשר לכוחות לראות את שדה הקרב בשידור חי", הסביר ראש תחום כלי טיס בלתי מאוישים בחטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה, סא"ל עמיחי מגל. "הוא יכול לספק תצפית עילית לכוחות בצורה מהירה ופשוטה מאוד להפעלה". הפעלת הרחפן תתבצע בצורה אוטומטית, כאשר הוא יהיה ארוז בתוך הקופסא שלו והמפעיל יידרש רק ללחוץ על כפתור כדי להפעילו.

"הוא יוצא מהקופסא, פותח את הפרופלורים שלו ואז מפעיל את המנועים וממריא לאוויר", תיאר סא"ל מגל. "תוך 15-20 שניות מרגע הלחיצה, הוא יודע להתרומם עד לגובה של 50 מטרים באוויר. כל עוד תמלא דלק לגנרטור - הוא יהיה שם כמה זמן שתרצה". בפועל, הרחפן יהיה מחובר לרכב דרך כבל, שמעבר לאחיזה הבסיסית יספק לו גם את האנרגיה הדרושה כדי לתפקד מדובר בכלי שהינו רלוונטי מאוד לצורכי הקרב היבשתי. הרחפן יכול לנוע מעל הכלי אליו הוא רתום במהירות של עד כ-30 קמ"ש, ובכך הוא מאפשר לכוחות שרוצים להתקדם לתמרן ולראות בזמן אמת תמונה עילית של שדה הקרב.

"מצד אחד הכלי נייד ולא מקבע את הכוח למקום מסוים, ומצד שני מספק איכות חוזי גבוהה", הסביר סא"ל מגל. בחטיבה הטכנולוגית מבהירים כי השינוי שיביא הרחפן, אם ייכנס לשימוש בצה"ל, הוא עצום. כיום, תלויים הכוחות המתמרנים בכוחות המסייעים - חילות האיסוף הקרבי והתותחנים - כדי לקבל תמונת מצב ברורה של הזירה. בעזרת הרחפן הרתום, יתאפשר לכוחות לקבל תמונת מצב עדכנית והתראות על תזוזות סביבם ישירות למסך המחשב שלהם. "הצורך בכלי הזה הוא מובהק", גילה סא"ל מגל. "התוצר שהוא מספר הוא אטרקטיבי גם מהיבט ההפעלה וגם מהיבט איכות החוזי". כבר היום משתמש צה"ל בכלי טיס בלתי מאוישים לצורך איסוף מודיעין, אך לרוב המפעילים אותם נדרשים להכשרה מתאימה כדי לעשות זאת בצורה נכונה. "ה'הוברמסט' הוא כלי אורגני בכוח, שלא צריך כוח מיוחד שיתפעל אותו. לחיצת כפתור - ויש לך תצפית עילית", הדגיש מגל.

You might be interested also

The ballistic missile interception test last week. Photo: U.S. Navy

During exercise, US Navy intercepts missile in space 

The test was carried out as part of the Shield 2021 exercise with the participation of 15 ships and planes from various countries. There was also a scenario of tracking both enemy planes and missile threats at the same time