ארוע "ליברטי"

אפרים לפיד חוזר לאירוע "ליברטי" - הפגיעה הטרגית באנייה אמריקאית במהלך מלחמת ששת הימים

אירוע טרגי משמעותי במהלך מלחמת ששת הימים היה הפגיעה המוטעית באניית הביון האמריקאית "ליברטי" ליד חופי סיני. ממחקר עדכני של מחלקת ההיסטוריה של צה"ל בפברואר 1982 עולה התמונה המעודכנת הבאה: האנייה אותרה לראשונה בסיור אוויר ב-8 ביוני 1967 בשעה 04:10. לאחר בירורים רבים זוהתה כאניית ביון ששמה "ליברטי".

משעה 11:24 החלו לזרום ידיעות על פיצוצים בחוף אל-עריש ועל אנייה המפגיזה כנראה את החוף (מה שלא היה נכון. ההתפוצצויות היו של מחסני תחמושת מצריים ליד חוף הים באל-עריש). מכאן נמשכה שרשרת של טעויות: פלגת ספינות טורפדו של חיל הים, שנשלחה לבדוק במה מדובר. איכנה ספינה ששטה במהירות המצביעה על אניית מלחמה (הייתה טעות במדידה).

מטוסים שכוונו למטרה זיהו אותה בטעות כאניית מלחמה ותקפו אותה. הפלגה שהתקרבה לאנייה המותקפת זיהתה אותה, שוב בטעות, כאניית אספקה מצרית בשם "אל-קוציר". בחיל הים זכרו את הפגזת חיפה על ידי הספינה "איברהים אל אוול" במבצע קדש 1956 ושלחו מנמל אשדוד שלוש טרפדות ליירוט האוניה. הספינות התקרבו וקלטו במכ"ם מטרה מתרחקת. חישוב מהירות המטרה היה שגוי (מעל 28 קשר), וחיזק את ההערכה כי מדובר במשחתת. מפקד פלגת הטרפדות העריך שלא יצליח להשיג את המשחתת המתרחקת וביקש סיוע אווירי.

נוסף על הטעויות המצטברות הללו, גם התנהגות ה"ליברטי" עזרה לטעויות הללו. היא עשתה הכול על מנת להסתיר את זהותה. ניצולים רבים מהאנייה העידו כי המטוסים חלפו קרוב מאוד ומנועיהם הרעידו את סיפון הספינה. עוד טענו שהטייסים נופפו להם לשלום והם השיבו להם חזרה. הדיווח הראשוני שהגיע למטכ"ל היה כי האנייה שנפגעה היא אנייה רוסית. לפי הידוע אז, הרוסים אכן תגברו בשבועיים האחרונים את הצי שלהם בים התיכון, שהגיע לכ- 30 אוניות מכל הסוגים, אך לפי המידע של מודיעין חיל הים הם נמצאו במרחק רב מחופי ישראל.

לקראת שעה 15:30 היה ברור כי הפגיעה היתה באנייה האמריקאית "ליברטי". באנייה נספו 34 חיילי הצי האמריקאי ועוד 171 נפצעו מתוך 294 אנשי צוות שהיו על הספינה. ראש אמ"ו אהרון יריב הוזעק ללשכת הרמטכ"ל רבין במגמה לטכס עצה כיצד לפעול אחרי הפגיעה הטרגית. ממשלת ישראל בראשות לוי אשכול התנצלה מייד בפני האמריקאים ושלמה פיצויים למשפחות בסך 12.7 מיליון דולר ובנוסף פיצוי לממשלת ארצות הברית על הנזק לספינה. נשיא ארה"ב לינדן ג'ונסון קבל את עמדת ישראל, ואילו ראש סוכנות המודיעין המרכזית ,ה-CIA, הלמס ובכירים נוספים המשיכו להאמין כי הפגיעה היתה מכוונת.

כעבור 40 שנה, ב-2007, התפרסם בארה"ב כי סוכנות ההאזנה האמריקאית NSA יירטה תשדורת ישראלית לפיה הטייסים זיהו את האנייה כאמריקאית, דיווחו על כך למטה ובכל זאת קבלו הוראה לתקוף אותה.

חשוב להכיר אירוע זה, כי הוא נצרב במערכת היחסים שבין ארה"ב וישראל בהיבטים שונים לאורך שנים. עד ימינו מתפרסמים ספרים ומאמרים בנושא, ויש בארה"ב המשוכנעים גם כיום, כי ישראל פגעה באנייה במכוון, בידיעה שזו ספינת ביון אמריקאית. לחיילי צוות "ליברטי" ולרבים בארצות הברית היה קשה לקבל שהתקרית ארעה בשל סדרת אירועים טרגית ללא כוונה. המשפחות והצוות בקשו לייחס משמעות לסבלם. בין הספרים בולט מחקרו של השופט האמריקאי ג'י קריסטול, אשר מזים את תיאוריית הקונספירציה הישראלית.

You might be interested also