ארה"ב: תקינה חדשה לרשת חכמה

מכון התקנים האמריקאי NIST פרסם גרסה חדשה לתקינה בנושא רשת חשמל חכמה. הגרסה החדשה כוללת התייחסות לנושא אבטחת מידע והתאמה של הארכיטקטורה למודל האירופאי. מתי בישראל?

photo by: shutterstock.com

המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה של ארה"ב (NIST) פרסם גרסה חדשה, מספר 3.0, למסגרת ומפת הדרכים להתקני חשמל חכמים (Smart Grid). מדובר במסמך המשקף התקדמות בטכנולוגיות רשת חשמל חכמה והתפתחויות מהעבודה המשותפת של NIST עם בעלי עניין בענף. תיקונים להנחיות בהקשר אבטחת מידע של התקני רשת חכמה זמינים גם כן. (PDF).

מסגרת 3.0 מעדכנת את התכנית להפיכת מערכת החשמל המזדקנת של ארה"ב לרשת חכמה עם יכולת פעולה הדדית, שתשלב טכנולוגיות מידע ותקשורת עם תשתית ייצור ואספקה של חשמל, המאפשרת זרימה דו כיוונית של אנרגיה ותקשורת.

המסמך הופיע לראשונה בינואר 2010 ועודכן לאחרונה בחודש פברואר 2012 לגרסה 2.0. גרסה 3.0 נדרשה בגלל ההתקדמות האחרונה במודרניזצית הרשת, לרבות ההתפתחויות הבאות:

בשנים האחרונות, ארה"ב חוותה פריסה רחבה של מוני חשמל חכמים, כמו גם התקני מדידה חדשים מסוג synchrophasors.. התקנים אלה עוזרים למהנדסי חשמל לפקח על זרימת החשמל בנקודות שונות ברשת כדי לשמור על יציבות רשת ולתכנן טוב יותר את הגידול שלה. מסגרת 3.0 מתייחסת לפריסות התקנים אלה.

NIST זיהו סטנדרטים חדשים שתומכים ביכולת פעולה הדדית של הרשת החכמה. רשימה זו כוללת כעת 74 סטנדרטים ופרוטוקולים, כולל שבעה תקנים שאינם רשומים במסגרת 2.0.

עדכונים משמעותיים נעשו למודל ארכיטקטורת ההתייחסות לרשת החכמה. מודל זה, המציע תמונה רחבה של איך האלמנטים הבסיסיים של הרשת החכמה מתחברים ומתקשרים. המודל העכשווי תואם למודל דומה שפותח על ידי הקהילה האירופית. המודל המעודכן משקף את החשיבות הגוברת של "משאבי אנרגיה מבוזרים".

התפתחויות חדשות ופרסומים בנושא אבטחת מידע של רשת חכמה מתועדות במסגרת 3.0. בפרט, את התפקיד של אבטחת מידע של רשת חכמה בהקשר רחב יותר של תשתיות קריטיות.

בדיקה ותקנון מקבלים דחיפות מוגברת כאשר התעשייה מגיעה להסכמה על הסטנדרטים הבסיסיים לרשת החכמה, ומסגרת 3.0 כוללת דיון מורחב בנושא זה.

NIST פרסמו גם תיקון להנחיות עבור אבטחת רשת חכמה (Cybersecurity (NISTIR 7628. התיקון כולל קטעים חדשים המתארים את מערכת היחסים בין אבטחת מידע ברשת החכמה ל-NIST Cybersecurity Framework, התמודדות עם התקפות סייבר בממד הפיזי, בדיקות אבטחה מקוונות והסמכה, ושינויים רגולטוריים הכוללים הקשר של פרטיות.

You might be interested also