ארה"ב ריגלה אחרי ה​​ממשל הסיני

מסע הריגול התמקד בחברת התקשורת Huawei. בתחילת 2009, ה-NSA החל במבצע רחב היקף, המכונה באופן פנימי "Shotgiant", נגד החברה הנחשבת למתחרה של סיסקו

בתמונה: מטה חברת Huawei

על פי מסמכים שנצפו על ידי ה שפיגל, סוכנות הביון האמריקאית, ה-NSA, עשתה מאמצים ניכרים לריגול אחרי פוליטיקאים וחברות סיניות. אחד היעדים העיקריים הייתה חברת Huawei שהופכת במהירות לשחקן עיקרי באינטרנט.

הממשל האמריקאי נערך למתקפה מודיעינית גדולה נגד סין, כאשר בבנק המטרות אפשר למצוא את ממשלת סין וחברת התקשורת Huawei, כך על פי מסמכים שהדליף אדוארד סנודן שנצפו על ידי השפיגל והניו יורק טיימס. בין המטרות של שירות הביון האמריקאי היו הנשיא לשעבר של סין הו ג'ינטאו, משרד המסחר הסיני, בנקים, כמו גם חברות תקשורת.

ה-NSA עשתה מאמץ מיוחד לרגל אחרי Huawei. עם 150,000 עובדים ותקציב של 38.6 מליארדי דולרים בהכנסות שנתיות, החברה היא ספקית ציוד הרשת השנייה בגודלה בעולם. גדולה שבתחילת 2009, ה-NSA החלה במבצע רחב היקף, המכונה באופן פנימי " Shotgiant", נגד החברה, הנחשבת למתחרה לסיסקו. החברה מייצרת טלפונים חכמים ומחשבי לוח, אך גם מספקת תשתיות סלולריות, נתבים, כבלים וסיבים אופטיים - סוג של טכנולוגיה מכריעה במאבק של ה-NSA על השליטה ברשת האינטרנט.

יחידה מיוחדת של סוכנות המודיעין האמריקנית הצליחה לחדור לרשת של Huwaei והעתיקה רשימה של 1,400 לקוחות, כמו גם מסמכים פנימיים הכוללים הדרכות של מהנדסים על השימוש במוצרי Huwaei.

"הם גנבו גם קוד מקור"

על פי מצגת של ה-NSA, הארגון הצליח לשים את היד לא רק על ארכיון הדואר האלקטרוני, אלא גם על קוד המקור הסודי של חלק ממוצרי Huwaei. קוד מקור של תוכנה הוא הגביע הקדוש של חברות מחשבים. בגלל ש-Huawei ניתבה את כל תעבורת הדואר של העובדים דרך משרד מרכזי בשנזן, איפה שה-NSA הסתנן לרשת, האמריקנים היו מסוגלים לקרוא חלק גדול מהדואר האלקטרוני שנשלח על ידי עובדי החברה החל מינואר 2009, כולל הודעות ממנכ"ל החברה Ren Zhengfei והיו"ר Sun Yafang.

"כרגע יש לנו גישה טובה והרבה נתונים. אנחנו לא יודעים מה לעשות עם זה", קובע מסמך פנימי של הסוכנות. כהצדקה לריגול, מסמך ה-NSA טוען כי "חלק גדול מהמטרות שלנו הוא לדעת על המוצרים של Huawei, אנחנו רוצים לוודא שאנחנו יודעים איך לנצל את המוצרים האלה". הסוכנות גם חוששת כי "התשתית הנרחבת של Huawei תספק לסין יכולות סיגינט".

המבצע נערך עם מעורבות של רכז המודיעין של הבית הלבן וה-FBI. באחד מסמכים נכתב כי האיום שמציב Huawei הוא "ייחודי". הסוכנות גם ציינה במסמך כי "תצורת קהילת המודיעין אינה מתאימה לטיפול בבעיות המשלבות ריגול נגדי, השפעה כלכלית וצבאית ותשתיות תקשורת מישות אחת".

פחדים של השפעה הסינית רשת

הסוכנות מציינת כי הבנה כיצד פועלת הפירמה תשתלם בעתיד. בעוד בעבר, העסק של תשתיות רשת נשלט על ידי חברות מערביות, הסינים עובדים קשה כדי להפוך חברות אמריקאיות ומערביות ל"פחות רלוונטיות". הדחיפה של הסינים מתחילה לקבל ביטוי בתקנים טכנולוגיים שנקבעו זמן רב על ידי חברות בארה"ב. נכון להיום, סין כבר שולטת בכמות הולכת וגדלה של זרימת המידע ברשת.

דובר Huawei, ביל פלאמר, מתח ביקורת על אמצעי הריגול. "אם זה נכון, האירוניה היא שבדיוק מה שהם עושים לנו הוא מה שתמיד הם טענו שהסינים עושים לנו", הוא אמר. "אם ריגול כזה נערך באמת, אז זה ידוע כי החברה היא עצמאית ואין לה קשרים יוצאי דופן לממשל הסיני, והידע הזה צריך להיות מפורסם לציבור כדי לשים קץ לעידן של דיסאינפורמציה".

בתגובה לטענות, דוברת ה-NSA קייטלין היידן אמרה שהיא לא יכולה להגיב על פעולות איסוף ספציפיות או על פעילות מודיעין במדינות זרות מסוימות "אבל אני יכולה להגיד שפעילות המודיעין שלנו מתמקדת בצורכי הביטחון הלאומי של המדינה שלנו. אנחנו לא מעבירים את המודיעין שאנו אוספים לחברות בארה"ב כדי לשפר את התחרותיות הבינלאומיות שלהם או להגדיל את השורה התחתונה שלהם".

You might be interested also