"ארה"ב מונעת מכירת טילי שרביט קסמים לפולין"

דיווח: גורם ישראלי מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי העסקה עומדת בפני ביטול בעקבות לחץ של חברות אמריקאיות על הממשל בוושינגטון

ארה"ב מנעה מכירת טילי "שרביט קסמים" של רפאל לפולין, בעקבות שתדלנות של חברות אמריקניות מתחרות. בעקבות כך עלולה רפאל להפסיד עסקה בשווי של עד 13 מיליארד דולר, כך מסר גורם בטחוני ישראלי לסוכנות הידיעות רויטרס.

פולין מעוניינת לרכוש את טילי "שרביט קסמים", כדי לבנות חומת להגנה מפני טילים. הגילוי של הגורם הישראלי יצא לאור כאשר שר הגנה האמריקני, צ'אק הייגל מבקר בישראל, כדי לדון עם גורמים ישראלים בחיזוק הברית הצבאית בין שתי המדינות ולחזק את הסיוע אמריקני לפרויקטים ביטחוניים בישראל.

וטו אמריקני

שיתוף של טכנולוגיות אמריקניות בפיתוחים ישראליים המיועדים ליצוא נעשה תחת אפשרות של מתן וטו אמריקני למניעת היצוא של המערכת, שלדברי הגורם הביטחוני הישראלי, מתבצע בשקט במקרה הנוכחי. המתחרים במכרז שני מתחרים אמריקנים לעסקה הפולנית - קונסורציום Meads (Medium Extended Air Defense System) בראשות לוקהיד מרטין, ומערכת פטריוט, שבראשה עומד חברת ריית'און, שהיא גם שותפה של רפאל בפיתוח שרביט קסמים.

מתמודדת רביעית היא תאלס הצרפתית המשתתפת בקונסורציום עם קבוצה האירופית MBDA וקבוצה להגנת המדינה מפולין.

לדברי הגורם הישראלי, ארה"ב מציעה כפיצוי לרפאל השתתפות בעתיד במכירת נשק לפולין, בראשות ארה"ב, כך שהאמריקנים והפולנים יהיו מרוצים וגם לרפאל יישאר משהו. גורמים רשמיים אמריקנים מרוצים מהפתרון של ארה"ב, אבל הם הכחישו כי הם מעדיפים את המתחרים האמריקנים על פני האחרים המשתתפים במכרז, כנראה מחשש לתגובה בעקבות המתחים בין רוסיה לבין אוקראינה. יחד עם זאת, בכירים בארה"ב הסבירו, כי המתחים בין ארה"ב ורוסיה הגבירו את האינטרס של פולין בחיזוק קשריה עם ארה"ב, ולכן במכרז בפולין החברה בנאט"ו לרכישת טילים היא העדיפה את אחת ההצעות האמריקניות.

מערכת "שרביט קסמים" עדיין לא הושלמה. טיל המיירט של המערכת הוא דו שלבי, ובחרטומו מותקנות שתי מערכות איכון והכוונה – מכ"ם וחיישן אלקטרו-אופטי. המערכת מיועדת להגן מפני רקטות וטילים לטווחים בינוניים וארוכים הנעים בין 70 ק"מ לבין 250 ק"מ. בנובמבר 2012 בוצע ניסוי מוצלח של טיל שרביט קסמים. הניסוי בוצע על ידי מנהלת "חומה", הפועלת במסגרת המנהל למחקר, לפיתוח אמצעי לחימה ולתשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה בפני טילים (MDA).

בנובמבר 2013 ביצעו מנהלת חומה יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) ניסוי יירוט מוצלח של מערכת שרביט קסמים. היה זה ניסוי היירוט השני של מיירט שרביט קסמים וניסוי ראשון של כלל מרכיבי המערכת. הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים בדרום הארץ, כנגד מטרה בליסטית קצרת טווח. בניסוי נבחנו היכולות והביצועים של כלל מערכת שרביט קסמים, אשר נחשבת למערכת חדשנית. ומהפכנית במשפחת המיירטים בעולם ההגנה מפני טילים. מערכת זו, כחלק ממערך ההגנה הרב שכבתית, הכוללת את מערכות חץ שרביט קסמים וכיפת ברזל. הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק שרביט קסמים היא חברת רפאל אשר פועלת בשיתוף חברת רית'און, המכ"מ MMR פותח ע"י אלתא, ומערכת שליטה ובקרה שקד זהב פותחה ע"י אלישרא מקבוצת אלביט מערכות. מרפאל לא נמסרה תגובה.

You might be interested also