"ארה"ב מונעת ויזות מאנשי מערכת הביטחון"

חשיפה: במערכת הביטחון מתוסכלים מכך שארה"ב אינה מאשרת במקרים מסוימים ויזות כניסה ושהייה לאנשי צבא, שרותי המודיעין והתעשיות הביטחוניות

שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום:AP)

תסכול במערכת הביטחון בישראל: ארה"ב אינה מאשרת ויזות כניסה ושהיה לאנשי צבא ושירותי מודיעין ולאנשי תעשיות ביטחוניות. כך טוענים מקורות ביטחוניים בישראל, בעקבות הצטברות עשרות מקרים של גורמים ביטחוניים ישראליים שלא קיבלו אישור כניסה לארה"ב.

הנושא עלה לדיון בימים האחרונים בפורומים ביטחוניים סגורים בישראל. במערכת הביטחון בישראל לא ודעים להסביר את התופעה ואולם על פי העדויות מאות אנשים השייכים לתעשיות ביטחוניות בישראל לא קיבלו במהלך השנה האחרונה אישור כניסה לארצות הברית או שקיבלו ויזה תקפה לשלושה חודשים בלבד.

לפי נתונים נוספים שנאספו במערכת הביטחון יש כיום לפחות 25 קצינים מצה"ל ואנשי גופי מודיעין כמו השב"כ והמוסד , שאמורים היו לצאת לארצות הברית אך לא קיבלו ויזה. יתירה מכך, גורמי צבא המשרתים בארצות הברית קיבלו ויזה שתקיפה לשנה אחת בלבד, ועקב כך היו מקרים של אנשי צבא שתוקף הויזה שלהם פג והם יצאו לקנדה, שם המתינו במשך כמה שבועות עד קבילו ויזה חדשה במאמץ רב.

גורמי ביטחון אמרו בדיונים הסגורים כי אין להם הסבר למדיניות האמריקאית, שכן למרות הקושי של אנשי מערכת הביטחון לקבל ויזה, היחסים הביטחונייים האסטרטגיים ביין הארצות נמשכים כסדרם ויש לא מעט גורמי ביטחון שכן קיבלו היתר להגיע לארצות הברית.

באופן אירוני, חלק מגורמי הביטחון שכניסתם לארה"ב נמנעה במהלך השבועותה אחרונים היו אמורים לדון עם חברות אמריקאיות על יצוא של ארה"ב ליישראל (במימון כספי הסיוע הביטחוני), וגורמים ביטחוניים אמרו כי אם ארה"ב אינה מאפשרת את כניסתם הם יבטלו עסקאות מתוכננות.

אחת הסברות שעלו במערכת הביטחון הישראלית היא שהמדיניות האמריקאית הבלתי רשמית נועדה להקשות על התעשיות הביטחוניות הישראליות, שנהנות משיתוף פעולה עם גורמי ביטחון רשמיים, בתחרות מול תעשיות אמריקאיות, או בשל חשש בארה"ב מריגול תעשייתי.

לעומת זאת, נשללה האפשרות שמדובר ב"נקמה" של ארה"ב על התקרית שבה יוחסו לשר הביטחון אמירות קשות כנגד מזכיר המדינה ג'ון קרי, שכן המדיניות החלה עוד קודם לאמירות האלה, ורק הגיעה לשיא בימים אלה. "האמת היא שאין לנו הסבר אמיתי לתופעה, אבל השורה התחתונה היא שארה"ב עושה כל כדי להקשות על אנשי מערכת הביטחון בישראל להיכנס לארה"ב", אומרים גורמים ביטחוניים בישראל.

משגרירות ארה"ב נמסר בתגובה כי "על פי חוק ההגירה האמריקאי אנו מנועים מלדון בפרטים של בקשות לאשרות כניסה. כל הבקשות לוויזה עוברות בחינה מדוקדקת, כל מקרה לגופו, בהתאם לדרישות חוק ההגירה האמריקאי. סירוב לבקשת ויזה ניתן במידה והמבקש נמצא כלא מתאים לכניסה לארה"ב, על פי התנאים המפורטים בסעיפי חוק ההגירה".

You might be interested also

A Protector-class vessel. Photo: U.S. Coast Guard / Petty Officer Corinne Zilnicki

Lebanese Navy to receive seven offshore patrol vessels

France will deliver four frigates and the U.S. will supply three Protector-class patrol boats. The Lebanese Navy currently only has seven operational patrol vessels, according to military officials