ארה"ב מגבירה תחרות בשוק המל"טים

היציאה מאפגניסטן ועיראק לצד התכווצות תקציב הביטחון של ארה"ב גורמים לייצואנים אמריקאים להגביר את התחרות בשוק המל"טים העולמי, כך מאשר מחקר חדש של פרוסט אנד סאליבן. בתכנית - רפורמה בייצוא נשק, מכירת באנדלים ושיתוף פעולה בין התעשיות. ומה בישראל?

הרמס 900 של אלביט מערכות. כיצד הוא יתמודד מול הריפר?

הכתובת אמנם הייתה על הקיר מאז החלו דיוני תקציב הביטחון של ארה"ב, אבל עכשיו זה רשמי - על פי מחקר של פרוסט אנד סאליבן , הצמצום בתקציבי הביטחון המופנים ליצרני המל"טים יגרמו להם לשים יותר משקל על ייצוא. במילים אחרות, שוק המל"טים העולמי הולך להתחמם והתחרות בין הייצואנים הישראלים לאמריקאים צפויה להגיע לשיא בשנים הקרובות.

יאמר לזכותם של אובמה והייגל, כי לצד הקיצוץ בתקציב הם 'פותחים את הברז' לייצואנים האמריקאים. איך? ובכן, ראשית ברפורמה שנקראת President’s Export Control Reform Initiative. מדובר ברפורמה שמוביל אובמה בכל הקשור לייצוא נשק מארה"ב שמעבירה את הפיקוח על חלק מהמוצרים ממשרד ההגנה (USML) למשרד המסחר (CCL). באופן רשמי, מטרת הרפורמה היא להקל על ייצוא מוצרים לא רגישים ל-36 החברות בנאט"ו. גם משרד הביטחון הישראלי אינו שוקד על השמרים והוא הרחיב לאחרונה את הפטור מרישיון ייצוא ל-100 מדינות . השאלה האם זה מספיק מול הדומיננטיות של הייצואנים האמריקאים.

שיטת הבאנדל: קנה מטוס קרב, קבל מל"ט

בנוסף, האמריקאים החלו להשתמש בשיטת "קנה F-35, קבל גלובל הוק", או בצורה אחרת - "קנה מטוס קרב, קבל מל"ט". דוגמא לכך אפשר לקבל בעסקה האחרונה של דרום קוריאה שרכשה 40 מטוסי F-35 ועוד 4 מל"טי גלובל הוק. דוגמא נוספת היא אוסטרליה שמלבד רכישה של 24 מטוסי F-18 רוצה לרכוש גם מטוסי F-35 ו מל"טים מסוג 'טריטון' . המעבר של יצרנים אמריקאים למכור מערכות אוויריות בשיטת 'באנדל', מותירה את היצרנים הישראלים מאחור בשל העובדה שבישראל לא מייצרים פלטפורמות קרב אוויריות.

שוק נוסף שנמצא על הכוונת של ארה"ב הוא המזרח התיכון. שוק שאינו על המפה של היצואנים הישראליים מסיבות ברורות. רק בחודש שעבר פרסם אתר רויטרס כתבה בנושא מכירות של יצואני מל"טים אמריקאים באיחוד האמירויות הערביות, סעודיה ומדינות נוספות. נקודה נוספת שפועלת לטובת היצרנים האמריקאים היא שיתוף פעולה בין התעשיות. בשונה מישראל (ראו מקרה פולין), בארה"ב החברות האמריקאיות מאוגדות תחת NDIA והן מבינות שכדי לשרוד הן צריכות אחת את השנייה.

נחזור לפרוסט אנד סאליבן. על פי הדו"ח, הנסיגה של הכוחות מעיראק ומאפגניסטן לא תביא לירידה בשימוש מערכות טיס בלתי מאוישות (UASs). הן יישארו חיוניות לביצוע מודיעין, מעקב, איסוף מודיעין ופעולות תקיפה. למרות זאת, תקציבי משרד ההגנה (DoD) המופנים לתחום המל"טים צפויים לקטון והיצרנים המקומיים חייבים לנצל הזדמנויות בשווקים חיצוניים כדי לשרוד.

המחקר ניתח את התקציב שמשרד ההגנה מפנה למל"טים ומצא כי ב-2013 מדובר בהכנסות של 4.97 מיליארדי דולרים, ולפי האומדנים סכום זה צפוי להגיע ל-6.53 מיליארדי דולרים ב-2018. חלק גדול מהעלייה זו נובע ממחקר, פיתוח, בדיקה והערכת מימון למל"טי תקיפה ארוכי טווח. עם זאת, במידה ואילוצי התקציב יפגעו במימון זה, תחזית הכנסות סבירה יותר עבור 2018 תהיה סביב 3.7-4 מיליארדי דולרים.

חוץ מהתכווצות תקציבי משרד ההגנה, העלות הגבוהה של פיתוח פלטפורמות חדשות מניעה יצרנים לשנות מטוסים ומערכות קיימים. בנוסף, גישת מערכות פתוחות (DoD Open Business Model for Unmanned Aircraft Systems Ground Control Stations) מעצימה גם היא את תחרות. במילים פשוטות, אותו קרון תפעול יוכל לשלוט על מל"טים מסוגים שונים של יצרנים שונים. עד היום, כל מל"ט נמכר עם קרון משלו. בסביבה כזו, חברות שיכולות ליצור מערכות מודולריות, בגודל, במשקל ובהספק ( SWaP) יישארו תחרותיות.

עיניים נשואות לשוק המל"טים האזרחי

"המל"טים העתידיים, טקטיים וגדולים יותר, יהיו צריכים תכונות הגנתיות ויכולות אינטגרציה עם מערכות מאוישות", אמר מיכאל בליידס, אנליסט בכיר בפרוסט אנד סאליבן. "פלטפורמות שיכולות באופן אמין לספק מטענים על פני טווחים גדולים יותר ולתקופות ארוכות יותר תהיינה עדיפות".

לוחמה אלקטרונית, הובלת מטענים, לווינים באטמוספרה, וזיהוי טילים בליסטיים בין יבשתיים - אלו גם שימושים מתעוררים אחרים של מל"טים. שיקולי SWaP, מנועים יעילים, תאי דלק מימן, וכנפיים ארוכות יותר גם נחקרים כדי להגדיל את יכולת השהות של הפלטפורמה. התקדמות במערכות מיקרו חשמליות מכאניות (MEMS), בפרט, השפיעו באופן משמעותי על SWaP.

"קבלני הגנה גדולים כמו בואינג, נורתרופ גרומן ולוקהיד מרטין צפויים לרכוש ו / או לשתף פעולה עם עסקים קטנים של טכנולוגיה מתקדמת כדי לשפר את היכולות שלהם לנוכח צמצום פוטנציאל השוק", הוסיף בליידס. "רכישות אלה יסייעו לחברות להרחיב את שולי הרווח שלהם, כמו גם להתחרות בשוק המל"טים האזרחי המתהווה".

You might be interested also