ארה"ב: יותר מידי לוויני ריגול

מחקר מיוחד על הרגלי הרכש של קהילת המודיעין בארה"ב מעלה חשש לבזבוז כספי ציבור מצד סוכנות ה-NRO שמפעילה לווייני ריגול

United Launch Alliance Delta IV - nro.gov

דו"ח שסקר את פעילות הרכש של סוכנות ה-NRO, סוכנות הביון של ארה"ב שאחראית על הפעלת לווייני הריגול במדינה, חושף כמה שאלות מטרידות (לדו"ח המלא לחץ כאן). אחת מהן סביב קצב רכישת לוויני ביון - הדו"ח מגלה שהסוכנות רוכשת לווינים בקצב מהיר יותר ממה שצריך, ויכולה לחסוך מיליארדי דולרים בעשור הקרוב על ידי שינוי קצב זה.

הדו"ח שסוקר על ידי spacenews.com הוא חלק מחקירה רחבה יותר של הרכש בסוכניות המודיעין של ארה"ב שנערכה במהלך 18 חודשים. הדו"ח שפורסם על ידי ועדת הקונגרס לתחום המודיעין, נותן המלצה שה-NRO צריכה לשקול לעבור לרכש לויינים על בסיס צורך. ה-NRO רוכשת לווינים שיבצעו משימות מסווגות הכוללות איסוף אופטי ומבוסס מכ"ם, מודיעין אותות, ותקשורת.

בראש ובראשונה, נאמר בדו"ח, ה-NRO קונה לווינים בקצב מואץ מתוך הנחה שצריך לספק יציבות לבסיס התעשייתי, בעיקר לספקי הרכיבים [ראוי לציין שגם בישראל יש קצב הזמנות מסוים מצד משרד הביטחון של לווינים מהתעשייה כדי לשמר את הידע והעובדים]. אבל זה לא ברור האם זו הנחה שמבוססת על מציאות, נכתב בדו"ח. "שוק לוויני הביון האמריקאים חסר את היעילות שיש לשווקים מסחריים טיפוסיים", נאמר בסיכום בדו"ח. הנחות של ה-NRO כי "צריך לקנות לווינים על מנת להשיג יציבות של בסיס תעשייתי, לא נבחנו מספיק".

ההנחות של ה-NRO מבוססות במידה רבה על המידע שנמסר על ידי הקבלנים הראשיים שלה, נאמר בדו"ח [מקרה חתול -שמנת טיפוסי]. אבל לסוכנות חסרים את הכלים לבחון את החוסן של העסקים הללו ולאמת את הטענות, נאמר בדו"ח. "אם ה-NRO מתכננת להמשיך לקנות לווינים מהר יותר ממה שהיא זקוקה להם כדי לעמוד בדרישות המשימה, ההנחות לגבי הבסיס התעשייתי צריכות להיות מאומתות", נכתב בדו"ח.

הדו"ח אמר כי ה-NRO גם חוששת כי קצב רכישה איטי יותר יכול להוביל לעלויות ליחידה גבוהות יותר ועלייה בסיכון טכני על תוכניות. גורם נוסף בהרגלי הקנייה של NRO הוא שפע של זהירות [מרכיב מייקר], למרות העובדה ששיעורי כישלון הלווינים שלה הם "נמוכים ביותר", נכתב בדו"ח.

היתרון לגודל שה-NRO משיגה על ידי הזמנת לווינים בקצב הנוכחי, חייב להישקל מול העלות של בנייה ושיגור מלאי עודף, נאמר בדו"ח. בדוגמא אחת שהובאה בדו"ח - תיאורטית אך מבוססת על יכולת אמיתית - ה-NRO הזמינה שני לווינים נוספים [מעל הצורך], ובכך חסכה 140 מיליוני דולרים באמצעות התייעלות ייצור. אבל מצד שני, הסוכנות הוציאה 2.5 מיליארדי דולרים על בנייה ושיגור לווינים שהיא לא צריכה.

"זה קריטי שאנו נמצא את האיזון הנכון של יכולת ויעילות. אנחנו תמיד חייבים להיות דיילים טובים של כספי משלם מסים ולבחון את הדרך בה אנו רוכשים מערכות לווינים יקרות מאוד", אמר מייק רוג'רס, יו"ר הוועדה בקונגרס.

הדו"ח הראה כי בחלק מהמקרים, כאשר קו הייצור התקרר, זה עדיין היה זול יותר באופן משמעותי מאשר לקנות לווינים עודפים. "אפילו הערכה שמרנית מאוד של סיכון מוגבר מהאטת קצב הייצור, לא הייתה מתקרבת לעלויות של לווין נוסף", נאמר בדו"ח.

ה-NRO ביצע לפחות 11 משימות שיגור לווין מאז ספטמבר 2010, כך על פי עדות בקונגרס של חברת United Launch Alliance מארצות הברית שמשיקה את הרוב המכריע של הלווינים האמריקאים הקשורים לביטחון לאומי, מסווגים ובלתי מסווגים. הדו"ח ממליץ כי משרדו של מנהל המודיעין הלאומי יאמת את ההנחות של NRO על הבסיס התעשייתי ושNRO תצדיק את קצב רכישת הלוויינים המוצע שלה לקונגרס.

בדיווח צוין כי בחלק מהמקרים, NRO סבורה כי האטת הזמנות לווין יכול לשים כמה ספקים רכיבים - קטנים במיוחד המייצרים חומרה ייחודית - בסיכון עסקי. לכן, הדו"ח ממליץ שקבלנים ראשיים יודיעו ​​לNRO על כל ספקי רכיב מקור יחיד שהם משתמשים.

קארן פרגוסון, דוברת ה-NRO, לא ענתה לתגובות בדוא"ל שביקש האתר.

על פי מסמכים שהודלפו על ידי קבלן הסוכנות לביטחון לאומי לשעבר אדוארד סנאודן ופורסמו על ידי וושינגטון פוסט באוגוסט 2013, ה-NRO ביקשה תקציב של 10 מיליארדי דולרים לפעילותה בשנת הכספים 2013. אם זה נכון, סכום זה מציב אותה בין חמש סוכנויות המודיעין האמריקאיות היקרות ביותר במונחים של הוצאות.

התקציב של הסוכנות גדל ב-12 אחוזים מאז 2004, קצב הרבה יותר איטי מאשר סוכנות הביון המרכזית (CIA), הסוכנות לביטחון הלאומי (NSA) או סוכנות GIA, כך לפי המסמכים שחשף סנאודן.

You might be interested also