ארה"ב: הרתעה משפטית בסייבר

חטיבת הביטחון הלאומי שפועלת תחת התובע הכללי של ארה"ב עוברת שינוי ארגוני שיתאים אותה לעידן הסייבר. המטרה היא להילחם בתופעה של ריגול תעשייתי וגניבת סודות מדינה . "מדינות לאום פורצות [למערכות שלנו] יום ולילה", אמר עוזר התובע הכללי ג'ון קרלין

עוזר התובע הכללי ג'ון קרלין

הממשל בארה"ב מתאים את הרשות השופטת לעידן הסייבר. בהודעה רשמית שיצאה אתמול (ג') מטעם מחלקת המשפטים של הממשל, נכתב כי החטיבה שלה לביטחון הלאומי (National Security Division) עברה שינויים כך שתתאים למאבק באיום הגובר מכיוון הסייבר. הן בהיבטים של ריגול כלכלי בחסות מדינה, והן בהיבטים של גניבת סודות ביטחוניים או תאגידיים.

"מדינות לאום פורצות [למערכות שלנו] יום ולילה", אמר עוזר התובע הכללי ג'ון קרלין, לכתבים. "ביצוע חדירות לתועלת כלכלית על ידי מדינות לאום ... זה לא משהו שהולך להתקבל.

"נוף האיומים העומדים בפנינו משתנה ומתפתח, ובראש סדר העדיפויות שלנו תמיד יהיה המאבק בטרור. אך עלינו גם לחדד את המיקוד ואת תשומת הלב באיומים של ריגול והפצה [של טכנולוגיה]. הרכבנו צוות מוכשר, מסור ומנוסה של אנשי מקצוע שישיקו עידן חדש של החטיבה לביטחון לאומי. שינויים אלה יעזרו לנו להמשיך ולהתמודד עם האיומים של היום, ויכינו את כוח העבודה ב-NSD לעסוק במה שאנחנו רואים כאיומי מפתח לביטחון הלאומי שלנו".

הארגון מחדש מאפשר לקרלין, שאושר בחודש אפריל האחרון לאחר כמעט שנה כממלא מקום ראש החטיבה הביטחונית (NSD), להטביע את חותמו על יחידה שמתחרה על הכרה מאז שנוצרה בשנת 2006 כחלק מהרפורמות בביטחון הלאומי לאחר אירועי ה-11 בספטמבר.

הרתעה משפטית?

בהיבט אכיפת החוק, זה אומר שימוש "בכל הכלים" למאבק במתקפות סייבר וריגול כלכלי, אמר קרלין. כולל אישומים פליליים נגד האקרים המועסקים על ידי ממשלות זרות ופורצים לרשתות ממשלתיות ופרטיות בארצות הברית.

גניבה של טכנולוגיה, סודות מסחריים או מידע אישי על ידי האקרים בחסות מדינת לאום נתפסת יותר ויותר כבעיה לביטחון הלאומי, כי זה יכול להחליש את הכלכלה האמריקנית ולתת למתחרים יתרון. גורמים רשמיים הזהירו כי תשתיות קריטיות בארה"ב - כולל רשתות שירות והמערכת הבנקאית - פגיעות למתקפת סייבר. הארגון מחדש ב-NSD מלווה בשינויי סגל וכמה שינויי שם של תוכניות.

בנוסף, חטיבת הריגול הנגדי של המחלקה, עשויה לקבל שם חדש כדי לשקף את עבודתה - להעמיד לדין חברות המפרות את החוקים ומעבירות טכנולוגיה רגישה למדינות ללא רישיונות מתאימים. יחידה נוספת בשם 'המועצה לייעוץ נגד טרור' תקרא בשמה החדש National Security/ATAC .

מלחמה משפטית

כתב האישום בחודש מאי האחרון נגד חמישה האקרים מצבא סין, אשר לכאורה גנבו סודות מסחריים ומידע רגיש מחברות אמריקאיות, הוא דוגמא לדגש החדש על שימוש בכלי מערכת משפט פלילי, אמר קרלין. "זה לא יהיה המקרה האחרון", הוא נשבע. כתב האישום בא לאחר שנים של משא ומתן מדיני שלא הצליח לשכנע את הממשלה הסינית להפסיק את הפריצות לחברות אמריקאיות לתועלת כלכלית.

"בין שזו הייתה ההכרה בשיחות הדיפלומטיות בין הצדדים לעשות דברים בצורה שונה או ירידה בכמות הפריצות לחברות אמרקאיות, [משרד המשפטים] כנראה חשב שחשיפת כתב האישום היה מהלך מוצלח", אומר פטריק רואן, עו"ד שעבד בעבר ב-NSD.

קרלין הודה שלא תמיד אפשר לזהות ברגע הראשון אם ממשלת זרה או ארגון פשע (או שילוב כלשהו של שניהם) עומדים מאחורי פריצה בסייבר. במקרים כאלה, ה-NSD יתייעצו עם תובעים של המחלקה הפלילית כדי לקבוע כיצד להמשיך בחקירה, הוא אמר.

עמדה זו של ה-NSD תאפשר לה לפקח על עבודתם של רשת מומחי סייבר לאומית (NSCs) המורכבת מתובעים בכל אחד ממשרדי התובע הכללי של ארה"ב המתמקדים באיומי סייבר לביטחון הלאומי.

You might be interested also