ארה"ב: הממשל הפדרלי עובר לענן

רוב סטיין, סגן נשיא בתחום הפדרלי בחברת נטאפ העולמית, שופך אור על מעבר פעילות ה-IT של הפדרל לענן - ראיון מיוחד לישראל דיפנס

רוב סטיין, סגן נשיא בתחום הפדרלי בחברת נטאפ העולמית

המעבר דרומה של יחידות הטכנולוגיה הצה"ליות מחייב את הצבא להתמודד עם השאלה איך מעבירים את כל התשתית לתצורת ענן. הזרז העיקרי לכך הוא קיטון במסגרת תקציב משרד הביטחון, אך גם שיקולי יעילות ושיפור המבצעיות מחלחלים לדרג מקבלי ההחלטות. גם אם ההתחלה של המהלך הייתה קשורה לכסף, היום כבר שומעים במסדרונות הקריה קולות אחרים. מבינים שהענן יאפשר לכוחות הלוחמים יכולות שאי אפשר להשיג בתשתית הקיימת.

קולות כאלו נשמעים גם מעבר לים. הממשל הפדרלי בארה"ב כבר עושה צעדים גדולים בכיוון על כל שלוחותיו. גופי תקינה כמו NIST וגופי יישום כמו DISA ו-GSA עובדים כדי לייצר תשתית הדרכה, אכיפה והטמעה של טכנולוגיות ענן בסביבות ביטחוניות. "הלקוחות הפדרלים בארה"ב בוחנים תצורות של ענן פרטי , ציבורי או היברידי", אומר רוב סטיין, סגן נשיא בתחום הפדרלי בחברת נטאפ העולמית. "הלקוחות הפדרלים מחפשים תצורת IT as a service. יש כבר כמה סוכנויות שבוחנות את התשתיות האלו [ה-CIA למשל חתם הסכם עם אמזון]. נט אפ היא ספקית האחסון הגדולה ביותר לפדרל בארה"ב. בסופו של יום, מרבית הפתרונות הללו ירוצו על מוצרים שלנו. 

שאלה של סיווג

"הממשל הפדרלי ייצר מסגרת עבודה באמצעות NIST . כל ספק שירותים שיספק שירותים לפדרל יצטרך לעמוד בהסמכה רלוונטית [כמו ה-Fedramp למשל]. התקן או ההסמכה לא מחייבים את הספק לרכוש ציוד מסוים, אבל המוצרים שלנו עוזרים לאותם ספקים להשיג את האישור המבוקש".

סטיין מסביר שכרגע חושבים על הענן הציבורי בעיקר עבור אתרי אינטרנט שפתוחים לקהל הרחב ברמת סיווג נמוכה. מדובר במערכות לא מבצעיות כמו כוח אדם. בהיבט המבצעי, לרוב מדובר בפתרון ענן פרטי.

"בארה"ב יש במגזר הביטחוני חוות שרתים ייעודיות וגם פתרונות ליחידות לוחמה טקטית קטנות יותר. ביחידות הטקטיות אנחנו מספקים יחידות אחסון קטנות שפועלות כמו חוות השרתים הגדולות. זה מאפשר לצבא לשכפל מידע בין היחידות הקטנות לחוות הגדולות. שוב, ברוב המקרים זה יהיה ענן פרטי", אומר סטיין.

"הצבא מנסה להבין איך לספק IT כשירות. המטרה היא שיהיו לצבא עננים פרטיים ויעשה שימוש גם בציבוריים בהתאם לסוג הנתונים [הסיווג שלהם] ומהם יספקו שירותים לכלל המשתמשים. יהיה פתרון מעורב. בסופו של דבר, כנראה הם ינהלו סביבה היברידית".

בנוסף, יש לפדרל דרישות אגירה מיוחדות למידע בשונה מארגונים עסקיים. הם צריכים לשמור את המידע לתקופה ארוכה. בנטאפ חושבים שיהיה שימוש טוב לענן לאחסן מידע שלא יעשה בו הרבה שימוש, אבל חייבים לשמור עליו. זה יכול להיות ענן ציבורי שהוא יותר זול מבחינת עלויות. המערכת של נטאפ, Data ONTAP, מאפשרת להעביר את המידע בין תשתיות אחסון בעלות שונה בהתאם לצורך. זה מאפשר ללקוח גמישות בתכנון ההוצאות על ה-IT.

"מדובר על אחסון בתשתית מעורבת שיתן מענה גם למערכי IT קטנים מאד [היחידות הטקטיות]. צריך גם אינטגרציה עם חלקים אחרים בסביבה הוירטואלית ובממשקים של שיתוף פעולה בין גופים. המטרה היא שהמשתמשים יוכלו להשתמש באותה תשתית בגלל שהיא מאובטחת", מסביר סטיין.

עוברים לאחסון וירטואלי

"הלקוחות רוצים לעשות האחדה של תשתיות והם צריכים יותר ביטחון בפתרונות חדשים. למרות הפתרונות הוירטואלים של האחסון (Storage virtualization), בעתיד יהיה עדיין צורך בפתרונות חומרה לעסקים ולפדרל. יחד עם זאת, כבר רואים ספקי שרתים 'רגילים' מטמיעים פתרונות אחסון וירטואלים כמו מערכת Data ONTAP שלנו. הצבא האמריקאי כבר התקין בשרתים מוקשחים את התוכנה הזו לניהול מידע", אומר סטיין.

לאור מגמה זו, אתם תשקיעו יותר בפיתוח תוכנה או חומרה בעתיד? "הרבה כסף הולך לפיתוח תחום התוכנה בנטאפ. עשינו פיתוח של תוכנה עבור ספקים של שירותי ענן גדולים. הלקוחות רוצים יכולת להזיז מידע בין סביבות שונות תחת אילוצי יעילות, תקציב ואבטחת מידע. זה מה שחשוב", מסכם סטיין.

You might be interested also