ארבעה הרוגים בפיגוע בירושלים

שני מחבלים חדרו למתחם בית כנסת וישיבה בבירה. ארבעה בני אדם נרצחו ולפחות שישה נפצעו. המחבלים חוסלו מירי איש כוחות הביטחון. ראש הממשלה יכנס התייעצות ביטחונית בעקבות האירוע

טבח בבית הכנסת: ארבעה בני אדם נרצחו בהתקפת מחבלים על ישיבה ובית כנסת בשכונת הר נוף בירושלים. לפחות שישה מתפללים נוספים נפצעו באירוע, ארבעה מהם באורח בינוני עד קשה. הפצועים פונו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק לקבלת טיפול רפואי. על פי הידוע שני מחבלים חמושים בגרזנים, אקדחים וככל הנראה גם סכינים הגיעו לבית הכנסת, השוכן במתחם ברחוב שמעון אגסי בירושלים ותקפו את המתפללים בשתי זירות שונות.

שני המחבלים נהרגו מירי של איש כוחות הביטחון שהוזעק למקום הזירה. כוחות גדולים של משטרה עדיין בזירת האירוע. מחקירה ראשונית עולה כי שני המחבלים הם תושבי מזרח ירושלים.

בעקבות הפיגוע הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יכנס בצהריים התייעצות ביטחונית בלשכתו בירושלים. "זאת התוצאה הישירה של ההסתה שמובלת על ידי חמאס ואבו מאזן, הסתה שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה בחוסר אחריות", האשים והוסיף "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר כי "מסע הרצח של יהודים המתפללים בבית כנסת הבוקר בירושלים, הוא תוצאה ישירה של ההסתה, השקרים והשנאה שמופצים מדי יום ברשות הפלסטינית, בהנהגת יושב הראש אבו מאזן, נגד מדינת ישראל. בין אם מדובר בהתארגנויות מקומיות ובין אם מדובר בתשתיות טרור מאורגנות, אנו עדים פעם אחר פעם לניסיונות של גורמי טרור פלסטיניים לפגוע בריבונותה של מדינת ישראל בירושלים ולהרוג כמה שיותר יהודים רק משום שהם יהודים.

"מדינת ישראל תכה את הטרור. נילחם בו בנחישות, ולא נאפשר לאיש לשבש את חיינו ולפגוע בנו. מי שחושב שיוכל להמשיך לפגוע בנו – טועה. נוסיף ונפעל ביד קשה כדי להשיב את הביטחון עד שכך יהיה, ונרדוף אחר מבצעי הפיגועים ושולחיהם בכל מקום ובכל דרך, בגבולות ישראל ומחוץ להם אם נידרש לכך", דברי השר.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' האשים גם את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בהסתה ואמר כי "המשטרה עושה את הכול כדי להחזיר את השקט. במערכה הזו הם יובסו ואנחנו נרדוף אחרי כל מחבל". מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הוסיף "זה לא משהו שאפשר היה לדעת אותו מראש. אני מבין את הזעם, התסכול והכאב, אבל אני אומר - תנו למשטרה לעשות את תפקידה, שאף אחד לא יעז לקחת את החוק לידיים".

דובר חמאס ברצועת עזה כבר מיהר למסור כי הפיגוע הוא בתגובה למה שהוא מכנה "רצח" חסן יוסף ראמוני, נהג אוטובוס ממזרח ירושלים שנמצא תלוי לפני מספר ימים. מבדיקת גופתו של הנהג במכון לרפואה משפטית עלה כי אין חשד לפלילים. בחמאס החליטו לקשור בין האירועים וטוענים כי הפיגוע בבית הכנסת הוא "תגובה לפשעי ישראל שנמשכים במסגד אל-אקצה. ארגון חמאס קורא להמשך פעולות הנקמה".

מדובר באחד האירועים הקשים ביותר בבירה מאז החלו הפרות הסדר בעקבות רציחתו של נער פלסטיני במהלך מבצע "שובו אחים" ביוני האחרון. בחודשים האחרונים אירעו בירושלים מספר פיגועי דריסה שגבו את חייהם של חמישה ישראלים.

You might be interested also

F-35B fighters on the deck of the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth in May. Photo: REUTERS/Bart Biesemans

British F-35s to launch operation against Islamic State targets 

The planes from the 617th Squadron of the Royal Air Force will operate from the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth to help prevent the terrorist organization from regaining a foothold in Iraq