אפ"י: יותר הקלות בשיווק נשק

בכנס שערך משרד הביטחון השבוע חשף ראש אפ"י הנכנס, דובי לביא, את ההקלות בייצוא הביטחוני שאישר המשרד בהיבט היתרי השיווק. כמו כן, פרסם לביא נתונים אודות פעילות האגף: בישראל יש 1414 יצואני נשק רשומים שביקשו היתרי שיווק ל-190 מדינות בעולם

דובי לביא, ראש אפ"י במשרד הביטחון

אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון (אפ"י) סיכם היום (ג') את שנת הפעילות 2013, בכנס השנתי המתקיים זו השנה השמינית ברציפות, בהשתתפות מאות יצואנים ביטחוניים ונציגים בכירים של אנשי מערכת הביטחון. הכנס התקיים במעמד מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל.) דן הראל, וראש ארגון ה- DTSA (הגוף הטכנולוגי ביטחוני) במשרד ההגנה האמריקני, הגב' בת' מקורמיק, שהגיעה לישראל במיוחד כדי להשתתף בכנס ולהביע הערכה לפעילות האכיפה הישראלית.

"אין בכוונתנו להקל את הפיקוח או לשנות את הפרמטרים שעל-פיהם אנו פועלים, על מנת להקל על היצוא. כן נקדם לקיחת סיכונים מבוקרים גדולים יותר במגמה לפתוח שוקי יצוא חדשים בעולם, וכן נפעל לייעל את האופן שבו אנו פועלים. השינוי במתן היתרי השיווק והיצוא בשווקים חדשים כבר יצא לדרך, ויש אפילו מספר הצלחות של תעשיות", אמר מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל.) דן הראל בכנס.  

ראש אפ"י החדש, דובי לביא, שנכנס לתפקידו בשבועות האחרונים, חשף בכנס את ההיקפים העצומים של פעילות הפיקוח על הייצוא הביטחוני, שעליה אחראי משרד הביטחון:

· 1414 יצואנים רשומים במרשם היצוא הביטחוני (1055 חברות ו-328 אנשים פרטיים).

· יותר מ-320,000 רישיונות שיווק פעילים הנפיק אגף הפיקוח על היצוא מאז שנת 2007 (השנה שבה הוקם האגף) . כ- 20,547 מוצרים פעילים רשומים כיום באפ"י.

· יותר מ-27 אלף בקשות חדשות לרישיונות שיווק לכ-190 מדינות (אישור ראשוני לשיווק מוצר לחו"ל) התקבלו באפ"י במהלך 2013. למעלה מ-50% מהבקשות לרישיונות שיווק, הוגשו למוצרים בלתי מסווגים. יתר הבקשות הוגשו למוצרים מסווגים, למוצרים בתחום הלוחמה בטרור, ביטחון הפנים (HLS ) ועוד. ב-8% מהמקרים בלבד נדחו הבקשות לקבלת רישיון.

· כ-8,500 רישיונות יצוא (אישור סופי לייצוא מוצר לחו"ל, למוצרים הפטורים מרישיון שיווק או לאחר מתן רישיון השיווק) הנפיק משרד הביטחון במהלך 2013. זמן הטיפול הממוצע בבקשה לרישיון יצוא בשנת 2013 עמד על 18 ימים בלבד.

· כ- 216 אירועים של חשד להפרת חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני טופלו בועדות אכיפה של אפ"י. קנסות בהיקף של למעלה מ-4 מיליון ₪ הוטלו על יצואנים - היקף הקנסות הגבוה ביותר מאז הקמת אפ"י. 3 קנסות בהיקף של מיליון ₪, כל קנס, הוטלו על 2 תעשיות ביטחוניות גדולות שביצעו פעולות שיווק שלא בהתאם למגבלות הרישיון, ו/או ללא רישיונות מתאימים.

המטרה: יותר ייצוא ביטחוני

ראש אגף הפיקוח על היצוא במשרד הביטחון, דובי לביא , הכריז בדבריו בכנס על שורה של שינויים בפעילות הפיקוח, מתוך מטרה לייעל ולשפר את השירות שניתן ליצואנים, ובד בבד להרחיב את האכיפה במקומות שבהם היא נדרשת. השינוי המרכזי, שעליו הכריז ראש אפ"י הוא הרחבת הפטור מרישיון שיווק למוצרים בלתי מסווגים, מ-39 מדינות כיום לכ-100 מדינות.

זאת, במטרה לעודד במסגרת חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני את היצוא הביטחוני ממדינת ישראל. כמו כן הודיע לביא על הגדלת תדירות חלק מהוועדות המייעצות, הכנסת מערכות מחשוב מתקדמות, הגברת הדיאלוג עם התעשיות ועוד.

"אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני, כגוף הנותן שירות ליצואנים הביטחוניים במסגרת חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני, יפעל לשיפור השירות וייעול התהליכים אל מול היצואנים. נפעל להדק את הקשר עם היצואנים, נקיים פורום תעשיות ודו שיח פורה ומתמשך", אמר לביא לבאי הכנס. "על היצואנים לפעול בצורה מסודרת, ומבעוד מועד, כדי לאפשר לאפ"י לתת את השירות המצופה ממנו, ולאפשר טיפול במקרים הדחופים באמת"., אמר לביא.

"נפעל להגברת תדירות הביקורות היזומות בתעשיות ונבחן שיטות לייעול הביקורות והאכיפה, כדי לוודא שהמוצרים היוצאים מישראל אכן עומדים בתנאים ומגבלות רישיונות השיווק והיצוא, ומתוך מטרה מרכזית אחת: לשמור על הנכסים והאינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

ראש ארגון ה- DTSA (הגוף הטכנולוגי ביטחוני) במשרד ההגנה האמריקני, הגב' בת' מקורמיק :אנו מכירים בכך שהצלחת ההגנה על טכנולוגיות ביטחוניות דורשת שיתוף פעולה נרחב עם הצבא, הממשל וגורמי אכיפת החוק .

באותה מידה, אנו מכירים בכך שההגנה על הטכנולוגיות דורשת שיתוף פעולה נרחב עם התעשייה. זוהי אחריות משותפת של הממשל והתעשייה.

You might be interested also