"אף אחד לא האמין שפגז ארטילרי יכול להיות מדויק"

סדרת הניסויים המוצלחים במרעום "סילבר בולט" הוכיחה את ההיפך. הצוות של רוקאר בראיון לישראל דיפנס

"ייצור רקטה מדויקת הוא אתגר הרבה פחות גדול מאשר פגז ארטילרי מדויק. הפגז יוצא מן הקנה במהירות הרבה יותר גבוהה מאשר רקטה ובתנועת סיבוב במהירות עצומה", אומר ירון קולס, מנכ"ל חברת רוקאר הישראלית מקבוצת BAE העולמית בראיון לישראל דיפנס, לקראת כנס האש הבינלאומי השלישי המתקיים בין ה-20-21 במאי.

קולס אמר את הדברים על רקע סדרת ניסויים מוצלחת במרעום "סילבר בולט" של רוקאר, שנועד להפוך כל פגז ארטילרי "טיפש" לנשק מדויק. "רבים לא האמינו שניתן לפתח מרעום כזה, אבל הניסויים האחרונים הוכיחו שהדבר אפשרי", אומר קולס". "עכשיו מדובר בפרויקט מרכזי בקבוצת BAE העולמית".

ברוקאר אומרים כי הפיכת פגז "טיפש" לנשק מדויק יכולה להיות מכפיל כוח משמעותי של כל יחידת ארטילריה שכן הפגזים נחשבו עד כה ל"נשק סטטיסטי". באמצעות ירי ארטילרי מדויק, ניתן יהיה להגיע לאפקט גבוה על ידי שימוש במספר פגזים קטן, ובכך להפנות חלק מכוח האש לטיפול במשימות מקבילות. בנוסף, יפחת הצורך בשיירה לוגיסטית גדולה ליד כל סוללת תותחים.

לדברי אל"מ (מיל') דורון שלו, הרעיון שעמד מאחורי הפיתוח הוא להסב מערכי ארטילריה "רגילים" שנמצאים בכל צבא בעולם, לבעלי יכולת לשגר נשק מדויק בדיוק של עשרה מטרים, ובמחיר שיכול להיחשב זול יחסית, כך שצבאות יבשה יוכלו להרשות לעצמם להצטייד באמצעי החדש. שלו היה בעברו בכיר בחיל התותחנים וכיום הוא עומד בראש מערך השיווק של רוקאר.

הראיון המלא עם צוות הפיתוח של רוקאר מתפרסם בגיליון 20 של המגזין ישראל דיפנס, היוצא לאור בימים אלה ובקרוב בחנויות נבחרות ורשתות השיווק

You might be interested also