"אם נתבקש לסייע נגד דאעש – אני מעריך שנעשה זאת"

בכיר בצה"ל אמר כי אם יהיה לישראל מטרות מודיעין על ארגון דאעש בסוריה, היא תעביר אותו לקואליציה הבינלאומית

"אם נתבקש לסייע נגד דאעש – אני מעריך שנעשה זאת", כך אמר קצין בכיר בצה"ל. הוא המשיך ואמר כי "אם יהיה לישראל מודיעין מטרות על ארגון דאעש בסוריה ונתבקש להעבירו לקואליציה הבינלאומית נגד הארגון, אני מעריך שנעשה זאת".

לדברי הקצין, לארגון האסלאמי הקיצוני "כדאי להתייחס ברצינות. הם לא הולכים להיעלם וכנראה הם ינסו כעת להתחפר ולהעלם לקראת תקיפה אפשרית נגדם". במערכת הביטחון מעריכים כי אמנם הארגון האיסלמיסטי הצליח לייצר רצף טריטוריאלי של מדינה אסלאמית בין מערב עיראק למזרח טורקיה, אבל הוא לא מאיים על אינטרסים ישראלים בשלב הזה, אך במקביל לא מזלזלים בהיקף גדילתו.

לפי צה"ל, דאעש מחזיק בשלושים אלף פעילים שמתחלקים בין סוריה לעיראק תוך כדי שהוא מספח ובולע לתוכו עוד ועוד ארגוני טרור באופן וולונטרי או באמצעות איומי עריפה, אלה גם באמצעות "קנייה", בתשלום עבור פעילים המצטרפים לשורות הארגון. לפי הנתונים שיש במערכת הביטחון, כיום דאעש מחזיק במקורות מימון גדולים, שכוללים 60 שדות נפט בעיראק, עם היקף הפקה בפועל של 110 אלף חביות ביום, תוך הכנסה יומית של 3-6 מילוני דולרים, וזאת לצד שליטה של 45% מעתודות הגז הסוריות, אך ללא יכולת בשלב הזה להפיק מהם גז.

הארגון שולט גם בארבע תחנות כוח בסוריה, עם תפוקה פוטנציאלית של 2310 MW. לדברי הקצין הבכיר, אסד נאלץ לקנות מדאעש מדי יום את הנפט שהוא מחזיק ברשותו, למרות הלחימה בין המשטר לארגון. מלבד ההשתלטות על משאבי הטבע, הארגון מממנן את עצמו גם באמצעות חטיפות למטרות כופר, מעשי שוד וסחיטה, ותרומות שהוא מקבל משיחים סונים במדינות במפרץ. "בניגוד לדאעשיה, הסלפים מדברים על שליטה אסלאמית בלי אלימות בהכרח", הוסיף הקצין הבכיר, "הם רוצים להגיע למשטר דתי שאין בלתו וכל מה שהוא מודרני וליברלי הם נגדו. דאעש כבר הקימו משרד פנים, משרד אוצר, סעד, רווחה, בתי ספר, מאפיות ואפילו משטרה. ההבדל בין דאעכש לחמאס לדוגמה, הוא שדאעש החזיק את מלחמות הדת שחשבנו שלא יהיו יותר במזרח התיכון. ולכן אין יכולת להגיע לפשרה איתם, בניגוד לארגונים כמו חיזבאללה וחמאס".

יש לציין כי דאעש עדיין לא קרוב לגבול עם ישראל ברמת הגולן, אך לעומתו ארגון ג'אבת אל-נוסרה, שהתפלג מדאעש בהנחיית מנהיג אל-קעידה איימן אל-זוואהירי בתחילת השנה, מרחיב את שליטתו בגולן הסורי והשלים את כיבוש קוניטרה. "ג'אבת אל-נוסרה, כבוגרי אפגניסטן ועיראק, למדו לקח שיש לכבוש את הלבבות של האנשים ולא בהכרח שטחים, בניגוד לדאעש המטילים טרור", הסביר הקצין את ההבדל הין הארגונים.

בנוגע לביקורת שהוטחה באגף המודיעין על כך שלא חזה את מה שכינה הקצין בכיר באוגדת עזה כ"מלחמת יולי", שאותה תכנן חמאס עוד בתחילת השנה, השיב הקצין הבכיר כי "מלחמת יולי זה סיפור הזוי שלא היה ולא נברא, עורבא פרח. זה המצאה".

הקצין הבכיר התייחס גם לפרשת הסרבנות ביחידת 8200 של אמ"ן, ויצא באופן חריף נגד חותמי המכתב. "מתוך 43 האנשים שחתמו על המכתב, רק 8 היו חשופים בשירותיהם הצבאים לשיחות חסוית של פלסטינים ול-8 אחרים אין בכלל שיוך ליחידה מסוימת. הרוב המכריע של החותמים, לרבות רס"ן שחתם על המכתב, לא היו כלל בתחום של האזנות אלה בתפקידים טכנולוגיים שמעולם של שמעו ולו חצי שיחה. 15 מהחותמים לא ביצעו שירות מילואים מאז שהשתחררו והרוב המכריע של החותמים כלל לא ביצע שירות מילואים ב-6השנים האחרונות. רק 3 מהחותמים ביצעו שירות מילואים לימים ספורים בשנתיים וחצי האחרונות. במכתב שלהם מיעוט הדוגמאות שהם הביאו נגע אולי ל'עופרת יצוקה' .

"עד היום, בטרם פנו לתקשורת, הם לא פנו אלינו בשום הערה או תלונה. אני רוצה להקשיב להם, אבל אין להם שום טענה רצינית מלבד אולי שיחת סקס שאין אפשרות לבדוק אם היא באמת קרתה, אבל גם אם היא קרתה – זו סיבה לסרבנות?".

הקצין הבכיר תהה עוד, האם החותמים על המכתב האזינו לשיחה שבה פעיל טרור שחוסל אכן חוסל למרות שלא הופלל כלל. לדבריו, האתיקה בנושא האזנות מתורגלת ונלמדת עוד בקורסים ומבוקרת בתהליכים רציניים במהלך הפעילות. "אנו נותנים פיתחון פה לאנשים שלנו, ובמקרים גבוליים חיילים התלוננו למפקדים והדברים טופלו. לאירוע הזה היו סיבות אחרות לגמרי, והוא גרם נזק לישראל בעולם בקרב ארגונים שפועלים לדה לגיטימציה נגד ישראל, אבל הוא לא פגע בביטחון העצמי ובמורל של חיילי 8200. אם תהיה תלונה רצינית בעתיד, נקבל אותה והיא תטופל".

You might be interested also