אלביט תקים גדר חכמה בארה"ב

היקף הפרויקט מוערך ב-145 מליוני דולרים. ההתקנה תתבצע במדינת אריזונה בגבול שבין ארה"ב ומקסיקו, כאשר התקנת הגדר תערך 8.5 שנים

גדר הגבול בין מקסיקו לארה"ב - wikipedia

אלביט מערכות (באמצעות חברת EFW בבעלותה) זכתה בחוזה על סך 145 מיליוני דולרים עבור אספקת טכנולוגיות להגנת הגבול של ארה"ב ומקסיקו. כך הודיעה החברה בעקבות פרסומים בכלי תקשורת זרים בנושא. (לאישור ההסכם באתר הממשל הפדרלי לחץ כאן).

המחלקה לביטחון המולדת (DHS) פרסמה הודעה על העסקה בשבוע שעבר. בהודעה נכתב כי "זהו חוזה מחיר קבוע לרכש של מגדלים משולבים קבועים (IFT) כדי לזהות, לעקוב, לזהות ולסווג פריטים של עניין מעבר לגבול הדרום מערבי באמצעות סדרה של מגדלי חיישנים קבועים ומרכזי פיקוד ושליטה שמציגה מידע על תמונת הפעלה נפוצה (COP). חוזה זה הוא עבור תשתיות וטכנולוגיות אבטחת גבול (BSFIT). תקופת ביצוע של חוזה זה, אם כל האופציות תמומשנה, צפויה להיות שמונה שנים ושישה חודשים".

בסופו של דבר, מדובר בתכנית שיכולה להגיע למיליארד דולרים אם החקיקה לשכתב את חוקי ההגירה בארה"ב תעבור בקונגרס ותסייע לממן את ההתרחבות של הפרויקט בדרום מערב, כך לפי אנאליסט באתר בלומברג. אלביט עקפה כמה מהחברות הביטחוניות הגדולות בארה"ב כולל לוקהיד מרטין, ג'נרל דיינמיקס ורייתאון. ה-DHS עצרה את המימון למערכת המקורית של מעקב הגבול שיושמה על ידי בואינג בשל עיכובים ובעיות טכניות.

"זה מוזר ללכת לקבלן שאינו אמריקאי בעבודה זו, אך בנסיבות יוצאות דופן , רוצים להעסיק את הטוב ביותר", אמר מארק אמטאוור , שותף ב-Amtower, חברת ייעוץ לממשלת ארה"ב במרילנד לבלומברג. לפי אמטאוור, חברה עם רקורד מוכח של עבודה כזו בישראל "עלולה להיות הרבה יותר מתקדמת בזירה המסוימת הזו".

במסגרת החוזה תספק אלביט ציוד מעקב, כגון מכ"מים ומצלמות על מגדלים קבועים כדי לעזור לסוכנים לזהות ולעקוב אחר "אלמנטים של עניין" לאורך הגבול, כך על פי מידע שפורסם באתר הממשל הפדרלי לקבלנים. הציוד בתחילה יהיה פרוס באריזונה. פרטים נוספים יהיו זמינים ב"חודשים הקרובים", אמר מייקל פריאל, דובר של המכס, ביטחון המולדת והגנת הגבולות בהודעת דואר אלקטרוני.

בחודש ינואר 2011 ה-DHS הודיעה על סיום הפרויקט של בואינג בשם Secure Border Initiative הכולל מערכת של מצלמות, מכ"מים וחיישנים. זאת, בשל עיכובים, תקלות בציוד וקשיים בהחלטה היכן למקם את המגדלים על הקרקע. בואינג, שבסיסה בשיקגו, קיבלה כ -1.4 מיליארדי דולרים בהזמנות מאז 2006 לפרויקט המדובר, כך על פי נתונים שנאספו על ידי בלומברג. "צוות בואינג מאוכזב מאוד מההודעה ", אמרה לורי אליסון , דוברת בואינג בדואר אלקטרוני. היא לא ענתה על השאלה בדואר אלקטרוני האם החברה מתכוונת להגיש ערעור על ההחלטה.

סטיב פילד, דובר לוקהיד מרטין, אישר את הצעת החברה במכרז על הפרויקט ואמר כי הוא " מאוכזב מההחלטה". קרול סמית , דוברת ג'נרל דיינמיקס, סירבה להתייחס.

הסנטור ג'ון מקיין מאריזונה (והמועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב לשעבר) אמר בתגובה כי "תושבי אריזונה מחכים כבר יותר מעשור למחלקה לביטחון פנים להציב בגבול הדרומי טכנולוגיה שתגן עליהם. לאחר חודשים של עיכוב, ההחלטה להעניק לאלביט מערכות את הפרויקט היא התקדמות חשובה בדרך להגנה מלאה על הגבול. אם הטכנולוגיה הזו תפותח, תיושם ויוצבו המגדלים לאורך הגבול בדרום אריזונה, לאוכפי החוק אצלנו תהיה היכולת לאתר ולהגיב לכל הניסיונות הלא חוקיים לחצייה של הגבול".

You might be interested also

Yaniv Vardi, CEO of Claroty. Photo: Keren Mazor

Claroty raises $140 million in Series D funding round 

The company, which deals with industrial cybersecurity, plans to use the funding for accelerating its expansion into new regions and verticals, as well as for continued development of its product portfolio