"איראן תמשיך להחזיק צנטריפוגות"

שטייניץ בתגובה לפרסום בארה"ב על הסכם מסתמן עם איראן: "ההסכם יוביל לגרעין איראני, כמו הכישלון בקוריאה הצפונית. איראן ביצעה ניסויים לטובת פיתוח נשק גרעיני"

מתקני גרעין איראניים. צילום: AP

 י
סוכנות הידיעות AP  פירסמה במהלך ימי החג כי מתגבש הסכם בין איראן ובין מעצמות המערב, שלפיו איראן  תוכל להמשיך להחזיק אלפי  צינטרופוגות. באישור המערב.

השר לענייני מודיעין, ד"ר יובל שטייניץ , אמר בחג כי "ישראל מתנגדת בתקיפות להשארתן של אלפי צנטריפוגות פעילות באיראן. פירושה המעשי של ההצעה המדווחת ב- AP  הוא שלאיראן יישארו כ- 4700 צנטריפוגות פעילות ועוד אלפי צנטריפוגות  שניתן יהיה לחברן ולהפעילן מחדש תוך מספר חודשים. 

"הסכם כזה מזכיר את ההסכם הכושל שנחתם בשנת 2007 עם צפון קוריאה,  המחזיקה כיום בכעשרה ראשי נפץ גרעיניים. הדבר בולט בחומרתו, לאור העובדה שרק השבוע הודיעה ישראל שבידה מידע בדוק על כך שאיראן ביצעה בפרצ'ין ניסויים ב - "מקור ניטרונים פנימי" שהשימוש האפשרי  היחידי שלו הוא הצתת תגובת השרשרת בנשק גרעיני".

לפני החג פורסם מטעמו של שר מודיעין ד"ר יובל שטייניץ בעניין הפעילות החשאית של איראן בפרצ'ין, כי  "על סמך מידע מהימן ביותר, אנו משחררים כעת לפרסום את העובדות הבאות:

"במהלך השנים 2000-2001 הקימה איראן בפארצ'ין אתר ניסויים ייעודי, ובו תא מתכתי המיועד לניסויים של פיצוץ בחמרי נפץ לצורך פיתוח מנגנונים של נשק גרעיני.

."במהלך השנים הבאות ביצעה איראן באתר זה ניסויים המדמים את פעולת האמפלוזיה של נשק גרעיני, כולל הפעלת מקור ניוטרונים פנימי, המהווה את ההדק של הנשק הגרעיני.ניסויים מסוג זה כוללים, מטבע הדברים, חומר גרעיני כגון אורניום. חשוב להדגיש שלשימוש במקור ניוטרונים פנימי אין הסברים של "שימוש כפול" (DUAL USE), מאחר והשימוש האפשרי היחיד במקור ניוטרונים פנימי הוא להצתת תגובת שרשרת גרעינית המתרחשת בנשק גרעיני.

"כפי שכבר פורסם, בשנים האחרונות איראן השקיעה מאמצים אדירים בניסיון למחוק כל זכר לניסויים אלה ולשימוש בחומר גרעיני בפארצ'ין".

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program