איראן היא סיכון בסייבר

דו"ח חדש של חברת Mandiant קובע כי איראן מדביקה יכולות התקפיות בסייבר, וכיום היא לא הרחק ממדינות כמו סין או רוסיה

securityaffairs.co

אחרי ההצהרות של ראש אגף התקשוב בצה"ל, האלוף עוזי מוסקוביץ', לגבי הניסיונות של איראן לפרוץ למערכות צה"ל, מגיע דו"ח של חברת FireEye [שרכשה את חברת Mandiant] הקובע כי מדובר במדינה עם כוח התקפי מפותח מאד בסייבר. על פי הדו"ח, מדובר באיום גם על ארה"ב.

"האקרים באיראן הם איום סייבר עולה לארצות הברית, בעיקר בהתקפות ריגול בסייבר המכוונות לחברות אנרגיה אמריקאיות ונכסים ממשלתיים", כך על פי פרסום באתר יאהו המצטט את הדו"ח.  "רוסיה וסין הן עדיין המדינות המהוות את איום הסייבר הרציני ביותר בפני ארה"ב, אך איראן מתקרבת במהירות".
 
"Mandiant חקרה מקרים מרובים של מה שאנחנו חושדים שהם פעילות מודיעין רשת של איראן", נכתב בדו"ח שפורסם ב-10 באפריל. "רוב האירועים הללו ממוקדים במגזר האנרגיה , אם כי ראינו גם כמה אירועים ממוקדים במשרדי ממשל". במקרה של סוכנות אחת , האקרים האיראניים "השיגו גישה ניהולית מקומית למערכת והדביקו כרבע ממערכות המחשב של הסוכנות עם תוכנות זדוניות", נכתב בדו"ח. לאורך הדרך, האקרים גנבו יותר מ -150 ג'יגה בייט של דיאגרמות רשת , סיסמאות משתמש ונתונים אחרים.

בסך הכל, כלי התקיפה האיראניים לא היו מתוחכמים , נאמר בדו"ח. בניגוד ליריבים רוסים וסיניים, האקרים איראניים נעזרים בכלים סטנדרטיים הקיימים בשוק השחור. "למרות שאנחנו לא מאמינים שהאיראנים מחזיקים ביכולות מתקדמות כרגע, שום דבר לא עומד בדרך שלהם לשיפור היכולות", נאמר בדו"ח. יכולותיה של איראן גדלו במהירות, הודות למימון ממשלתי נרחב וגישה קלה לכלים רוסיים, סיניים וכלים בשוק השחור.

"הם הקימו מבנים , פיתחו אסטרטגיה ורכשו כלי תוכנה מהשוק השחור", אומר ג'יימס לואיס , מומחה סייבר במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים. "יש להם קבוצות שתפקידן לפרוץ". יש גם את התקפות שאי אפשר להכחיש. איראן תקפה מחשבים של חברת נפט וגז בערב הסעודית וקטאר בחודש אוגוסט 2012, והיא גם מואשמת בביצוע התקפות DDoS נגד בנקים בארה"ב בסתיו 2012.

הפסקת ההתקפות על בנקים בארה"ב עשויה להיות שינוי המוכתב על ידי שלטונות איראן במטרה להתקדם בשיחות הבינלאומיות על התכנית לפיתוח נשק גרעיני המשוערת של איראן , אומרים כמה מומחים . אבל איראן יכולה להפוך לאגרסיבית יותר אם היא לא תהיה מרוצה מהתוצאה של המשא ומתן, הם מציינים .

You might be interested also