"אינטרנט מבצעי" ועצמאות בעומק

כנס האש: בכירי התעשייה המשיכו לדון בעתיד תחום הפעלת האש הרשתית. למעלה מאלף איש לקחו חלק בכנס ובתערוכה בה נחשפו אמצעי אש מתקדמים

אל"מ אלי גזית, רמ"ח אמל"ח באגף התקשוב אמר בנאומו בכנס האש כי "אנו רוצים שהמערכות יעזרו לנו להחליט מה לעשות שם. המחשב לא מתעייף, גם לאחר כמה ימי לחימה הוא עדיין חושב אותו דבר. אינטרנט מבצעי, זה השם שנתנו לקונספט הזה,, הוא מספר.

כנס האש הבינלאומי השלישי אורגן על ידי ישראל דיפנס ועמותת חיל התותחנים. גזית הוסיף ואמר כי "אחד האתגרים הוא לשמור את הקשר לאחור בתמרון. בשטח אויב זה לא פשוט. התמודדות עם כמות חיישנים אין סופית. מדובר על אינטגרציה מאד מורכבת. אתגר זמן אמת. צריך יכולת לרכוש מטרות גם מעבר לאלו שתכננו מראש. המציאות הזו מצריכה אותנו שינוי תפיסה. זמן חיות מטרה משנה את שדה הקרב. במקור עסקנו בנפרד בעולם האש והתמרון. לא הצלחנו להבין מה קורה בשדה הקרב בזמן אמת, היום מבינים שככל שהאש מדויקת יותר, כך אפשר לתקוף יותר קרוב לכוחותינו. צריך להראות למפקד על אותו מסך את כוחותינו, אויב, אש שלנו ואש שלו. זה משנה את כללי המשחק.

"כלי BI ברגע שמריצים כלי BI על בנק המטרות מגלים זהב. תובנות שלא ראינו קודם. אנחנו רק בתחילת תהליך, עוד בשלב הלימוד. עם מעט שינויים והטמעה מהירה זה יכול לשנות את התמונה... הכל דינאמי, מבוסס על פעילות אויב. אלו כלים שפשוט יושבים על המערכות של צה"ל ומפיקים תובנות. שיתוף מידע בין הגופים השונים הוא קריטי ליצירת תודעה משותפת בשדה הקרב. הקישוריות היא תנאי להכל. תהליכים אוטומטיים הם הכרח. יש הרבה מקרים שאדם עושה עבודה של מכונה. צריך למכן יותר תהליכים".
סמנכ"ל מערכות יבשה באלביט מערכות, בועז כהן, עלה אחריו לבמה ואמר כי "פעם היה 'מכרז אש' בצבא. כלומר, שהחייל היה צריך לבחור באיזה אמצעי להשתמש כנגד המטרה המסויימת. זה מרכיב מפתח. צריך מנגנון שימליץ למשתמש באיזה אמצעי להשתמש. אם נדע להפעיל את יחידת האש הנכונה למתאר, היעילות תשתפר. חימוש מדויק זה הצעד הבא בשדה הקרב. יש יכולת לרכוש מטרות, להפיץ אותן, וצריך את החימוש שיסגור מעגל. פצמ"רים מדויקים, מרעומים לפגז 155. החיבור של החימוש הזה למערכות השו"ב או רשת סנסורים ישיג יעילות. הכל צריך להיות מופעל על ידי הרמות הטקטיות. יש היום מערכות טעינה אוטומטיות לתותחים. הן מאפשרות לאדם או שניים לתפעל אותה. משיגים באמצעותה קצב אש של 6 פגזים לדקה. קצב טוב עם מעט כוח אדם. צריך גם מערכות ניידות, ממוגנות, עם טווחים גדולים. זה העתיד".
 
תא"ל (מיל') צביקה פוקס, סמנכ"ל תכנון ואסטרטגיה בתעש אמר בכנס כי כי המטרה הסופית בפיתוחים האחרונים היא מתן עצמאות לזרוע היבשה במטרות עומק. לטענתו אחת הבעיות בעת לחימה היא "דילול בנק המטרות. שיפור המצב הוא באמצעות תמרון שמייצר מטרות חדשות. ואז צריך אמצעי שיתקוף את מגוון המטרות שהוא מייצר. מטרות נוספות נוצרות גם על ידי חיל המודיעין. במצב כזה , נוצרות הרבה מטרות וצריך לתת למג"ד עצמאות ביכולת אש.

"אנחנו נתנו למג"ד אמצעים על בסיס הרשת כדי להשיג מטרות כאלו. במרחב הזה מדובר בעיקר באש קרקעית. לרוב, במרחבי העומק זו אש אווירית. אנחנו הרחבנו את המרחב של המג"ד באמצעות רקטות מדויקות לטווחים של עד 150 ק"מ. זה מאפשר הסדרה אחרת של הפעלת אש. עד היום, היכולת היחידה להשפיע על מטרות עומק היא על ידי חיל אוויר. אבל, אלו לא קבועי זמן של מטרות בלחימה א-סימטרית (עד 30 שניות זמן חיות מטרה). אנחנו מספקים לצורך כך רקטות. אלו למעשה טילים מדויקים עם יכולת ספיקת מטרות גבוהה מאד. אפשר לירות אותם מכל פלטפורמה. הרקטות המדויקות זו מהפיכה. מדובר ברקטות עם מנוע פולסים להתאמת דיוק תוך כדי מעוף לטווחים של עד 150 ק"מ. יש גם יכולת שיגור ימית".

פוקס התייחס גם למרחב הלחימה הימי ואמר כי "בכל העולם התווך הימי מתחזק, ויכולת אש עם רקטות מדויקות זה שינוי תפיסה בים. בחיל הרגלים פיתחנו גם מרגמה מדויקת לטווחים קצרים יותר. בשטח בנוי זה שינוי תפיסה".

עוד נקודה היא הצורך בניהול האש. עד היום יש התאמה בין חימוש למטרה. אם נמשיך כך, אומר פוקס, לא ננצל את היכולות החדשות. "בעידן של בסיס אש עם מגוון אמצעי ירי שיכולים להיות ניידים או נייחים, צריך לתת למפקד יכולות דינאמיות של התאמת אש למטרה. צריך לשמר יכולות כנגד מגוון איומים. לא רק מטרות בלחימה א-סימטרית.

"במדינת ישראל יש יתרון שיודעים על איזה גבולות צריך לשמור. ולכן כל בסיס אש כזה לטווחים של 150 ק"מ שלא תלוי במזג אוויר ומופעל על ידי זרוע היבשה הוא יתרון. זה מבטל את התלות בין כוחות הקרקע לחיל האוויר בטווחי עומק. "התומ"ת החדש שאמור להיכנס לצה"ל (אם וכאשר. תעש שותפה בפיתוחו) נותן מענה להרבה חלומות של אנשי תותחנים שתמיד רוצים למצות את האש. התומ"ת יורה 8 פגזים בדקה, ויכול לתמוך בהקצאת אש דינמית. עם הרשת זה אפשרי".

You might be interested also

F-35B fighters on the deck of the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth in May. Photo: REUTERS/Bart Biesemans

British F-35s to launch operation against Islamic State targets 

The planes from the 617th Squadron of the Royal Air Force will operate from the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth to help prevent the terrorist organization from regaining a foothold in Iraq