"אין דאעש על הגדר, אבל הכל משתנה"

קצין בכיר בפיקוד צפון אמר כי כרגע אין איום מיידי מהארגון האיסלאמי הרדיקלי, אולם מדובר בגזרה בה הכל משתנה במהירות רבה

קצין בכיר בפיקוד הצפון אמר כי "אין דעאש על הגבול בין ישראל לסוריה. לא אמרתי שזה לא יקרה מחר. דעא"ש היא לא רק פיסיקה אלא גם רוח, הדבר יכול להשתנות כל רגע". בתדרוך עם עיתונאים המשיך ואמר כי "דעא"ש וג'אבת אל נוסרא במהות זהים. ההבדל הוא במתודיקה. האנשים יכולים לנדוד מארגון אחד לאחר, אך כרגע הארגונים אויבים".

הוא המשיך ואמר כי "נכון לעכשיו, צבאות האויב לא רוצים להתעסק איתנו. הסד״כ הוא לא מה שיש פה, אלא מי שאני יכול להביא תוך רגע. אני לא מחפש עוד סד״כ. אנחנו לא מסכנים, נתמודד עם כל מי שיבוא בכל סדר גודל. הצבא רציני, קיימים טנקים, חה״א וארטילריה. גדס״ר גולני נמצא פה, כל גזרה הייתה שמחה שאלו יהיו עתודה שלה. יש ארטילריה וחה״א שיגיעו תוך דקות ספורות. יש אוגדות חי״ר ואוגדות חש״ן וכשמרגישים שיש צורך ליותר מקבלים יותר".

הקצין הבכיר התייחס גם לאירוע של השתלטות כוחות המורדים בסוריה על מעבר קוניטרה ולקיחת חיילי האו"ם בשבי על ידם. "הקשר שהתנהל מול גורמי האו״ם הוא אוגדתי", אמר הקצין והוסיף "התחילה לחימה סביב מעבר קונטרה. האזור היה אחד המקומות האחרונים שהיו שייכים למשטר הסורי על גבול ישראל. הכוחות המורדים ביצעו את הלחימה, מהרגע שהם כבשו את המעבר הם הגיעו עד עמדת או״ם שנקראת או״ם 27. שם היו חיילים פיג׳יאניים. הם היו מחוברים שם על ידי המורדים, ג'אבת אל נוסרא. הבנו שלקחו את האנשים כבני ערובה. החזיקו אותם בכל מיני מקומות באזור לא ראשית אל בוסתן, מגדוליה.

"באותו יום עשו מצור על שתי עמדות נוספות, 68 ו-69, אנשי או״ם פיליפינים. מיקשו את השער וירו באוויר, אמרו להם אתם לא יוצאים מפה. ניסו לעשות משא ומתן עם אונדו"ף. בשבת בבוקר, הפיליפינים החליטו שהם לא מוסרים את הנשק. העמדה הדרומית יותר (ברייקה) פרצה את המצור על ידי פלוגה ניידת אירית שהגיעה מדרום, נהרגו ונפצעו מס׳ מורדים. חילצו את עצמם לאזור תל פארס ולשטח ישראל. העמדה הצפונית יותר (רוחיינה), עזרנו להם בארגון המהלך ונתנו להם מידע רב. שום חייל ישראלי, כדור או פגז לא חצו את גדר המערכת.

"במוצ״ש בלילה הפיליפינים יצאו רגלית לתוך שטח ישראל, קלטנו אותם ואפשרנו להם כניסה פנימית. כשבועיים לאחר מכן נפתר העניין, הוציאו את הפיג׳יאניים תמורת כסף. העמדה שהייתה בארד אל פואה עברה אלינו. קיימת עמדה בתוך שטחינו, או״ם 73. קיימת עוד עמדה, או״ם 80, באזור הר פרס. קיימות עוד ארבע עמדות לאורך החרמון ועוד שתי עמדות לאורך הגבול בצד הסורי. מדובר על שלושה גדודים, 1300 חיילים. באזור ה-200 אנשים בתוך סוריה.

"ביטחון ישראל מעולם לא נשען על אונדו"ף. ההסדר הוא הסדר אסטרטגי, של דיווח, לא עניין טקטי. הדבר לא מפחית או מעלה את הביטחון על הגבול. אנחנו נזדקק ללגיטימציה הבינלאומית במצב של היום שאחרי, שיגידו שאנחנו הגנו על עצמנו בלבד. חה״א הסורי לא מפר את הסכם הפירוז. חה״א הישראלי יודע קו מסוים, שאם חה״א הסורי חוצה אותו, הוא רשאי לתקוף. זאת לפי ההסכם עם אונדו"ף. יותר קל לי עם טנקים מאשר עם מחבלים. הטנקים לא יורים עלי ולא מכוונים אלי, אין לי אינטרס.
 
"הגזרה משתנה בזמנים קצרים. התפניות משמעותיות, קשה לדעת לאן תתפתח הגזרה. אנחנו עוקבים אחרי כל מי שזז פה, מנסים לסדר את עצמנו בהתאם לתזוזות אלו. ככל שהזמן ימשך מי שיותר מאורגן ויותר חזק יהיה יותר דומיננטי. יכול להיות שהגורם אכן יהיה יותר קיצוני בעתיד בעקבות זאת. המציאות משתנה, אני מבין את זהות האינטרסים ומנסה לפעול לפיה, צריך לנצל הזדמנויות בהקשר לנושא זה. לא בהכרח מה שהיה הוא שיהיה", הוא סיכם את דבריו.

You might be interested also