איך מייצריים ראש טיל בעל צורת דולפין?

חברת פלבם, המייצרת גופי מתכת לתעשייות הביטחוניות, מתמודדת עם אתגרים לא שגרתיים ומשנה את המיקוד העסקי

חברת פלבם מתמודדת בימים אלה עם אתגר מקצועי בלתי צפוי: יצור ראש קרב לטיל הלא סימטרי הראשון בעולם. מדובר, כמובן, במיירט "שרביט קסמים", המפותח במשותף על ידי רפאל ועל ידי חברת רייתיאון האמריקאית, והעובדה שהאתגר נפל לפתחה של פלבם איננה מקרית: החברה הייתה עד כה שותפה בפיתוח עשרות מערכות נשק בשיתוף עם רפאל וחברות ביטחוניות נוספות.

האתגר שמציב הטיל "שרביט קסמים" נובע מכך שיש לו ראש בצורת "דולפין" - כלומר, צד אחד שטוח יחסית והשני מעוגל. הטיל פותח כך שהצד השטוח יכיל כמה שיותר חיישנים ומערכות לעיבוד מידע מבלי שחוסר הסימטריות תפגע בכושר האווירודינמי של הטיל. אשר מפתחי הטיל הישראלי-אמריקאי חשבו על הקונספט החדש הם עדיין לא לקחו בחשבון שיצור של ראש הטיל בצורה לא סימטרית יצריך שיטות חדישות. רק לאחרונה, לאחר מאמצי פיתוח גדולים, הצליחו לפתח בפלבם וברפאל שיטה מבוססתעל יציקת מתכת בלחץ, שתאפשר לייצר את ראש הטיל בצורה יעילה על בסיס ציוד מיוחד למשימה.

הפיתוח מבוצע על בסיס מתכת בעלת יכולות ייחודיות. ה"פיצוח" הזה של פלבם מאפשר הצצה לחלק הפחות מוכר של תעשיות הנשק: החברות שעוסקות בייצור פיסי של גופים בשיטות ייצור שנעשות מתוחכמות יותר ויותר, כאשר הדרישה מצד החברות הביטחוניות היא לייעל תהליכים עוד ועוד. לדברי גל שוורץ, סמנכ"ל השיווק בחברת פלבם, השוק שבו פועלת החברה שלו, הוא דינמי ומרתק לא פחות מאשר השוק של יצרניות הנשק עצמן, שמזמינות מפלבם עבודות שונות.

הוא מספר כי פלבם הוקמה כבר לפני עשרות שנים כחלק ממפעלי תעשייה מתקדמים בבעלות קבוץ עין חרוד איחוד שבצפון. לפני כמה שנים נעשה שינוי ארגוני שבמסגרתו חברת ריקור, השייכת גם היא לקיבוץ, מכרה חלק ממניותיה לקרן הון סיכון. ריקור מתמחה במערכות קרור מינאטוריים לטילים ומערכות אלקטרו אופטיקה.

לעומת ריקור, פלבם, השייכת לאותו קיבוץ, קיבלה החלטה להתמקד יותר ויותר במגזר הביטחוני והתעופתי, על חשבון קווי ייצור לשוק של מוצרים לשוק האזרחי. כיום יש בפלבם כ-70 עובדים והחברה מתמחה במגוון רכב של עבודות מתכת מתקדמות. בין השאר, החברה מייצרת חלקים לדלתות עבור מטוסי נוסעים של בואינג (כקבלן משנה של חברת צייקלון מקבוצת אלביט מערכות), וגם את ראש הטיל ארוך הטווח אקסטרא" (לטווחים של עד 150 ק"מ) מתוצרת תעש.

החברה גם מבצעת שורה של פרויקטים בשיתוף חברות הודיות, במסגרת הסכמים לשיתוף פעולה מסחרי, שכן חלק מהחברות הישראליות שמפתחות אמצעי לחימה מחויבות לבצע חלק מן העבודה בהודו, במסגרת רכש גומלין. בין היתר, מיוצרים בפלבם במסגרת השת"פ הישראלי הודי פרויקט לזבילי טילים במסגרתו את הפיתוח וסדרות היצור הראשונות מבצעים במפעלי פלבם בישראל, ואת הייצור הסדרתי מבצעת פלבם בהודו בשיתוף פעולה עם תעשיות מקומיות. 

You might be interested also