"איומי הסייבר מחייבים פעולה משותפת"

יו"ר ה-NSA לשעבר אמר בכנס הסייבר הבינלאומי של סדנת יובל נאמן באוניברסיטת ת"א כי "מדובר בעבודת צוות בין מדינות בין חברות ובין תעשיות לממשלות"

(צילום: חן גלילי)

"הגנת סייבר היא תחום שמצריך עבודה משותפת בין כל הגורמים בחברה. כולם צריכים לעבוד יחד", כך טוען יו"ר ה-NSA הפורש הגנרל קית אלכסנדר. הדברים נאמרו בכנס הסייבר הבינלאומי של סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב.

לדברי אלכסנדר, שכיהן כראש ה-NSA בתקופת ההדלפה של אדוארד סנואדן, "ביטחון סייבר הוא עבודת צוות בין מדינות בין חברות ובין תעשיות לממשלות. היקף הפשיעה הקיברנטית הוא 454 מיליארד דולר בעולם, לא כולל פגיעה בזכויות יוצרים ולא כולל לוחמת סייבר שנעשית בידי מדינות, כמו ההתקפה על קוריאה הדרומית ועל מדינות שנמצאות בעימות עם רוסיה, כמו מה שקרה לגיאורגיה בשנת 2008 בזמן המלחמה שלה עם רוסיה.

"אנחנו חיים בעידן שבו מידע הפך למשאב טבע מרכזי וכמויות המידע גדלות בקצב גיאומטרי מדי שנה. רוב המידע שנלמד בבית הספר לא יהיה רלוונטי כשהתלמידים של היום יסיימו את לימודיהם. 14 מיליארד הודעות טקסט נשלחות בעולם מדי יום. כל אדם שיש לו גישה לגוגל מחזיק יותר מידע ממה שנשיא ארה"ב החזיק בשנת 1900. ב-1945 דובר על כך שמדי 25 שנה כמות המידע בעולם תוכפל. כיום היא מוכפלת כל שנתיים וחצי. כיצד ניתן בכלל להגן על כמויות מידע כאלה?

"יש מספר דברים שצריך לעשות כדי להגן על המידע שלנו: 1. לאמן. זה המקום שבו אוניברסיטאות, ממשלות ותעשיות צריכים לשתף פעולה. 2. ללמד. כל הגורמים הנוגעים בלוחמת הסייבר – שלמעשה הם כל הגורמים בחברה – צריכים להיות מעורים בנושא ולהחזיק במידע כדי שידעו איך להתמודד עם האיומים. 3. תקנות. אנחנו צריכים לחוקק חוקים להסדרת תחום הסייבר, כפי שהממשל מקדם כיום בארה"ב. ובעיקר – אנחנו צריכים פתרון שבו כל הגופים צריכים לעבוד יחד", סיכם אלכסנדר את דבריו.

כנס הסייבר הבינלאומי של סדנת יובל נאמן, מטה הסייבר הלאומי והמרכז האינטרדיסציפלינרי ללימוד ומחקר סייבר, נפתח באוניברסיטת תל אביב. הכנס, במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתקיים זו השנה הרביעית ברציפות באוני' ת"א, משתתפים נציגים מן החברות ההיי-טק הגדולות בעולם שידונו בהתפתחויות החדשות בתחום לוחמת הסייבר. במהלך הכנס יתקיים במקביל אתגר הסייבר, משחק סייבר ענק שפיתחו סימנטק וחיל האוויר, בהשתתפות מאות האקרים מנוסים ובני נוער.

You might be interested also