אוקראינה: מלחמה או פשרה

בימים שאחרי בחירת הנשיא החדש באוקראינה, יעקב קדמי מנסה לשרטט את מפת הגושים במדינה השסועה, ואת האינטרסים של השכנה רוסיה אל מול המערבאוקראינה: מלחמה או פשרה

בבחירות לנשיאות באוקראינה ניצח אוליגרך מקומי - פטרו פורושנקו. בזמנו חבר בפרלמנט ובכמה מפלגות והן בממשלו של יושנקו, והן בזה של ינוקוביץ'. כיהן כשר החוץ וכראש המועצה לביטחון לאומי. כמו כל המעומדים לבחירות, הוא הצהיר על עמדות לאומניות ופרו-מערביות. יש לציין כי במהלך ההפיכה באוקראינה, צומצמו סמכויות הנשיא, ורובם הועברו לפרלמנט ולראש הממשלה, כך שלא ברור כעת מה היכולת האמתית של נשיא הנבחר.

בטרם הבחירות, ציין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שרוסיה רואה באפשרות צירופה אוקראינה לנאט"ו, והצבת מערכות טילים נגד טילים, וטילים התקפיים בשטחה כסכנה לרוסיה. זו הייתה הערכה שהצגתי עם תחילת המשבר כאשר הנשיא פוטין אימת אותה כעת בפומבי. גם ביחס לחצי האי קרים, טען פוטין שבעיית נאט"ו עמדה לנגד עיניו. עד לפני ימים מספר רוסיה ריכזה כוחות ונערכה לפלישה לאוקראינה, במטרה להפיל את השלטון שאחרי ההפיכה. כעת, כפי הנראה, סבורים בקרמלין שישנם סיכויים, להשגת מטרותיה של רוסיה באמצעות שימוש בכוחות אוקראינים ללא התערבותה הצבאית הגלויה. למנוע את צירופה לנאט"ו על ידי הפיכת אוקראינה למדינה פדרטיבית נשארה המטרה העיקרית של רוסיה.

כוחות פרו-רוסים בשני מחוזות דרום-מזרחיים של אוקראינה הכריזו על עצמאותם ועל הקמתה רפובליקה פדרלית "NOVOROSSIA". בניגוד למצב בחצי האי קרים, רוסיה אינה מעוניינת בצירופם. ברפובליקה המוכרזת החלו בהקמת צבא עצמאי תוך גיוס כללי. על מנת לדכא את ההתקוממות, השלטונות בקייב שלחו יחידות צבא ו"משמר לאומי" שהוקם על בסיס הכוחות הלאומניים ממערב אוקראינה, המצוידים במרגמות, מסוקים, ויחידות ממוכנות. כוחות המורדים מצליחים להדוף את התקפות הצבא האוקראיני והמשמר הלאומי, תוך עשרות הרוגים לשני הצדדים.

בהחלט אפשר להגיד שאוקראינה נמצאת בשלבים הראשונים של מלחמת אזרחים. שלטונות קייב מסרבים לנהל כל מו"מ עם המורדים. למרות מספר תקריות ראשונות, יש הערכה שהנשיא החדש יצווה על הפסקת פעולה צבאית ויחל במו"מ. כפי הנראה, יש לרוסיה סיבות לתקווה כזאת. אם לא תינתן פקודה להפסיק את הפעולה הצבאית נגד המחוזות המורדים ולא יפתח איתם מו"מ, תשקע אוקראינה במלחמת אזרחים קשה ועקובה מדם.

המחוזות המורדים ינסו תחילה לסלק משטחם את הצבא האוקראיני, שאינו מגלה רמת לחימה סבירה ושחייליו וקציניו אינם ששים להיות מעורבים בלחימה נגד בני ארצם, ובייחוד נגד האוכלוסייה האזרחית. בהמשך המורדים עשויים לנסות להשתלט על שאר ששת המחוזות של דרום-מזרח אוקראינה, כולל אודסה. באם יצליחו בתכניתם, לגבש את כל השמונת המחוזות הפרו-רוסיים, תחת שליטתם הם עשויים בהמשך לנסות להשתלט על כל אוקראינה, כולל קייב. אם השלטונות בקייב לא יענו על דרישותיהם ולא יפתחו גם אז במו"מ, קיומם של האזורים הללו כאזורים עצמאיים, בעלי צבא תלוי באופן מוחלט בסיועה של רוסיה. קיימת אפשרות שרוסיה תכריז על אזורי הלחימה, כאזורים אסורים לטיסה, ובכך תנטרל את חיל האוויר האוקראיני בדומה לפעולת נאט"ו בלוב.

מלחמת אזרחים תגרום לקריסתה של הכלכלה החלשה של אוקראינה. במיוחד, על רקע הפסקת אספקת גז רוסי לאוקראינה, כתוצאה מאי תשלום. לאוקראינה אין כסף למימון מלחמת אזרחים. אירופה וארה"ב אינן מסוגלות להגיש לאוקראינה את הסיוע הכלכלי הנדרש - לא לקיומה ולא לניהול מלחמת אזרחים. סנקציות שהוטלו או שעלולות להיות מוטלות על ידי המערב אינן מספיקות להניא את רוסיה ממדיניותה הנחרצת למנוע את אפשרות צירופה של אוקראינה לנאט"ו וניסיונות לקבוע דברים באוקראינה ללא מעורבותה והמשך לאי-התחשבות באינטרסים שלה. הידוק היחסים עם סין, שלא למשבר באוקראינה, וכן עם מדינות נוספות, מאפשרות לרוסיה לעמוד בסנקציות, שיפגעו, אם וככל שיופעלו, קודם כל במדינות אירופה עצמן.

רוסיה מקווה שהשלטון באוקראינה, שמוסקבה ממשיכה לראות אותו כבלתי חוקי, אך למרות זאת מוכנה לנהל עמו מו"מ, מבין את מצבו, כמו גם פטרוניו במערב, ויבחר בדרכי פשרה, מו"מ והיענות לדרישותיהם של האזורים הדרום-מזרחיים. ואם, חלילה לא, תישטף אוקראינה במלחמת אזרחית אכזרית, כמו שרק מלחמת אזרחים יכולה להיות.

You might be interested also