אוקראינה הכריזה על גיוס כללי

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי שלטונות אוקראינה הכריזו על גיוס צבאי כללי במדינה, על רקע הכנסת הכוחות הרוסיים לחצי האי קרים. נשיא אוקראינה בפועל הצהיר: "מעשי רוסיה הם הכרזת מלחמה"

(צילום: AP)

התפתחות דרמטית נוספת במשבר באוקראינה: השלטון בקייב הודיע על גיוס מילואים כללי במדינה, על רקע הכנסת הכוחות הרוסיים לחצי האי קרים. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי צו המילואים הכללי הוכרז לאחר שרמת הכוננות בצבא הועלתה לרמה הגבוהה ביותר.

בנוסף, הכריז נשיא אוקראינה בפועל, אלכסנדר טורצ'ינוב, אמר כי מעשיה של רוסיה הם "הכרזת מלחמה" וסיפר כי הוטל סגר אווירי חלקי מעל שטחה של אוקראינה. מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג רסמוסן, אמר כי "מעשיה של רוסיה מסכנים את השלום באירופה", וקרא לפוטין לפעול מיד להפחתת המתיחות באזור.

בסוף השבוע החל נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להזרים כוחות צבא רוסיים לחצי האי, בו מתגורר רוב רוסי אתני ואשר בו מוצב בסיס חיל הים המרכזי של רוסיה בים השחור. על פי הדיווחים כ-6 אלפים חיילים רוסיים הועברו לחצי האי, וכי כוחות חמושים פרו-רוסיים השתלטו על שדות התעופה באזור.

בנוסף, הפרלמנט הרוסי אישר לפוטין לעשות שימוש בכוח צבאי, במטרה "לשמור על ביטחון האזרחים הרוסיים בקרים", לשון הודעת הפרלמנט. בקרמלין מיהרו להרגיע וטענו כי "פוטין עוד לא החליט האם לעשות שימוש בצבא". בינתיים במערב מודאגים מהאפשרות של פלישה רוסית צבאית לאוקראינה.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח עם פוטין והזהיר אותו מ"ההשלכות המסוכנות" של מעורבות רוסית צבאית במשבר באוקראינה. עם זאת, פרשנים ברחבי העולם מעריכים כי פוטין לא יאפשר את אובדן השפעתו במדינה ויעשה כל הנדרש על מנת למנוע מאוקראינה לחבור למערב.

עדכון 12:00 בצהריים:

על פי דיווח מאוקראינה נכנסו לאי קרים כ-15000 חיילים רוסים. (מקור)

עדכונים נוספים:

פריגטת Hetman Sahaidachny ערקה מחיל הים האוקראיני לחיל הים הרוסי לאחר שהאדמירל סירב להוראות מקייב (מקור).

לפי טענות ה-FSB, שירות המודיעין הרוסי, פעילים של הצבא האמריקאי אספו בימים האחרונים מסמכים סודיים ממשכן הנשיא המודח של אוקראינה (מקור)

You might be interested also