אובמה: המערכה נגד דאעש - רק מהאוויר

נשיא ארה"ב תיאר בנאום לאומה את האסטרטגיה שלו לחיסול ארגון דאעש, המטיל אימה על עיראק וסוריה. "זה ייקח זמן למגר סרטן כמו דאעש, אבל לא יהיו חיילים אמריקאים על הקרקע בזירות הלוחמה"

כוחות אמריקאים לא ישובו לפעולה קרקעית בעיראק, זה המסר העיקרי מנאומו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בו שטח בפני האומה את האסטרטגיה שלו לחיסול ארגון דאעש, אשר מבקש להשתלט על עיראק וסוריה ולהקים ח'ליפות איסלאמית באזור. "המטרה שלנו ברורה: אנחנו נחסל בסוף את דאעש", הצהיר אובמה.

"בהתחלה נמשיך לתקוף דרך האוויר. בשיתוף עם ממשלת עיראק, אנחנו נרחיב את הפעולות כדי להגן על אנשינו. אנחנו נצוד את הטרוריסטים שמאיימים על מדינתנו. לא נהסס לפעול נגד מטרות דאעש בסוריה כמו גם בעיראק", אמר אובמה והמשיך "בשנים האחרונות פעלנו נגד טרוריסטים שאיימו על מדינתנו. חיסלנו את אוסמה בן לאדן ואת מרבית ההנהגה של אל-קעידה באפגניסטן ובפקיסטן. פעלנו נגד מטרות בתימן וחיסלנו את ראש השלוחה של א-שבאב בסומליה".

אובמה התייחס בנקודה זו לאפשרות של פעולה קרקעית בעיראק או בסוריה והבהיר כי "החזרנו יותר מ-140 אלף חיילים מעיראק ואנו מצמצמים את כוחותינו באפגניסטן לקראת נסיגה מוחלטת בהמשך השנה. שלחתי כמה מאות חיילים לעיראק כדי להעריך איך אנחנו יכולים לעזור לכוחות הביטחון העיראקיים. אנחנו נשלח עוד 475 חיילים לשם, אך לא תהיה להם משימת לוחמה קרקעית. אנחנו לא ניגרר לעוד מלחמה בעיראק. אנחנו צריכים לסייע לכוחות העיראקיים והכורדיים על הקרקע".

הנשיא האמריקאי המשיך ואמר כי מדובר במערכה שעלולה להימשך זמן רב. "זה ייקח זמן למגר סרטן כמו דאעש. בכל פעם שאנו נוקטים בפעולה צבאית, ישנם סיכונים. אבל אני רוצה להגיד לעם האמריקני שהמאמץ הזה יהיה שונה לעומת המלחמות שניהלנו בעיראק ובאפגניסטן. רגלו של חייל אמריקני לא תדרוך באדמה זרה בכל הנוגע ללוחמה קרקעית. זו תהיה מלחמה נגד פעילי הארגון בעיראק, בסוריה והיכן שהם לא יהיו תוך שימוש בכוח האווירי שלנו ודרך תמיכה בשותפינו", סיכם את דבריו.

האמריקאים מובילים קואליציה הכוללת עשרות מדינות במטרה לבלום את התפשטות הארגון הרדיקלי, אשר כבר כבש אזורים נרחבים בעיראק ובסוריה. הארגון מנהל מלחמת חורמה נגד אויביו ונודע באכזריותו כלפי האוכלוסייה המקומית המסרבת לשתף איתו פעולה.

You might be interested also

The G-7 leaders meeting in Cornwall on Sunday. Photo: REUTERS/Phil Noble/Pool

G7 leaders unite against Russian ransomware attacks 

In the joint statement issued at the end of the summit, the leaders of the seven wealthiest countries in the world demanded Russia to identify and disrupt ransomware criminal networks operating from within its borders, and hold those networks accountable for their actions