א"ב של לחימה בעזה

המערכה האחרונה בעזה, כמו כל מלחמה, הביאה לתודעת הציבור האזרחי ביטויים וקיצורים מהחמ"ל הצבאי. אפרים לפיד לקט והסביר כמה מונחים לתזכורת ארוכת-טווח מ"צוק איתן"

א – אונרא- UNRWA - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם המטפלת רק בפליטים פלסטינים. נוסדה אחרי מלחמת 1948 ורואה כפליטים את כל דורות ההמשך בלי מגבלה. מתקני האו"ם ברצועה נתונים למעורבות מלאה של חמאס בשימוש במתקניהם לצרכי טרור.
 
ב – ביבי-בוגי-בני, שלושת מקבלי ההחלטות המרכזיים במערכה : ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ.

ג – גל שקט – שימוש בתדר של תחנות רדיו ברחבי הארץ ללא שידור תוכן אלא בחדירות לאזעקות. מתאים במיוחד לשומרי שבת ולמי שמעוניינים להימנע מה"קשקשת ברשת". הסדר זה ניזום לראשונה במלחמת המפרץ ב-1991.

ד – "דבקות במשימה וחתירה לניצחון" - הערך הראשון במעלה המופיע במסמך היסוד "רוח צה"ל", במלים : "החייל יילחם ויפעל באומץ לב נוכח כל הסכנות והמכשולים שבפניו, וידבק במשימתו בנחישות ובתבונה, עד כדי חירוף הנפש". לוחמי צה"ל הוכיחו במערכה האחרונה יישום הדברים במלוא העוצמה.

ה – "הקש בגג" – אזהרה באמצעות פצצות-דמה על גגות של בתים עם תשתיות טרור בעזה לפני תקיפה כדי למנוע פגיעה באזרחים לא-מעורבים. מצטרף להטלת כרוזים ושידור הודעות מוקדמות מטעם צה"ל ברדיו ובטלפונים.
 
ו – "ורד הרים" - מערכת תקשורת מוצפנת בצה"ל לשימוש הדרג הלוחם להעברת מידע מסווג.
 
ז – זמן אמת - לוחמ"מ – לוחמה מוכוונת מודיעין - תפיסה חדשה של "הזרקת מודיעין" בזמן אמת עד לדרג הטקטי בשטח, הופעלה לראשונה בהיקף נרחב במבצע , בעקבות לקחי עבר שמודיעין חיוני נעצר במפקדות מחשש לביטחון המידע.

ח – חמאס - תנועה פלסטינית, נוסדה ב-1987 על ידי שיח' אחמד יאסין על פי תורת האחים המוסלמים במצרים בכל רחבי הרצועה. כבר בשנתיים הראשונות נבנה מנגנון צבאי. בתחילת 1988 הוקמה שלוחת חמאס גם בגדה המערבית. לארגון יש "הנהגת פנים" בעזה ו"הנהגת חוץ" שהיתה בעבר בדמשק וכיום בקטאר.

ט – טווחים של ירי הרקטות מרצועת עזה המחייבים ערנות וכוננות מידית של תושבים בישראל: עד 10 ק"מ – 15 שניות, עד 20 ק"מ – 30 שניות, עד 30 ק"מ – 45 שניות, ועד 40 ק"מ – 60 שניות. לוחות זמנים שאינם מוכרים לאוכלוסייה אזרחית לשום מדינה בעולם.
 
י – ירי דו"צ – ירי דו צדדי, בו כוחותינו יורים על כוחותינו בשל טעות מצערת בזיהוי. גם במבצע זה נפלו חיילים מירי כוחותינו.

כ – כלבים בלחימה – כלבים מאומנים לזיהוי חומרי נפץ ותקיפת חשודים, מופעלים ע"י לוחמים ביחידת הכלבנים "עוקץ". 4 כלבים נהרגו בפעילות המבצעית האחרונה.
 
ל – לגיטימציה ודל"ג – דה-לגיטימציה. דל"ג הוא הקיצור הצהלי לצעדים הננקטים בשטח ובמטה בשיתוף הפרקליטות הצבאית לאישור הפעילות הצבאית בהתאם לכללי החוק הבינלאומי כדי למנוע סיבוכים בינלאומיים, כולל סיכון בצעדים משפטיים בעולם נגד מפקדים ונגד מדינת ישראל.

מ – מנהרות תקיפה – מנהרות שחפר חמאס בשנים האחרונות עם פתח יציאה בשטח ישראל כדי לתקוף ישובים, לחטוף חיילים ולהתגבר בכך על ירי הרקטות, אשר בחלקו הגדול סוכל על ידי "כיפת ברזל".
 
נ – נז"א – נזק אגבי, קיצור צה"לי לנזקים הנגרמים לצד השני מתקיפות כוחותינו. נזקים אלה נגרמים בדרך כלל מהשימוש שעושה חמאס בתושבי ברצועה כ"מגן אנושי", ממקם אמצעי לחימה ותשתיות טרור בבתי אזרחים, בתי חולים, מסגדים ומתקני או"ם.

ס – סופה - ישוב בחבל אשכול, עבר לשם עם פינוי פתחת רפיח ב-1982, לאחר השלום עם מצרים. סופה – הוא גם שמו של גדוד 53 בחטיבה 188 שלחמה במבצע.
ע – עורף, חזית אזרחית – בעשורים האחרונים העדיפו חיזבאללה וחמאס לתקוף את האוכלוסייה האזרחית בישראל בירי תלול מסלול (תמ"ס) של רקטות, טילים ומרגמות. ההיערכות להגנת האוכלוסייה נתונה בידי פיקוד העורף של צה"ל. לחזית האזרחית נודעת חשיבות רבה. חוסנו של הציבור בעת לחימה הוא מרכיב חיוני בביטחון הלאומי. פיקוד העורף עומד בקשר עם הציבור, עם ארגוני החירום וההצלה ועם הרשויות המקומיות בכל הנוגע להתנהלות בחירום.

פ – פצמ"ר – פצצת מרגמה 52 מ"מ או 2 אינצ', אמצעי לחימה מיושן, ללא הנחייה אלקטרונית הנורה לטווח קצר. אינו מאפשר התרעה מוקדמת. היו נפגעים רבים גם בלחימה האחרונה מפצצות מרגמה שנורו לישובי עוטף עזה ולשטחי כינוס של כוחות צה"ל.

צ – צוק איתן – השם הרשמי למבצע. בעל משמעות סמלית כמו מבצעים רחבי היקף, בניגוד לשמות קוד אחרים הנבחרים באופן אקראי.

ק – קצין אוכלוסייה - קצין מטה מקצועי דובר ערבית שהוצמד למפקדים בשטח במבצע. תפקידו לסייע בטיפול בסוגיות אזרחיות והומניטריות בעת לחימה כדי לשמר את הלגיטימציה לפעולה. הוא מתאם פינוי פצועים ותיקוני תשתיות של האויב, מסייע לניוד אוכלוסייה משטחי לחימה ואמון על הקשר עם הארגונים הבינלאומיים בשטח.

ר – רבצ"ר – הרב הראשי לצה"ל, משמש , בין היתר, סמכות הלכתית מחייבת להגדרת חלל, מי שנפל בקרב. במערכה זו היה הרב תא"ל רפי פרץ מעורב בהחלטות הלכתיות אמיצות על שני חיילים נעדרים שהוגדרו חללים, במיוחד בעקבות לקחי עבר בתחום זה.

ש – שג'אעיה – שכונה במזרח עזה עם תשתיות טרור רבות מאד ועמדות ירי לעבר ישראל. שם התנהל קרב היבשה העיקרי במבצע ומשם פונתה רוב האוכלוסייה.

ת – תם ולא נשלם – מטרת המבצע – החזרת השקט לישובי הדרום ואפשרות חיים שלוים. רק בהשגת מטרה זו ניתן לראות את סיום המבצע .

You might be interested also