אבי הסיירות בפלמ"ח

מנשה הראל נמנה על אנשי המחלקה הערבית של הפלמ"ח שעסקה בחבלה בריגול ובהבאת עולים ופעל במסגרתה כמסתערב . במחצית שנות ה-40 היה שליח במחתרת בסוריה ועסק בהברחת עולים לארץ

הלך לעולמו פרופ' מנשה הראל מומחה לגאוגרפיה היסטורית וחתן פרס ישראל בחקר ידע ארץ ישראל. בן 97 היה במותו.

הראל נולד כמנשה בביוף בסמרקנד שבאוזבקיסטן ,בשנת 1921 עלה עם הוריו לארץ ישראל .למד בגימנסיה העברית והיה חבר ב"מחנות העולים" .בשנת 1937 נמנה על מקימי קיבוץ מעוז חיים בעמק בית שאן משם עבר לקיבוץ גשר הזיו ואחר כך לרמת רחל.

הראל נמנה על אנשי המחלקה הערבית של הפלמ"ח שעסקה בחבלה בריגול ובהבאת עולים ופעל במסגרתה כמסתערב . במחצית שנות ה-40 היה שליח במחתרת בסוריה ועסק בהברחת עולים בנו של מנשה הראל סיני הראל מסר פרט שלא ידוע ברבים ומגלה כי אביו נדון לתליה בדמשק אולם בהתערבות הש"י שוחרר.

בצה"ל שירת הראל ב"גולני" ובתחילת שנות ה-50 היה מפקד בית הספר למפקדי סיירים שפעל במסגרת חיל הנח"ל. לאחר שירותו הצבאי למד לתואר ראשון ושני בגאוגרפיה, היסטוריה וארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובמקביל ללימודיו לימד גאוגרפיה היסטורית בבית המדרש למורים ע"ש דוד ילין. את תואר הדוקטורט שלו עשה באוניברסיטת ניו יורק.

בתחילת שנות ה-60 שב הראל לישראל מארצות הברית ושימש מרצה להוראת גאוגרפיה היסטורית באוניברסיטה העברית ובטכניון. בשנת 1969 הצטרף כמרצה ומאוחר יותר כפרופ' חבר לסגל המחלקה לגאוגרפיה של אוניברסיטת תל אביב. בשנות ה-80 לימד גם במכללת אריאל בשנת 1987 פרש לגמלאות.

הראל פרסם 13 ספרים ומאמרים רבים שחלקם תורגמו לשפות רבות . הוא זכה בפרס יצחק בן-צבי על ספרו "מסעי סיני", בפרס דוד ילין לחכמת ישראל על ספריו "זאת ירושלים" ו"מסעי מדבר יהודה וים המלח", ובפרס ז'בוטינסקי על הספר "הגיאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל". בשנת 2002 זכה בפרס ישראל בחקר ידע ארץ ישראל.

צפו בראיון עם מנשה הראל:

You might be interested also