9 שנים ל"לבנון השנייה": סגירת המעגל של גל הירש

השופט ד"ר אליהו וינוגרד אומר בראיון, תשע שנים לאחר פורץ מלחמת לבנון השנייה, כי נעשה עוול לתא"ל (מיל') גל הירש וכי הוא לא קיבל גיבוי מספיק מהרמטכ"ל דאז דן חלוץ

9 שנים ל"לבנון השנייה": סגירת המעגל של גל הירש

תשע שנים לאחר פרוץ מלחמת לבנון השנייה נסגר מעגל כאשר יו"ר ועדת החקירה הממלכתית למלחמה, השופט ד"ר אליהו וינוגרד, קובע בראיון כי נעשה עוול לאחד מגיבורי המלחמה הטראגיים, תא"ל (מיל') גל הירש.

וינוגרד אמר את הדברים בראיון מיוחד מצולם ליריב אלעזר, בנו של הרמטכ"ל לשעבר דוד (דדו ) אלעזר, שנחשב כגיבורה הטראגי של מלחמת יום הכיפורים. הראיון נחשף על ידי התנועה לאיכות השלטון שהציגה השבוע גם מכתב שכתב וינוגרד כבר לפני כשנה וחצי לרמטכ"ל בזמנו, רא"ל בי גנץ, ובו נכתב כי ״נקפני מצפוני כי לא יכולנו, כפי שהתכוונו, לכלול בדו"ח הוועדה המלצה חמה לכך שצה"ל יציע לגל הירש לחזור לשרת בשורותיו כאיש קבע. אז חשבנו כי ראוי היה כי כך יקרה, ועדין אני בדעה כי חבל שהדבר לא נעשה עד כה".
 
תא"ל (מיל') גל הירש נחשב לאחד הקצינים המבטיחים ביותר בצה"ל עד לפרוץ מלחמת לבנון שהנייה בחודש יולי 2006. המלחמה פרצה כאשר היה מפקד עוצבת הגליל. הירש התריע במשך חודשים לפני פרוץ המלחמה על סכנת חטיפת חיילים על ידי החיזבאללה, ובסופו של דבר חטיפה אכן הייתה הסיבה לפרוץ הקרבות.
 
לאחר המלחמה הועלו נגדו טענות, כולל טענה נגד שפה גבוהה שבה נתן הירש את פקודותיו, והוא התפטר מצה"ל בעקבות תחקיר שנערך על ידי האלוף במילואים דורון אלמוג. הירש חזר עם השנים לשירות מילואים בצה"ל וכיום הוא מכהן כסגן מפקד פיקוד העומק, במקביל לחייו האזרחיים כאיש עסקים העומד בראש קבוצת "דיפנסיב שילד", הקרויה על שם מבצע "חומת מגן" שהתרחש כאשר גל הירש היה קצין המבצעים של פיקוד המרכז.
 
תהליך ניקוי שמו של הירש החל בנאום שנשא לאחר המלחמה (למען הגילוי הנאות, בערב השקת ספר של כותב שורות אלה), ובו טען כי הדרג הצבאי והמדיני מפיל את האחריות על כשלי המלחמה על דרג מפקדי האוגדות. הירש כתב ספר על המלחמה, ורבים בצה"ל מחשיבים אותו מאז ועד היום כאחד המפקדים המוצלחים של הלחימה, היחיד שנטל יוזמה והשתמש בתחבולות בקרבות שנוהלו בגזרה שצומצמה והוכפפה לאחריותו, לאחר תחילת הקרבות (הגזרה המערבית).
 
בראיון שנערך לפני כמה ימים אמר ד"ר אליהו וינוגרד כי "אנחנו בוועדה שוחחנו  בינינו והיינו תמימי דעים שנעשה לגל הירש עוול . הוא הכין יפה את האוגדה שלו לקראת ארוע חטיפה, שהיה צפוי. הוא אישית היה ראוי יותר להערכה מאשר לגינוי כפי שאלמוג קבע במסקנות שלו, והוא לא זכה לגיבוי ראוי מטעם הרמטכ"ל רא"ל דן חלוץ". וינוגרד אמר את הדברים על רקע חקירה עמוקה של מהלכי המלחמה.
 
בנוסף לדברים אלה פורסם גילוי דעת חריף מטעם  השופט בדימוס מישאל חשין (חבר התנועה ויו"ר וועדת אות אביר איכות השלטון), שנאבק כבר 8 שנים להסדרתה של פרשת גל הירש :   "לא לימדתי עטי לכתוב אלא דברי-משפט, ואולם זו הפעם אמרתי אחרוג ממינהגי ולו מפאת עוצמת העוול שראו עיניי ואוזניי שמעו. סברתי כי ראויים הם הדברים שיעלו על הכתב ויידעו הכול את שאני יודע וכואב. כֶּאֱמור הָאומר: אֲדברה וירווח לי", אמר חשין. 
 
הירש עצמו רואה בדברים הוכחה "סגירת מעגל", ואולם חזרתו לשירות קבע פעיל בצה"ל אינה עומדת כיום על הפרק.
 
 

אולי יעניין אותך גם