1433 אנשי קבע פוטרו מצה"ל

לפי נתוני אג"ת שנמסרו לועדת המשנה לכ"א והכשרות בראשות ח"כ עמר בר-לב, השלים צה"ל בשנת 2013 את קיצוצם של 1,510 תקני קבע מובהק ואת פיטוריהם של 1,433 אנשי קבע. כ-40 אחוזים מהמפוטרים היו ממערך המינהל

בדיון שהתקיים היום (ד') בוועדת המשנה לכ"א והכשרות בראשות ח"כ עמר בר-לב, מסר אל"מ אופיר כהן מאג"ת כי בשנת 2013 השלים צה"ל את קיצוצם של 1,510 תקני קבע ואת פיטוריהם של 1,433 אנשי קבע בפועל ממצבת צה"ל.

כחצי מהתקנים שקוצצו הם של אנשי קבע, בקבע מובהק. חלוקת המערכים אליהם משתייכים אנשי הקבע שפוטרו הינה: המערך הטכני- 22%, מערך התקשוב והטכנולוגיה- 3%, מערך תומכי הלחימה-19%, מערך המנהל 39%, מערך הלוחמים -12%, מערך הרפואה - 1% ומערך המהנדסים - 4%. בנוסף, בוטלו במהלך השנה הקודמת 51 תקנים של אזרחים עובדי צה"ל כאשר בשנת 2014 אמורים להיות מקוצצים 139 תקנים נוספים.

יו"ר הוועדה, ח"כ עמר בר-לב, שיבח את צה"ל על הפעילות המקיפה והשלמת היעד של קיצוץ 1500 תקנים וציין כי האתגר המרכזי ושאחריו תעקוב הוועדה יהיה השארת כח האדם האיכותי בצה"ל על אף הקיצוץ ולעמוד בהמשך התכנית כפי שהוצגה.

במסגרת הדיון, שנועד להשלמת נתונים בנושאים שונים בהם עוסקת הוועדה, עידכן סא"ל שי שטדלר רע"ן תומכ"א סדיר, על עבודת מטה שמתקיימת בימים אלו לבחינת תקינת הנהגים בצה"ל שתשנה את אופי ההצבה של נהגים, ובדגש על נהגי מפקדים ("נהגי בוס") אשר אמורה להסתיים בראשית חודש מרץ הקרוב.

במסגרת זו, ציין שטדלר כי על פי הנתונים שבידיהם מערך נהיגת הרכב הקל בצה"ל מונה אלפים בודדים של חיילים על פי תקן. במהלך הדיון, ציינו נציגי צה"ל כי אין באפשרותם לעקוב אחר כמות נהגי המפקד שכן כל מפקד יחידה רשאי להחליט על שיבוץ תפקידו של כל נהג שנמצא ביחידתו ובלבד שהדבר עומד בקריטריונים שמתירות פקודות צה"ל. בתגובה לכך, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ עמר בר-לב כי "אם הדבר נכון, כל מפקד יחידה יכול להחליט לספח לעצמו נהג אישי על פי שיקול דעתו ומדובר בדבר בלתי מתקבל על הדעת שיש לבחון במסגרת עבודת המטה המתקיימת".

בנוסף, ציינו נציגי צה"ל כי בעקבות המקרים שנחשפו, נערך חידוד לנהלים לגבי שימוש בנהגים ביחידות השונות. כמו כן, נמסר כי במהלך שנת 2013 נפתחו 3 תיקי מצ"ח כנגד קצינים שעשו שימוש שלא על פי הפקודות בנהגיהם. נציג נציב תלונות חיילים, סא"ל ליאור פרי, מסר כי בשנת 2012 הועברו 3 תלונות לחקירת מצ"ח בנושא אשר הגיעו לפתח יחידתו וכן כי ב-4 השנים האחרונות הוגשו 646 קבילות מחיילים המשמשים כנהגים, בנושאים שונים שרובם קשורים ליחסי מפקדי-פקוד.

בנושא אחר שנדון בוועדה, בהמשך לדיון בנושא מחודש מאי, מסר סא"ל חוסיין חוסייסי מאכ"א, לגבי תביעות אובדן כושר עבודה של חיילי מילואים, כי במהלך 3 השנים האחרונות הוגשו 7 תלונות כאלו שבחמש מתוכן, החליטה הוועדה על העלאת אחוזי הנכות שנקבעו על ידי אגף השיקום בשל פגיעה ביכולת העבודה של חייל המילואים.

עוד צויין, כי זמן הטיפול הכולל ב-7 התביעות מרגע הפציעה ועד השלמת הטיפול עמד על שנה בממוצע, בהתאם למורכבות התביעה. בנוסף, עידכן סא"ל חוסייסי כי בעקבות בקשת הוועדה, יחזרו להופיע על מעטפות הזימון של אנשי המילואים זכויות הביטוח, החל מחודש אוגוסט 2014.