תרגיל נוסף עם יוון

הסתיים האימון המשותף של חיל האוויר הישראלי והיווני כחלק מברית של ישראל עם מדינות הבלקן, שהולכת ומתחזקת ככל שמחריף המשבר המדיני עם טורקיה

שרף ומסוק UH-1 יווני (צילום: אתר חיל האוויר)

בתום שבועיים אינטנסיביים, הסתיים האימון המשותף שנערך בבסיס לריסה ביוון. במהלך התרגיל, התאמנו צוותי המסוקים של טייסות "החרב המתהפכת", "ציפורי המדבר" ו"הצרעה" יחד עם צוותי המסוקים של הצבא היווני.

"מטרת התרגיל היא קודם כל אימון באזורים בלתי מוכרים. אין לנו הזדמנות לטוס בשטחים שדומים להם בארץ", מסביר תא"ל יואב, מפקד בסיס פלמחים, שפיקד על הפריסה. "מטרה שנייה היא חיזוק שיתוף הפעולה הבין-לאומי, כחלק מהצורך האסטרטגי שלנו לטפח קשרים עם מדינות זרות". תא"ל סלוניטיס סטיליאנוס, מפקד אוויריית היבשה הראשונה אמר כי "כל יום אפשר לראות שהיכולות שלנו ושל חיל-האוויר הישראלי קרובות זו לזו. התרגיל היה מאתגר מאוד, ואני מקווה שבהמשך נשתף פעולה בסביבה שונה".

יחד עם צוותי האוויר, התאמנה גם יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס 669 יחד עם יחידה 31 היוונית המקבילה לה. "התרגיל היה פורה מאוד. בארצנו יש שלום, אין הרבה אירועים אמיתיים והפעילות שלנו כוללת בעיקר אימונים", סיפר מפקד יחידה 31. "אנחנו שמחים ללמוד מקשרים עם יחידות כמו 669 שיש להן ניסיון אמיתי".

זהו לא התרגיל הראשון שחיל האוויר הישראלי מקיים עם יוון על רקע התהדקות היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות. בשנת 2010 כבר ערכו מטוסי חיל האוויר שני תרגילים בשמי יוון. התהדקות היחסים הביטחוניים בין ישראל ליוון מתרחשת על רקע המשבר המדיני החמור בין ישראל לטורקיה, שבשמיה ערכו מטוסי חיל האוויר הישראלי שורה ארוכה של תמרונים בעשור שעבר. יחסי ישראל-טורקיה הגיעו לשפל סביב אירועי המשט לרצועת עזה של האוניה "מרמרה" בחודש מאי 2010.

האימון המשותף הקודם של חיל האוויר היווני וחיל האוויר הישראלי התקיים במהלך אוקטובר 2010. באימון נטלו חלק ארבעה מסוקי "בלק-הוק" וארבעה מסוקי "אפאצ'י" ישראליים, ביחד עם מסוקי "קוברה" של חיל האוויר היווני ומסוק "סופר-פומה". כמו כן, השתתפו באימון מטוסי קרב יווניים. האימון, שנמשך ארבעה ימים, כלל טיסות ונחיתות בשטח הררי. ראש להק-אוויר למסוקים ומפקדי הבסיסים "רמון" ו"חצרים" של חיל האוויר הישראלי ביקרו את הטיסות המתאמנות, והשתתפו באימון ובסיכום המשותף שנערך יחד עם נציגים בכירים מחיל האוויר היווני.

אימון המסוקים המשותף, נערך לאחר שבתחילת 2010 כבר נערך ביוון תרגיל בהשתתפות מטוסי קרב ישראליים. קצין בכיר בחיל האוויר אמר לישראל דיפנס כי "בתרגילים למדנו הרבה מעמיתינו היוונים". קצין אחר אמר כי "היוונים בהחלט שמחים למלא את מקומה של טורקיה כבעלת בית באגן המזרחי של הים התיכון".

***

"תמיד טוב להתאמן עם מי שממלא את אותן המשימות וטס פחות או יותר על אותן הפלטפורמות. הבאת נקודת ראייה אחרת מאפשרת לנו לבחון את תפיסת העולם שלנו. הם לומדים ממקומות אחרים, בעיקר מנאט"ו. הניסיון שיש לנאט"ו הוא מלקחים שנלמדו על ידי חילות-אוויר אחרים באזורים כמו לוב, אפגניסטן ועיראק. אלה לקחים שחשוב שנלמד", כך הסביר תא"ל דוד ברקי, ראש להק מסוקים בחיל האוויר לאחר התרגיל האחרון.

לדבריו, האימון מתקיים על רקע "אינטרסים משמעותיים עם היוונים. אנחנו מנצלים את היכולת שלנו להתאמן איתם ללא קשר לטורקיה". הוא הוסיף והבהיר כי בעקבות תאונת מסוק היסעור ברומניה הוחלט על הקמת צוותים שבחנו את טיסות המסוקים בחיל - עד כדי גיבוש תוכנית עבודה שתיושם החל מהשנה הבאה. "בנוסף, הוקם צוות ייעודי לנושא פריסות חו"ל, שקבע תוכנית הכנה לקראת טיסות בחו"ל ובה נכתב פרק ייעודי שמדגיש מגבלות טיסה בחו"ל. הפריסה הנוכחית תוכננה לאור לקחי הדיונים", אמר תא"ל ברקי.

לסיכום התרגיל הבהיר תא"ל ברקי כי חיל האוויר הישראלי מצא ביוון "עמיתים שכמהים לשיתוף פעולה איתנו ומאפשרים לנו להתאמן בצורה טובה. פיתחנו יחסים חמים, הן מקצועיים והן אישיים, מה שמאפשר לנו להסתכל על תוכנית איתה נוכל להמשיך גם הלאה באימון משותף".

***

בהקשר זה יש לציין כי בחודשים האחרונים מגבשת ישראל ברית עם כמה מדינות בבלקן, שגם הן מודאגות מהמדיניות של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאייפ ארדואן, שנתפסת כ"אנטי-מערבית". שיתוף פעולה מודיעיני ואימונים צבאיים משותפים הם חלק ממה שמכונה על ידי גורמים בישראל "ברית מדינות הבלקן", שמתחזקת ככל שמתערערים היחסים עם טורקיה. במסגרת "ברית הבלקן", שתי המדינות המרכזיות שישראל הידקה עמן יחסים בשנה האחרונה הם יוון ובולגריה, אבל התחממו גם היחסים עם קפריסין, רומניה, סרביה, מונטנגרו, מקדוניה וקרואטיה.

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, שביקר בעצמו ביוון בחודש דצמבר, 2010, אמר לישראל דיפנס כי "אין דבר מוחשי שאכן אפשר לכנותו ברית הבלקן". לדבריו, "התהדקות היחסים עם יוון לא באה על חשבון טורקיה, שעדיין נחשבת מבחינתנו מדינה חשובה מאוד". הנושא העיקרי בביקורו האחרון של וילנאי ביוון היה קידום עסקאות רכש עבור החברות הביטחוניות הממשלתיות תעש ורפאל. וילנאי נפגש במהלך הביקור עם צמרת משרד ההגנה היווני ועם צמרת הצבא.

***
צילומים מתוך אתר חיל האוויר:
- שרפים ישראליים ומסוקי אפאצ'י של חיל-האוויר היווני על מסלול ההמראה.
- תא"ל דוד ברקי ומפקד בסיס לריסה.

אולי יעניין אותך גם