תעשיית המל"טים האיראנית תופסת תאוצה

גורמים בישראל מנסים לברר עד כמה בדיוק נכונה הודעת האיראנים כי הצליחו לפתח מל"ט חדש ומתקדם

מל"ט איראני מדגם "אבאליל"

בישראל מנסים לברר עד כמה נכונה ההודעה האיראנית על פיתוח מל"ט חדיש המכונה "שאפארק". לדברי האיראנים משקל המראה של המל"ט הוא 100 ק"ג והוא מסוגל לשאת מטע"ד במשקל של 8 ק"ג. המל"ט, לפי ההודעה, מסוגל לשהות באוויר 3.5 שעות בגובה של עד כ-4 ק"מ.

האיראנים משקיעים מאמצים רבים בפיתוח מל"טים אבל בישראל מעריכים כי ההישגים בשלב זה מעטים. האיראנים גם מנצלים מצבים במדינות אחרות כדי לאגור נסיון מבצעי עם המלט"ים שלהם. כפי שנחשף בישראל דיפנס קיימות הוכחות לכך שאיראן הפעילה מל"טים עבור המשטר הסורי.

מל"ט איראני מדגם "פאפאד" נראה בשבועות האחרונים באזור העיר חומס בסוריה, כך דיווחו מקורות העוקבים אחר המעורבות האיראנית במלחמת האזרחים בסוריה. מדובר במל"ט שנחשב למתקדם ביותר בארסנל האיראני. טהרן טענה בעבר כי למל"ט תכונות "חמקניות". במערב מטילים בכך ספק, אבל אומרים כי מדובר ללא ספק במל"ט מתקדם יחסית לפחות מבחינת התצורה האווירודינמית שלו.

בעבר סיפקה איראן מל"טים מתוצרתה לחיזבאללה. בעבר פיתחו האיראנים מל"טים שונים די בסיסיים. דגם אחד של המל"טים זכה לשם "ראאד" ואילו השני זכה לשם "נאזיר". לפני כארבע שנים כבר טען שר ההגנה האיראני כי ארצו פיתחה מל"ט עם טווח טיסה של כ-1000 ק"מ.

לישראל יש נסיון עם מל"טים איראניים פשוטים ששוגרו לעבר צפון ישראל מדרום לבנון על ידי החיזבאללה. בחודש יוני 2006 יירט חיל האוויר מל"ט מתאבד של החיזבאללה שנשא מטען של חומר חומר נפץ. המל"ט מדגם אבאביל הוא העתק של מל"ט רוסי שיוצר באיראן. המל"ט מדגם "אבאביל" חדר לראשונה לישראל ב-7 בנובמבר 2004. אז הוא ביצע סיבוב של 5 דקות מעל נהריה והאזור וכנראה צילם את השטח במערכת צילום בסיסית שהותקנה עליו. המל"ט מדגם אבאביל טס במהירות של כ-300 קמ"ש ויש לו טווח מירבי של כ-240 ק"מ.

בישראל מעריכים כי לחיזבאללה הועברו כבר מל"טים איראניים מתקדמים יותר. הפעלת המל"ט האיראני בסוריה היא חלק מהסיוע של טהרן למשטרו של אסד אבל גם הזדמנות לאיראנים להפעילו ב"תנאי אמת".

אולי יעניין אותך גם

חיילי צה״ל בגבול סוריה, פברואר השנה. צילום: Patrick Semansky/Pool via REUTERS

דיווח: "הרוסים איבדו את סבלנותם בעניין התקיפות הישראליות בסוריה"

משרד ההגנה הרוסי פרסם שתי תגובות לתקיפות האוויר הישראליות, דבר המהווה שינוי בעמדות הרוסיות בעניין. מקור רוסי מדווח כי הנושא קשור לשיחות פוטין וביידן בחודש שעבר