תיעוד: חיה"א מתרגל תקיפה למטרה רחוקה

על רקע שיגור הטיל בפלמחים, באיראן מתייחסים לאפשרות של תקיפה ישראלית. "כל פעולה תגרור לנזק כבד", אמר רמטכ"ל הצבא האיראני. חיה"א תרגל לאחרונה תקיפה לטווח ארוך

צילום: חיל האוויר

חלופת המילים בין ישראל לאיראן מתחממת: על רקע השיגור המוצלח הבוקר בפלמחים, מתייחס רמטכ"ל איראן לראשונה לדיון הציבורי בישראל בסוגיית תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באיראן.

 

"בארה"ב מבינים היטב כי כל פעולה של צבא המשטר הציוני נגד איראן יגרור תוצאות קשות ונזק כבד גם לה וגם לציונים", אמר חסן פירוז-אבאדי. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנ"א".

 

דבריו של אבאדי מגיעים זמן קצר לאחר שבבסיס פלמחים שיגרו בהצלחה מערכת הנעה של טיל תלת שלבי. המערכת מורכבת משלושה שלבי הפעלה שונים. השיגור גרם לבהלה בקרב תושבי ערי המרכז שראו את שובל העשן שהותיר השיגור באוויר והתקשרו בבהלה למוקדי כוחות החירום.

 

בימים האחרונים גובר הדיון הציבורי בנושא תקיפה צבאית אפשרית באיראן. בכירי המערכת הביטחונית יצאו כנגד העיסוק הפומבי בסוגייה. השר בני בגין , חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, תקף חריפות את ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, בראיון לגל"צ. "הוא מעל באמון, זהו מעשה נבלה שמקורו בשיגעון גדלות של אנשים", אמר בגין כאשר התבקש להתייחס להתבטאויותיו של דגן בנושא איראן.

 

על רקע הדיון הציבורי, חיל האוויר ערך בשבוע שעבר תרגיל שדימה תקיפה לטווח רחוק באי סרדיניה שבאיטליה. גורם בחיל האוויר אמר כי בתרגיל השתתפו טייסת F-16 ביחד עם מטוסי עייט ומטוס תדלוק אווירי מסוג ראם. האימון נערך כחמישה ימים בהם האיטלקים שימשו טייסת אדומה המדמה אויב. בקרוב יגיעו לאימון גומלין בבסיס עובדה בישראל.  

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אמורה לפרסם בקרוב דו"ח חריף במיוחד בנושא תכנית הגרעין האיראנית. על פי פרסומים בסוכנויות ידיעות זרות, הדו"ח שופך אור על כוונותיה האמיתיות של טהרן בהשגת היכולת הגרעינית.

 

אולי יעניין אותך גם

Saudi Crown Prince Mohammed Bin Salman. Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Handout via REUTERS 

דעה | בסעודיה הבינו - המעצמה האזורית היא איראן. לא ישראל 

בחודשים האחרונים סעודיה מתקרבת לאיראן מתוך הבנה שישראל וארה״ב אינן מסוגלות לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של טהרן. לצדה גם מצרים. חלק מהאחריות רובצת על ירושלים שסיפקה הבטחות ללא תוצאות בשטח