"תוך כמה שנים יהיו בצה"ל יותר רחפנים ממזל"טים"

סא"ל עמיחי מגל, ראש תחום כטב"מים במפקדת זרוע היבשה, אמר בכנס הכלים הבלתי מאוישים כי ברחפנים עושים שימוש ב"תצפיות למניעת חדירה שב"חים לתחומי המדינה ותיעוד פיצוץ מבנים"

"אנו בעיצומה של מהפכת הכטב"מים בזרוע היבשה. תחום הרחפנים הולך וגדל, ותוך כמה שנים יהיו בצה"ל יותר רחפנים ממזל"טים" – זה חזונו של סא"ל עמיחי מגל, ראש תחום כטב"מים במפקדת זרוע היבשה בדבריו בכנס הכב"מים הבינלאומי.

מגל סיפר לבאי הכנס, כי הפעלת הרחפנים בצה"ל הולכת ומתרחבת. "משתמשים בהם לתצפיות למניעת חדירה שב"חים לתחומי המדינה, לתיעוד פיצוץ מבנים". לדבריו, אחרי כל פיצוץ בית יש תביעות של שכנים לנזקים שנגרמו כביכול לרכושם. צילומי הרחפן מנוצלים כדי להפריך תביעות כאלו כיוון שרואים בדיוק את תחומי הפיצוץ.

בצה"ל מפתחים עתה בתחום המזל"טים הקטנים מענה לרמת החטיבה: רוכב שמים תצורה 2.0, שטווחו 40 ק"מ והוא שוהה 6 שעות באוויר. עוד כשנה יפעל בשטח. מגל סיפר כי במבצע "צוק איתן" הפעיל צה"ל ציוותי רוכב שמיים בכל רחבי הארץ, שביצעו שעות טיסה רבות. 

"המשימה כיום במז"י היא הסבת המזל"טים לכך שהם יהיו חלק ממערך הלחימה, שיעניקו לכוחות איכות חוזי טובה יותר, שישהו באוויר יותר זמן ושהפעלתם תהיה פשוטה. הכטב"ם כיום הוא מכשיר לאיסוף מודיעין".