תאילנד מצטיידת בתותח של אלביט

על פי דיווח באתר janes, התעשייה הביטחונית הישראלית מעמיקה את נוכחותה בשוק התאילנדי. מגוון העסקאות בשנים האחרונות כולל ייצור משותף של תותחים מתניידים, מל"טים, תחמושת שריון וארטילריה, ומקלעים.

An ATMOS 155 mm/39-calibre SP artillery system integrated onto a 6x6 chassis. Source: Elbit Systems

אלביט מערכות והתעשייה הצבאית של תאילנד משתפים פעולה בייצור של תותחים ניידים מסוג הוביצר 155 מ"מ ( ATMOS ) . מדובר על מערכת ארטילרית שיוצרה בעבר על ידי סולטם מערכות שנרכשה על ידי אלביט. שיתוף הפעולה קיים מאז 2012 ומייצג את קשרי התעשייה הקרובים בין שתי המדינות שיציגו יחד בתערוכת הביטחון והאבטחה 2013 בבנגקוק. לפי אתר janes.com תאילנד הזמינה שש מערכות נשק כאלו והזמנות נוספות צפויות במועד מאוחר יותר .

במסגרת ההסדר, אלביט בונה את הפלטפורמה הראשונה בישראל, והחמש האחרונות יבנו בתאילנד על ידי חטיבת התותחנים וייצור המרגמות של מרכז הייצור המלכותי של הצבא התאילנדי (RTA's) ומהרכז לייצור נשק ( WPC ) . המערכת הראשונה צפויה להימסר לתאילנד בסוף השנה, והשאר עד סוף 2015.

תכניות שיתוף פעולה אחרות שנמצאות בדרך בין שתי המדינות באופן דומה התמקדו בייצור התאילנדי של מגוון רחב של אמצעי לחימה שפותחו על ידי התעשייה צבאית לישראל ( תע"ש ) .

לדוגמה, מפעל תע"ש משתף פעולה עם מפעל חומרי הנפץ של הצבא התאילנדי ( MEF ) בייצור של פגזי מרגמה מסוג 81 מ"מ ו -120 מ"מ ופגזי ארטילריה 155 מ"מ. תע"ש גם התחברה עם WPC והמכון הטכנולוגי של משרד הביטחון התאילנדי לייצור פגזי 105 מ"מ (high-explosive) לשריון ותחמושת מסוג M156 למערך רקטות.

תכניות אלו משקפות חדירה מוגברת של ישראל לשוק הביטחון התאילנדי. עסקות אחרות שנכרתו בשנים האחרונות כוללות רכש של מערכת אווירית לא מאוישת טקטית המיוצרת על ידי Innocon בשותפות עם יצרנית חומרים מרוכבים מקומית בשם G-Force . בנוסף הצבא התאילנדי רכש גם יותר מ-1,000 מערכות נגב תוצרת תע"ש ו-15,000 רובי תבור Tar-21.