שת"פ לייצור התומ"ת הבא של צה"ל

מדובר בשיתוף פעולה של לוקהיד מרטין, התע"א וחברת KMW אשר מוצג בימים אלה למפקדת זרוע היבשה במסגרת פרויקט "קרדום"

תותח AGM של KMW

חשיפה: לוקהיד מרטין מארצות הברית, חברת KMW מגרמניה והתעשייה האווירית חתמו בימים האחרונים על הסכם לשיתוף פעולה לייצור משותף של תותח עבור צה"ל, במסגרת פרויקט התותח המתנייע הבא של חיל התותחנים, שיכונה "קרדום".

ההתפתחות חלה בימים האחרונים בעקבות ההחלטה של צה"ל להכניס לשירות תותח מתנייע חדש. כיום עושה צה"ל שימוש בתותח M-109 ("דוהר") שנקלט בצה"ל כבר לפני כ-40 שנה. זרוע היבשה מעוניינת בתותח אוטונומי בעל קליבר 52, קנה של 155 מ"מ, קצב אש גבוה, וצוות קטן ככל הניתן שנדרש להפעלתו.

במסגרת ההכנות למכרז החדש יזם מטה היבשה של התעשייה האווירית את הצגת הפלטפורמה החדשה לצה"ל. על פי ההסכם, התומ"ת שמוצע לצה"ל יהיה מבוסס על התותח AGM של KMW, כשהוא מורכב על תובה של משגר רקטות MLRS מתוצרת לוקהיד מרטין. הייצור יתבצע על ידי לוקהיד מרטין על אדמת ארצות הברית, כך שניתן יהיה לממן את הפרויקט מכספי הסיוע הביטחוני האמריקאי.

חברת בת של התעשייה האווירית בארצות הברית תהיה מעורבת בפרויקט. מערכת הניווט תהיה מתוצרת התעשייה האווירית וכך גם מרכיבים נוספים בתומ"ת. התותח המוצע עומד בדרישות זרוע היבשה. הוא יהיה אוטונומי לחלוטין, ובעל טעינה אוטומאטית. קצב האש שלו יהיה כ-8 פגזים בדקה, וניתן היהי לבצע ירי באמצעות שני אנשים בלבד (אם כי צפוי שכל צוות יאויש על ידי 3-4 לוחמים, במקום 8 לוחמים ב"דוהר" כיום).

העסקה בין התעשייה האווירית לחברות מגרמניה ומארצות הברית נחתמה במהלך השבוע האחרון.

התומ"ת המוצע צפוי להתחרות במכרז של מז"י מול תומ"ת שיוצע על ידי אלביט מערכות (כנראה בשיתוף חברת BAE מארה"ב) ומול הצעה של תעש לשדרג את ה"דוהר" (בשיתוף חברת ריימנטהל מגרמניה).

גורמים ביטחוניים אישרו את פרטי הידיעה.

אולי יעניין אותך גם