שישים שנה למשמר הגבול

טקס מיוחד נערך בכנס לציון המארוע

צילום מהכנסת: משמר הגבול

60 שנה למשמר הגבול: ביום שלישי נערך בכנסת ישראל טקס חגיגי לרגל ציון 60 שנים לציון התאריך,  בהשתתפות ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ׳, שרת המשפטים ציפי לבני, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, חבר הכנסת דוד צור- מי שיזם את האירוע עצמו, המפקח הכללי של משטרת ישראל רנ״צ יוחנן דנינו, מפקד משמר הגבול ניצב עמוס יעקב, חברי כנסת נוספים, סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל ומשמר הגבול ואורחים נוספים.

משמר הגבול הוקם לראשונה כחיל הספר בשנת 1949, עקב הצורך שבשמירה על גבולות המדינה הצעירה.  ההחלטה על ההקמה התקבלה בישיבת ממשלה בראשות ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון.  כעבור שנה הוכפף למשטרת ישראל, ובשנת 1953 קיבל את שמו הסופי: משמר הגבול.

במרוצת השנים, התרחב החיל והתאים את עצמו למציאות המשתנה.  אם בעבר מנה מספר קטן של פלוגות שעסקו בעיקר בשמירה על גבולות המדינה, כיום משרתים במג״ב מעל 7000 לוחמים ולוחמות בעשרות יחידות שונות הפרוסות בכל רחבי מדינת ישראל. ממחסום רג׳אר שבצפון ועד אילת שבדרום.  אליהם מצטרפים כ-7000 מתנדבים ומתנדבות וארבע יחידות מילואים.

כיום משמר הגבול הוא זרוע מבצעית של משטרת ישראל.  החיל נותן מענה לבעיות בטחון פנים שונות ומגוונות, לרבות: לוחמה בטרור, לחימה בפשיעה קשה, מאבק בהפרות הסדר ושמירה על הסדר הציבורי, אבטחת האזורים הכפריים ומניעת פשיעה חקלאית ועוד. 

לאורך הדרך,  החיל ציין לאורך ההיסטוריה 2 פריצות דרך משמעותיות.  האחת: חיל חלוץ בשילוב לוחמים בני כל העדות והדתות עוד בשנים הראשונות שלאחר הקמת המדינה, והשנייה: חיל חלוץ בשילוב נשים במערך הלוחם, החל משנת 1995.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנאומו: ״ לא רק הכנסת מצדיעה למשמר הגבול אלא אזרחי מדינת ישראל כולה.  אני יודע שלמרות ריבוי המשימות ניתן לסמוך על משמר הגבול.  אלפי לוחמי משמר הגבול נמצאים בחזית ונושאים על שכמם את הביטחון השוטף המגלם את יכולתה של מדינת ישראל להתנהל באופן נורמאלי באזור מורכב ״.

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ׳, ששירת במשך שנים רבות במג״ב ואף פיקד על החיל, אמר: " בימים האחרונים סייעו לוחמי מג״ב לאזרחים רבים בסופת השלגים שפקדה אותנו.  פעילות זו הוכיחה שוב את הגמישות הניהולית והמבצעית של כוחות מג״ב, שבתוך זמן קצר מצליחים בביצוע משימות רבות על הצד הטוב ביותר ״.   שרת המשפטים, ח״כ ציפי לבני, הדגישה בנאומה את הערכים וקבלת האחר כפי שבאים לידי ביטוי במג״ב ואמרה:״ הלוואי והחברה הישראלית הייתה מתנהגת בשיוויוניות וקבלת האחר כמו במג״ב ״.

חבר הכנסת דוד צור, שירת בעבר כניצב במשטרת ישראל ובמשמר הגבול, ואף פיקד עליו בתחילת שנות האלפיים, כאשר החיל ציין 50 להיווסדו. ״ זה חיל עם נשמה אשר במשך כל שנות קיומו התאים את עצמו למציאות המשתנה״ אמר במהלך הטקס, והוסיף: ״ לוחם מג״ב הוא שוטר של הצבא והלוחם של המשטרה״.

המפכ״ל, רנ״צ יוחנן דנינו, אמר בנאומו: ״ משמר הגבול הינו כוח רב תכליתי, מקצועי ונבון, יוזם ונחוש, אחראי ומלוכד בשליחות חברתית ומשימה לאומית, שלוחמיו מוצבים לא אחת בחזית העשייה של משטרת ישראל.  בגזרות רבו משמר הגבול הינו כוח מוביל ללחימה בטרור ובפשיעה.  שוטרי מג״ב מסכנים מדי יום ביומו את גופם וחייהם למען האזרח, בהגנה על בטחוני האישי ואיכות חייו.  לאורך 60 שנות פעילות, הצטברו אין ספור דוגמאות המצביעות על ייחודו וחשיבותו של חיל מפואר זה.  וכל אחת מהן מהווה מקור עצמאי לגאווה.

מפקד מג''ב, ניצב עמוס יעקב, אמר בנאומו: ״ נפלה בחלקי הזכות להיות מפקד מג״ב בחגיגות שנת השישים להקמתו.  מאז התהוותו החיל נטל חלק באירועים היסטורים והצלחות מבצעיות הצרובות בזכרון הקולקטיבי של אזרחי מדינת ישראל.  חיל היודע לתת מענה ראוי לאתגרי השעה ובעיקר מעצב את החברה הישראלית המשתקפת ביחידתנו.  משמר הגבול תמיד היה בית ומקור גאווה ״.

אולי יעניין אותך גם