"שחרור ערבים ישראליים-נזק"

"את המחיר הכבד ביותר ישראל תשלם לאורך זמן דווקא בגלל שנכנעה לחמאס בסוגיית ערביי ישראל ומזרח י-ם", טוענים גורמים במערכת הביטחון, יום לפני העסקה עם החמאס. "מדובר בנזק אסטרטגי שתוצאותיו יהיו קשות"

"שחרור ערבים ישראליים-נזק"

האסירים לקראת השחרור (צילום: AP)

בעת שהולכות ונשלמות ההכנות לקראת העסקה עם החמאס, שבמסגרתה ישוב לישראל גלעד שליט ביום שלישי, נשמעת ביקורת נוקבת במערכת הביטחון על נושא שכמעט ולא עלה בדיון הציבורי על העסקה. "ההסכמה הישראלית לשחרר גם אסירים ביטחוניים ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים היא טעות אסטרטגית, שעוד תעלה לנו ביוקר", אומרים גורמים בכירים בתוך מערכת הביטחון.

לדברי אותם גורמים, השב"כ התנגד לכל אורך המשא ומתן על עסקת שליט, לשחרור ערבים ישראליים או תושבי מזרח ירושלים, כפי שהתנגד לכך בעת עסקאות שבויים קודמות עם חיזבאללה (שלא כללו שחרור של אסירים שאינם תושבי השטחים), אבל בתקופה האחרונה התגמש ראש השב"כ החדש, יורם כהן, והסכים לשחרור.

בימים האחרונים נשמעו חילוקי דעות לגבי השאלה האם שחרור אסירים מיהודה, שומרון ועזה, שביצעו פיגועים קשים בעבר, הוא סכנה חמורה לביטחון או סיכון ביטחוני שאפשר "לחיות איתו", אבל מתברר כי ביקורת נוקבת נשמעת בתוך מערכת הביטחון דווקא לגבי ההחלטה לכלול בעסקה שישה אזרחים ישראליים ו-14 תושבי מזרח ירושלים.

"אמנם מדובר באסירים לא מסוכנים, רובם מבוגרים, אבל הכניעה לחמאס בסוגיה הזאת היא הרסנית", אומרים לישראל דיפנס גורמים מתוך מערכת הביטחון. "לא סתם החמאס התעקש על הדרישה לכלול בעסקה גם ערבים ישראליים ותושבים ממזרח ירושלים כי הוא חושב לטווח הרחוק, ובאמת ההחלטה הזאת תגרום לישראל נזק אסטרטגי שמפחיד לחשוב על עוצמתו.

"שחרור הערבים הישראליים הוא מסר נורא לצעירים במגזר הערבי, שאומר להם כי החמאס הוא הארגון שדואג להם, ושאם יהיו מעורבים בפעילות חתרנית, ואפילו בפיגועים, הם לא יישבו בכלא למשל כל ימי חייהם. ההחלטה תעודד הקמת תאי חמאס חשאיים בתוך תחומי הקו הירוק, ותפגע פגיעה אנושה במרקם העדין של נאמנות ערביי ישראל למדינה. היא תיתן רוח גבית עצומה לתנועות האיסלאמיות בתוך המגזר.

"קשה להבין איך ישראל נכנעה בסוגיה שבעבר לא הייתה מוכנה להתפשר לגביה. על פי ניסיון העבר מול חיזבאללה, ניתן להניח כי ניתן היה לסגור עסקה גם בלי כניעה בנושא אסטרטגי זה. עדיף היה לשחרר עוד רוצחים מסוכנים ולא תת לחמאס ניצחון בדמות שחרור אזרחים ישראליים מהכלא, לא משנה מה רמת המסוכנות שלהם".

אולי יעניין אותך גם

קרדיט לסטילס: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הוועדה לביטחון פנים בוחנת את נוהל האיזוק של אסירים בעת טיפול רפואי

יו"ר הוועדה לביטחון פנים מירב בן ארי: ״הוועדה דורשת לקבל את הנוהל. לא נאפשר עוד תמונות עולם שלישי של אסירים במצב בריאותי קשה אזוקים״. בימים האחרונים ברח אסיר מטיפול רפואי כי שופט התיר להסיר לו אזיקים