שותף סוד / דני יתום

מסיירת מטכ"ל ועד המוסד

כריכת הספר, צילום: יח"צ

הספר "שותף סוד" עוסק בעיקר בתהליכים המרכזיים שעברו על מדינת ישראל בעשרות השנים האחרונות.

המחבר, דני יתום, מתאר בהרחבה את המשא ומתן לשלום וחושף גילויים חדשים אודות השיחות עם הפלסטינים, הסורים והירדנים. זאת, מנקודת מבטו הייחודית של מי שריכז עבור ראשי הממשלה יצחק רבין ואהוד ברק את הטיפול בתהליכים המדיניים.

יתום חושף גילויים חדשים בפרשת החיסול של חאלד משעל, מדבר על דווחי השקר של איש המוסד יהודה גיל (שכמעט וחולל מלחמה עם סוריה) ועל תקלה מבצעית בשוויץ.

לפי יתום, ראש הממשלה ושר הביטחון רבין ז"ל היה כסלע איתן שהקרין סביבו ביטחון והיווה מקור לתקווה גדולה, תקווה שסוף סוף נגיע לשלום. הרצח הנורא של רבין הלם בנו בעוצמה רבה, קרע את החברה בישראל, וגרם לפצעים עמוקים שלא יגלידו לעולם.

דני יתום שימש פעמיים מזכירו הצבאי של רבין ובין השניים נרקמה מערכת יחסים מאוד מיוחדת. לדעתו, רבין היה מנהיג את ישראל לשלום עם סוריה ולשלום עם הפלשתינים אלמלא נרצח.

מערכת היחסים הנדירה והאינטימית שנרקמה בין רבין ז"ל לנשיא ארה"ב, ביל קלינטון, ומערכת היחסים המיוחדת שנרקמה בין ברק וקלינטון, זוכה לתיאור ייחודי ומעניין כפי שיכול לספר רק מי שהיה שם.

בספר מתפרסם לראשונה מכתבו של רונלד לאודר שליחו של בנימין נתניהו (בכהונתו הראשונה כראש הממשלה) לשיחות החשאיות עם הסורים. המכתב נשלח לנשיא קלינטון ומפרט ההסכמות שהושגו אז בין סוריה לישראל. אחת מהן מנוסחת כך: "ישראל תיסוג לקו שיוסכם הדדית בין סוריה לישראל ושיתבסס על הארבעה ביוני 67".

מכאן, לפי יתום, שגם נתניהו הסכים לנסיגה מלאה מרמת הגולן.

אלוף (מיל') דני יתום שירת בסיירת מטכ"ל, פיקד על חטיבה, אוגדה, אג"ת ופיקוד המרכז. בהמשך, שימש מזכיר צבאי של שרי הביטחון משה ארנס ויצחק רבין ושל ראשי הממשלה רבין ופרס. הוא בעל עיטור המופת. לחם במלחמת ששת הימים, יום הכיפורים ובמבצע "שלום הגליל". השתתף בשיחות השלום עם הפלשתינים, הסורים והירדנים. היה ראש המוסד, ראש המטה המדיני ביטחוני של ראש הממשלה אהוד ברק ונבחר פעמיים לכנסת.

במשך עשרות שנים השתתף אלוף (מיל') יתום במלחמות ישראל ובמבצעים רבים שחלקם נותרו עלומים. במהלך השנים הרבות בהן שירת בסיירת מטכ"ל, כראש המוסד, ובלשכות ראשי הממשלה, הוא היה שותף לסודות הכמוסים ביותר של מדינת ישראל.