שוב: ניסוי מוצלח למיירט חץ 3

מערכת ההגנה האווירית "חץ 3" מיועדת להגנה מפני טילים ארוכי טווח. ראש מנהלת "חומה", יאיר רמתי, אמר "לראשונה השתמשנו במערכת הנשק . היה לנו מכ"ם חדש ששמו 'אורן אדיר' שעקב אחרי הטיל והיה שם חילופי נתונים"

שוב: ניסוי מוצלח במערכת טילים ישראל.
 
הניסוי נערך ביום שישי בבוקר, בשעה 8 בבוקר, בבסיס במרכז הארץ של מיירט טיל חץ 3.

הניסוי נערך בשיתוף הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים והוכתר בהצלחה. זהו הניסוי השני של מיירט הטיל "חץ 3". בניסוי הופעלו גם מרכיבים נוספים של המערכת כדוגמת המכ"מ "אורן ירוק". הפרויקט מובל על ידי מפעל מלמ בתעשייה האווירית, עבור מינהלת "חומה" במשרד הביטחון.

בניסוי נבחנו היכולות והביצועים של מערכת "חץ 3" החדשה , אשר נחשבת למערכת חדשנית ומהפכנית במשפחת המיירטים בעולם. יכולות אלו יאפשרו למרכיבים הקיימים של מערכת נשק "חץ", המבצעית כיום, להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים עתידיים על מדינת ישראל. מיירט "חץ 3" שוגר בהצלחה וביצע את כל שלבי הטיסה באטמוספרה ובחלל, בהתאם לתוכנית וליעדי הניסוי שהוגדרו מראש.

ראש מנהלת "חומה" במשרד הביטחון יאיר רמתי אמר לאחר הניסוי, בתדרוך כתבים צבאיים, כי "היום בשמונה בבוקר על פי תכנון מוקדם מערכת החץ הכוללת את המכ"ם 'אורן אדיר' הפעילו את משגר המיירט והטיל המריא כתוצאה מפקודה. הוא צבר גובה ומהירות, יצא מהאטמוספירה, השליך את המנוע ונשאר רק הגוף ההורג. הגוף ההורג הפעיל שורה של תמרונים בחלל בסדרת משימות מורכבת וכעבור עשר דקות סיים את משימתו ונחת בים התיכון.

"זה הניסוי השני של החץ 3. לראשונה השתמשנו במערכת הנשק. היה לנו מכ"ם חדש ששמו 'אורן אדיר' שעקב אחרי הטיל והיה שם חילופי נתונים. עשינו טיסה ארוכה בזמן בהשוואה לניסוי הקודם. את הניסוי מנהל משרד הביטחון, התעשייה האווירית, אלתא שמפעילה את המכם. הגיעו נציגי הMDA וגם נציגות מבואינג ששותפים בייצור ופיתוח החץ 3".

כאשר נשאל על לוח הזמנים עד להפיכת הטיל למבצעי, ענה רמתי כי "אנחנו נדרשים לעוד ניסויים. בקרוב נעשה ניסוי יירוט והטיל יהפוך למבצעי". לגבי יכולותיו של הטיל "חץ 3" אמר רמתי כי "הוא קטן יותר, טס לטווחים ארוכים יותר וגבוהים יותר. יש לו כושר תמרון בחלל כדי להתמודד עם טילים מתקדמים וארוכי טווח. בשמונה בבוקר הטיל קיבל פקודת המראה, הדליק מנוע ויצא לדרך במסלול אנכי. הוא כופף מסלול לעבר המטרה, הוא האיץ למספרי מאך מאד גבוהים, שייט בגובה רב בגבול האטמוספירה, הוא נכנס לחלל עם מנוע השלב השני ותרגל תנועה מורכבת בחלל בכל הכיוונים".

מדוע נדרש החץ 3? בשל האיומים מאיראן?

"החץ 2 פותח בשנות התשעים נוכח האיומים הקיימים אז. אז עוד לא הכרנו את הטילים שיהאב 3 ונודונג. אנחנו צריכים להתכונן לעוד שכבה שתאפשר להתמודד עם איומים מורכבים יותר שמצריכים יותר מאשר הזדמנות יירוט אחת או שתיים. ידוע שכל מי שמפתח טילים במזרח התיכון משתפר. צריך לקבל החלטה בזמן. תפקידנו להיות צעד אחד לפניהם. רק לפני חודש עשינו יירוט ראשון במערכת שרביט קסמים. אין האטה בפרוייקט היירוט הרב שכבתי בגלל הקיצוצים בתקציב הביטחון. החץ 3 משמעותית יותר זול ממערכות אחרות וספק אם יש מערכת כזו בעולם,, ענה רמתי. 

בניסוי השתתפו נציגי משרד הביטחון הישראלי וחיל האוויר הישראלי וכן נציגי משרד ההגנה האמריקאי והתעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק. מערכת "חץ 3" הינה חלק מרכזי ממערך ההגנה הרב שכבתית שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון. מערך ההגנה הרב שכבתית כולל 4 שכבות הגנה: מערכת 'כיפת ברזל' (מבצעית), מערכת 'שרביט קסמים'( בפיתוח), מערכת 'חץ 2' ( מבצעית) ומערכת 'חץ 3 ' ( בפיתוח).

מערכת "חץ 3" נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים, להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה"חץ 2" ובכך לאפשר עיבוי מערך ההגנה על מדינת ישראלי מפני איומי הטילים ארוכי הטווח. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנד איומים הצפויים בזירה. יודגש כי מדובר בניסוי נוסף בתהליך פיתוח שיימשך בשנים הקרובות בעתיד צפויים ניסויים נוספים בטרם הצבת המערכת לשירות מבצעי. הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי משפחת ה"חץ" הינו מפעל מל"מ של התעשייה האווירית, אשר פועל בשיתוף חברת בואינג.

 בניסוי זה נבחנה גם מערכת הנשק הכוללת מכ"מי "אורן" מתוצרת תע"א / אלתא, ומערכת ניהול היירוטים מתוצרת אלביט / אלישרא ומלמ.

אולי יעניין אותך גם