"רפאל צריכה לגייס עובדים חדשים"

שנת 2013 הסתיימה ברפאל עם צבר הזמנות בשיא כל הזמנים. סמנכ"ל הכספים והבקרה של החברה, דוד ואיש, מדבר על אתגרים ועל הזדמנויות בשוק המקומי והבינלאומי, וגם על הסיבות שבגללן המיזוג של תעש נקטע באיבו

ייצור מנועים של כיפת ברזל (צילום: רפאל)


שנת 2012 שהתחילה בחברת רפאל עם חששות כבדים, הסתיימה בשיא של כל הזמנים: צבר הזמנות של יותר מ-4 מיליארדי דולרים. הצבר גדל במהלך השנה בכ-800 מיליון דולר. מכירות החברה בפועל צפויות להסתכם בשנת 2012 בכ-7 מיליארד שקל (1.9 מיליארדי דולרים), כמו בשנת 2011.
 
דוד ואיש, סמנכ"ל הכספים והבקרה של רפאל, אומר לישראל דיפנס כי השיא בצבר ההזמנות הושג למרות אי ודאות גדולה בשוק המקומי, ולמרות קיצוצי תקציב הביטחון בארצות הברית ובמדינות מערב אירופה, שמהווים שוק יעד חשוב לרפאל.
 
הראיון עם ואיש, שנערך עם פתיחת שנת 2013, מהווה הזדמנות לדיון על מגמות בשוק הביטחוני - הישראלי והבינלאומי, שכן לדוד ואיש יש פרספקטיבה ארוכת שנים: קודם לתפקידו הנוכחי ברפאל הוא שימש, בין היתר, ייועץ כלכלי למערכת הביטחון, ואף חשב משרד הביטחון.
 
"השוק המקומי נמצא באי ודאות מאוד גדולה", אומר ואיש. "מערכת הביטחון הישראלית אינה מצליחה לייצב תחזית ריאלית לגבי מקורות התקציב שלה לטווח של כמה שנים קדימה. בקושי מצליחים בתחילת כל שנה לדעת מה יהיו מקורות התקציב של משרד הביטחון לאותה שנה. אפילו אם מסתכלים על שנת 2013, שכבר התחילה, עדיין לא ברור מה תהיה מסגרת תקציב הביטחון.
 
"עוד לפני הבחירות, ב-22 בינואר, התחילו ויכוחים רגילים בין משרד האוצר למשרד הביטחון לגבי מסגרת התקציב. העסק עכשיו תקוע. אחרי הקמת ממשלה חדשה (באביב) חלק מהדיונים יהיו בנושא הזה.
 
"אם אני מסתכל ריאלית, אז אנחנו מוצאים את עצמנו בשנה מאוד בעייתית, מבחינת ההיבט המקומי: דבר ראשון, עד שיאושר חוק התקציב, ההקצבה לתקציב הביטחון בכל חודש היא  לפי אחד חלקי 12 מהתקציב הבסיס של השנה הקודמת, וקשה להניע כך פרויקטים חדשים.  מה שמעניין זה, שהפעילות של רפאל מול משרד הביטחון הישראלי גדולה יחסית. מכירות אלביט מערכות ותעשייה האווירית הן בדרך כלל כ-80 אחוז בשוקי יצוא ו-20 אחוז בלבד בשוק מקומי, בעוד שאצלנו, בין ארבעים לחמישים אחוזים מהמכירות הן בשוק המקומי, בעיקר לצורכי צה"ל".
 
אתם זוכים לעדיפות במשרד הביטחון הישראלי עוד מהימים שרפאל הייתה יחידת סמך במשרד, עד שהפכה לחברה ממשלתית לכל דבר, לפני כ-11 שנה?
 
"גם מבחינת משרד הביטחון, הפעילות מול רפאל מהווה נתח גדול מתקציב ההצטיידות, אבל הדבר מעיד בראש ובראשונה על תיק המוצרים של רפאל. אין שום סנטימנטים. משרד הביטחון קונה ברפאל לפי תעדוף שלו ותוך תחרות מלאה מול חברות אחרות. הסיבה העיקרית למכירות היא איכות המוצרים והיחס לביצועים הגבוהים, והעובדה שהמוצרים שלנו נותנים את המענה הכי הולם לצה"ל ולמדינת ישראל".
 
במשך עשר השנים הראשונות של חברת רפאל היה הסדר המכונה "תלמי", אשר  הבטיח לרפאל בלעדיות במענקי מחקר על חשבון תקציב הביטחון, ביחס לחברות אחרות. מה המצב עכשיו? 
 
"בעקבות טענה של תעשיות אחרות, שהן מופלות לרעה, משרד הביטחון חילק את התקציב הכולל שהוקצה לרפאל בין התעשיות השונות. בכל מקרה ההשקעה של רפאל במו"פ מתוך התקציבי השוטף שלה היא עצומה (כ-8 אחוז מהמכירות)".
 
מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה (נובמבר 2012) הביא לרפאל עוד מכירות?
 
"עמוד ענן לא השפיע מהותית על ההזמנות, אבל המבצע משפיע לטובה על סיכויי המכירה של מוצרי רפאל, שהשתתפו בו. אין ספק שמבחינת קידום מכירות, יש למבצע השפעה גדולה,  אבל קשה לכמת אותה, ולוקח זמן עד שהדבר בא לידי ביטוי בהזמנות בפועל". 
 
שוק בינלאומי
 
דוד ואיש מתייחס גם למצב השוק הביטחוני הבינלאומי. "ב-2008, כשפרץ המשבר העולמי, היינו בחרדה וניסינו לחשוב איך אנחנו מצליחים לשמר את רמת ההזמנות", הוא אומר, "בסוף אותה שנה מצאנו את עצמנו בשיא הזמנות של כל הזמנים. 
 
"אבל, ידענו שבתחום הביטחוני יש פער זמנים, DELAY, בין האירוע ובין השלכותיו, ושאחרי פרוץ המשבר הכלכלי פורץ לוקח זמן עד שמדינות מתאימות את התקציבים למצב החדש. ובאמת, הגלים שנוצרו אז משפיעים עכשיו. התקציבים בארה"ב ובמדינות אירופה קוצצו, ואם תחבר לזה את היציאה של כוחות ארה"ב והקואליציה מעיראק ומאפגניסטן, זה גורם לשווקים מאוד חשובים שלנו להיראות הרבה יותר בעייתיים, בעיקר השוק האירופאי והאמריקאי, שמהווים רבע מהמכירות שלנו".
 
יש באירופה שווקים צומחים אחרים, למשל פולין?
 
"היקף ההזמנות שאנחנו מקבלים בפולין, אינו גבוה. יש פעילות ופולין מדינה חשובה מאוד מבחינתנו, אבל לא רק היא. למשל, במזרח אירופה גם רומניה, צ'כיה ומדינות נוספות הן שוק רלוונטי מאוד. ככלל, מה מה שקורה זה שאנחנו מנסים לפתח שווקים חדשים במקומות אחרים בעולם. בלי להיכנס לשמות של מדינות ספציפיות, אנחנו מצליחים לאזן את הירידה באירופה על ידי תגבור מכירות באזורים אחרים בעולם.
 
"פוטנציאל המכירות שקיים בכל העולם, מגיע למוצרים אסטרונומיים. על סמך הניסיון מהעבר, אנחנו יודעים לנתח את המצב. לא כל התחזיות מתממשות אבל יש גם הפתעות חיוביות - הזמנות שלא ציפינו להן בהכרח אבל אנחנו זוכים בהן".
 
מה התחזיות שלכם לשנת 2013?
 
"בהזמנות חדשות, לא נצליח לחזור על ההישג של 2012, גם בשנת 2013, אבל עדיין יש צבר הזמנות והצעות מחיר שלנו בשורה של פרויקטים שעליהם נחנו מתמודדים, שאם נזכה בהם, זו יכולה להיות עוד שנה טובה מאוד". 
 
בחלק מהחברות הביטחוניות בישראל מקצצים בכוח אדם. רפאל צריכה לקלוט עובדים חדשים כדי לעמוד בצבר ההזמנות? 
"כן. אנחנו זקוקים לקליטה נטו של מאות עובדים כדי לעמוד בהתחייבויות".

הפרטה? לא בהכרח
דוד ואיש טוען כי ההצלחה של רפאל מוכיחה כי מודל של חברה ממשלתית אינו בהכרח רע. "רפאל מוכיחיה שחברה ממשלתית יכולה להצליח עסקית, לתת מענה לאומי וגם להתחרות בכל חברה פרטית", הוא אומר. "המשבר הכלכלי ב-2008 הציף את הבעיתיות של השוק הפרטי לעומת הממשלתי. אני לא בא ואומר שהשוק הממשלתי הוא נטול מגרעות אבל זה לא שחור ולבן.
"יש יתרונות וחסרונות גם לשוק הפרטי וגם לממשלתי, אבל צריך להסתכל על הפרטה בצורה קצת יותר מאוזנת, בעיקר כשאתה מדבר על חברות ביטחוניות במדינת ישראל". 
 
זאת אומרת שהפרטה אינה בהכרח צעד נכון למדינה, כפי שמקובל לחשוב?
 
"לא. יש חברות שלא נכון להפריט".
 
ומה לגבי הרעיון לאחד את כל החברות הביטחוניות הממשלתיות בישראל – תעשייה אווירית, רפאת ותעש – לחברה ממשלתית אחת?
 
"גם לזה יש לזה יתרונות וחסרונות. באופן יום יומי  נוצרים אבסורדים עקב כך שיש מספר חברות ממשלתיות, באותה בעלות, שמתחרות זו מול זו בשוק הבינלאומי וגורמות נזק זו לזו. ברור שבראיה לוקאלית, אילולא התחרות היינו מגיעים לתוצאות יותר טובות, אבל קיימים גם יתרונות לעובדה שיש מגוון של תעשיות ביטחוניות. אני לא רואה הבדל משמעותי בין בהתנהלות של החברות הביטחוניות הממשלתיות והפרטיות, כולן מתנהלו כחברות לכל דבר".
 
למה לא רציתם למזג את תעש לתוך רפאל, בהתאם להחלטת ממשלה שהתקבלה בשנת 2011 ולא מומשה? 
 
"יש טעות נפוצה לחשוב שמי שהכשיל את המהלך זו רפאל. מתוך ידיעה, זו לא רפאל. רפאל העמידה תנאים רציונאליים למהלך הזה, מתוך אחריות עסקית. כל גוף אחראי היה מעמיד את אותם תנאים. הייתה הסכמה שלא רוצים לחבר מפעל בעייתי לחברה ממשלתית מצליחה, כך שהחלק הבעייתי יקלקל את החלק המצליח. 
"מי שעצר את התהליך, זה דווקא משרד האוצר. זה לא סוד שבאוצר יש הרבה גורמים שחושבים שלא נכון לקחת חברה ממשלתית אחת ולחבר אותה לחברה ממשלתית אחרת, כי לא מקדם את תהליך ההפרטה, ולכן זה נעצר".
 
מה לגבי רכישת חברות בחו"ל על ידי רפאל?
"אנחנו נמצאים בתהליכים בכמה מקומות. השלמנו רכישת חברה בברזיל השלמנו רכישת חברה בספרד ויש לנו חברות שיווק בעולם. אנחנו במשאים ומתנים לקניית חברות נוספות
השתכללנו וקידמנו מאוד את התהליך של רכישת חברות בחו"ל, מתוך הבנה זחברה מקומית, שלא חייבת להיות בבעלות מלאה שלנו, יכולה לסייע מאוד למכירות בארצות מסויימות".
 
האם רפאל שמה יעד להסב עוד טכנולוגיות צבאיות לאזרחיות?
 
"הסבה לשוק אזרחי זה סקסי, ובאופן תאורטי יש לו פוטנציאל גדול. באופן מעשי, הניסיון הועלמי, לא רק בארץ ולא רק ברפאל מוכיח, שהמהלך לא פשוט ושיש בו סכנות. זה שיש טכנולוגיה גבוהה לא מבטיח שהוא יכול להתמודד בשוק אזרחי. לכן, המעבר לשווקים אזרחיים נעשה בזהירות גדולה".
 
מה לגבי פעילות בתחום של אנרגיה ירוקה? 
 
"גם את זה בוחנים. אני חושב שהמעבר לאנרגיה ירוקה מתבצע בתהליך מאוד איטי, ונהיה שם אם וכאשר נצליח לייצר בתחום עוגן כלכלי. הנושא שנראה מבחינתו מועמד רציני יותר להרחבת הפעילות זה הסקיוריטי - אבטחת גבולות, אבטחת מתקנים ואסדות, הגישה שלנו היא שבתחום הזה יש כיום את הרמה הנמכוה יחסית של המוצרים, אנחנו מכוונים לרמה טכנולוגית גבוהה".
ואיש אומר, כי על רקע ההצלחה של מערכת "כיפת ברזל" ופרויקט יירוט הטילים (בשיתוף רייתאון) "שרביט קסמים", שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים, "גם תחום ההגנה האווירית תופס אצלנו מעמד יותר ויותר מרכזי.

אולי יעניין אותך גם