רכיבים מזוייפים במטוסי חיה"א?

בעקבות חשיפת רכיבים מזוייפים במערכות אלקטרוניקה במטוסי חיל האוויר האמריקני, בישראל בודקים האם חלקים אלה הותקנו גם במערכות שנרכשו על ידי צה"ל

רכיבים מזוייפים במטוסי חיה"א?

צילום: דו"צ

חשיפה בארה"ב מדאיגה גם גורמים מקצועיים בישראל: דו"ח של הסנאט חושף כי רכיבי אלקטרוניקה מזויפים מתוצרת סין הותקנו בשורה של מטוסים של חיל האוויר האמריקני. ייתכן כי החשיפה תגרור גם בדיקה של כמה מטוסים מתוצרת ארה"ב המופעלים על ידי חיל האוויר הישראלי. הנושא נבדק ממש בימים אלה.

הדו"ח של הסנאט האמריקני קובע כי התגלו 1,800 מקרים של חלקים מזויפים במטוסים אמריקנים מדגמי C-27 , C-130J ו-P-8 . הדו"ח קובע כי כמיליון חלקים שזוייפו בסין הותקנו במטוסים של חיל האוויר האמריקני. החלקים התגלו בעיקר בצגים שיוצרו בארה"ב וכללו חלקים שכאמור זוייפו בסין. כל החלקים נרכשו על ידי חברות אמריקניות שרכשו אותן מיצרנים סיניים.

הדו"ח קובע כי התקנת החלקים המזויפים מסכנת את שלומם של אנשי צבא אמריקנים. ידוע כי בסין יש תעשיה ענפה של זיופים בכל התחומים כמעט. כאן מדובר בזיוף רכיבים אלקטרוניים שמשולבים במערכות המטוס. הסנטור קרל לוין , יו"ר ועדת השרותים המזוינים של הסנאט האמריקני אמר בדו"ח כי יש זרם אדיר של רכיבים מזויפים שמגיע מסין לארה"ב. "זה מסכן את שלום חיילינו" - אמר הסנטור לוין.

כאמור הדו"ח מעורר דאגה גם בישראל שכן גם במטוסים שמפעיל חיל האוויר יש מערכות אלקטרוניות שונות שיוצרו על ידי אותן חברות אמריקניות שסיפקו את המערכות למטוסים של חיל האוויר האמריקני. בעבר התגלו חלקי חילוף מזויפים במטוסי נוסעים עובדה שגררה חקירה בינלאומית ותקנות שאמורות למנוע שימוש בחלפים אלה.

מומחים בישראל אמרו כי קשה יהיה לעצור את שטף החלפים והרכיבים המזויפים מסין. "הם מומחים בהנדסה הפוכה והם מעתיקים כמעט כל דבר", אמרו מקורות המבינים בנושא. 

אולי יעניין אותך גם

bigstock

משרד התקשורת פותח את שוק שירותי דור-5 לעסקים לתחרות 

השינוי יאפשר הפעלת רשתות פרטיות בתחומים כמו חקלאות אוטונומית, רכבים אוטונומיים, אצטדיונים, בתי חולים, מפעלי תעשייה, אוניברסיטאות ועוד. יזמים צפויים להשתמש בתדרים ליישום רשתות פרטיות בתצורת Network slicing