קוריאה הצפונית חושפת טיל בליסטי חדש שמסוגל לפגוע בארה"ב

הטיל החדש בעל טווח של כ-10,000 ק"מ ומסוגל לפגוע בערים בארה"ב, כך לפי ניתוח של מומחים בארץ ובעולם

קוריאה הצפונית חושפת טיל בליסטי חדש שמסוגל לפגוע בארה"ב

קוריאה הצפונית חשפה במסגרת המצעד הצבאי לציון 70 שנות עצמאות טיל בליסטי חדש שיכול, על פי מומחים שונים, לפגוע בארה"ב. הטיל שנצפה במצעד הוא חדש, ואינו מוכר לאנאליסטים העוסקים בנושא.

בקוריאה הדרומית עדיין לא בטוחים שהטיל החדש מסוגל לשאת רש"ק גרעיני, כך לפי דיווח באתר yonhapnews. לפי הדיווח, מדובר בטיל המבוסס על דגם KN-08 עם שינויים ברש"ק ובמנוע שלב שני. לפי הערכות, ה-KN-08 בעל טווח של 10-12 אלף ק"מ. טווח שמאיים ישירות על ארה"ב.

נזכיר כי השאלה המרכזית בהקשר זה היא האם קוריאה הצפונית הצליחה למזער ראשי קרב גרעיניים להתקנה על טילים בין יבשתיים. טענות שונות בכיוון זה הועלו בעבר על ידי אנשי צבא אמריקאים, אך הוכחה ויזואלית (או אחרת) טרם נחשפה.

נזכיר כי קוריאה הצפונית ואיראן מקיימות קשר טכנולוגי הדוק בכל הקשור לפיתוח טילים, כך לפי מספר פרסומים בתקשורת מהזמן האחרון. מכאן, שכל פיתוח בצפון קוריאה עתיד להגיע לאיראן במוקדם או במאוחר. בהקשר האמריקאי, העובדה שצפון קוריאה מסוגלת לפגוע בערים אמריקאיות, צריכה וכנראה גם תשנה את האסטרטגיה של ארה"ב באזור.

"זה שדרוג משמעותי ביותר של הטיל המכונה במערב KN-08", אומר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר, שעוקב מזה שנים אחר תכנית הטילים של הצפון קוריאנים. "בניגוד לדגם שנראה ב-2012, בדגם הנוכחי בוצע שינוי משמעותי בשלב השלישי של הטיל. קוטרו הוגדל כדי להכיל יותר דלק ולהאריך את טווח הפעולה.

"בנוסף, יש שינוי של ממש בתכנון הרש"ק של הטיל באופן שמזכיר את הרש"ק בטיל BM-25 שתוכנן במקור בבריה"מ כדי לשאת רש"ק גרעיני. טילים בליסטיים אלה לא נוסו בטיסה, וזו הדרך המקובלת של צפון קוריאה בפיתוח הטילים הגדולים שלה.

"ככל הנראה הצפון קוריאנים על כמות הטילים שברשותם כדי לחפות על כשלונות בשיגור בעת הפעלה מבצעית. במצעד נראו ארבעה טילים מהדגם החדש, בעוד שבעבר הוצגה כמות גדולה יותר של טילים. נתון זה יכול להעיד על כך שהטילים פותחו בעת האחרונה".

אולי יעניין אותך גם