קבל מילה טובה, אחי

קבל מילה טובה, אחי

יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, כ"א בטבת , אשר חל ביום שלישי השבוע צויין כיום הלשון העברית בארץ. זו לנו הזדמנות טובה להכיר את מקומו של צה"ל כפורץ דרך וכמחדש במינוח העברי של ימינו.

עם קום המדינה היו אלה המילים של הדרגות כמו סגן, סרן, אלוף, ושל היחידות כמו גדוד, חטיבה, אוגדה, אשר חידשו האבות המייסדים על בסיס מלים מהמקורות היהודיים. עם הזמן נוספו מלים מחודשות כמו תדלוק, מילואים, תקן, להק, צליחה, טווח, שייטת, ראש גשר ומאות נוספות.

השפה העברית הצבאית שומרת על החיוניות שלה. מצד אחד נכנסות לשיח היומיומי דרך קבע מלים מהעגה (הסלנג) שמביאים החיילים הצעירים אחרי שנותנים צ'פחה חביבה על הגב ,ומאידך שומר המימסד הצבאי על כתיבה תקנית ומתחדשת.

נסקור כמה חידושים להתרשמות: מילה נפוצה מאד בשנים האחרונות בצה"ל היא "להכיל" - "מכילים את הארוע", נעשים צעדים שונים "להכיל את התקרית". פירושו – להגביל את הנעשה לתחום המצומצם בו הוא אירע ולא להרחיבו. בעבר אמרנו : "שולטים במצב". היום אנו מכילים אותו.

מילים חדשות נוספות כיום ב"שדה הקרב" של העברית הצה"לית: "למבצע" ( Lemavtzea), לקיים פעילות מבצעית. המילה מפגע ( Mefagea) מחליפה לעתים קרובות את המחבל מפעם. "תיקוף " – לתת תוקף להשערה,"תעדוף" – לקבוע סדר עדיפויות, אסלמה – היא המילה בה משתמש המודיעין הישראלי לתיאור תהליך האסלאמיזציה בעולם הערבי.

החידוש הטרי ביותר הוא המילה אקשוב (על משקל תקשוב) שהוא המונח שהמציא צה"ל לסייבר. ביטויים חדשים בשיח הביטחוני בשנים האחרונות הם, למשל, "הרציפות התפקודית" : בשל האיום על האוכלוסייה האזרחית מטילים ומרקטות מפעילים משרדי הממשלה ובראשם המשרד להגנת העורף מאמצים רבים להבטחת "הרציפות התפקודית", כלומר לוודא כי החיים חוזרים לפעול סמוך ככל האפשר לפגיעות.

אנו שומעים בימים אלה על "המציאות המשאבית" בצה"ל, מונח עדכני להגדיר את חוסר המשאבים והצורך לקצץ. בסגנון הדיבור בהצגת נושאים על ידי קצינים בכירים אנו שומעים כי "הנושא חונה על שולחנו של הרמטכ"ל" – כלומר , ממתין להחלטתו ."במשמרת שלו" – כלומר בתקופת הכהונה של מפקד מסויים. "במעלה הדרך" – הוא ביטוי למה שאמרנו פעם " בהמשך הדברים".

לאחרונה יצאה לאור מהדורה מעודכנת של המילון הצה"לי לקיצורים וראשי תיבות בעריכתו המקצועית והקפדנית של שמשון הופמן. קיצורים וראשי תיבות בצבא הם מן המפורסמות , גופים רבים בצבא ממציאים ללא הרף קיצורים לעבודתם. אנו למדים במסגרת החידושים כי אנסמב"ל זה לאו דווקא צרוף מוסיקלי, זהו איתור וניתוח סוגיות מרכזיות בביטחון הלאומי.

את ראשי התיבות מ"מ אנו מכירים בדרך כלל כממלא מקום, או מפקד מחלקה. במילון החדש יש לראשי תיבות אלה 27 הגדרות כמו מכונאי מוטס, מבצעים מיוחדים, מושל מחוז ונוספות. אנו זוכרים, כמובן , כי גל"צ הם גלי צה"ל, אך בחיל הים זה הקיצור לגילוי צוללות ודו"צ הוא לא רק דובר צה"ל כי אם גם דו-צדדי בתרגילים, כפי שלצערנו נפגעים חיילים מאש כוחותינו.

ואיך אפשר לדבר על העברית בצה"ל בלי הקיצורים העכשוויים, ובכן : סכו"ם במערכת הביטחון הוא סיכול ממוקד. דל"ג – הוא הקיצור לדה לגיטימציה. זהו מאמץ חשוב שעושים בשנים האחרונות בישראל כדי להתמודד עם נסיונות הערבים לפגוע במעמד הבינלאומי שלנו. ונסיים בחפש"ש – היא חופשת השחרור שכל חייל מצפה לה.

אולי יעניין אותך גם