צה"ל קבר המלצות לשיוויון בין המינים

רבנים וקצינים טירפדו יישום דו"ח ועדת שגב, שקרא לפתוח בפני נשים את כל התפקידים בצבא, כך מדווח עיתון "הארץ"

(צילום: דובר צה"ל)

צה"ל הקפיא יישום חלק ניכר מההמלצות הכלולות בדו"ח שקרא להנהיג מודל שירות שוויוני מלא לגברים ולנשים, כך מדווח העיתון "הארץ". על פי הדיווח אף שהצבא הכריז פומבית על תמיכתו ביישום ההמלצות, שחוברו על ידי ועדה צבאית, מעט נעשה בפועל בארבע השנים שחלפו מאז הגשת הדו"ח.

בצבא מתרכזים כרגע, לא במיצוי שירות הנשים בצה"ל, אלא דווקא בבלימת תופעות של הדרת נשים ולעצירת העלייה המתמדת במספר מקבלות הפטור משירות. דו"ח הוועדה בראשות האלוף (מיל') יהודה שגב הוגש לראש אגף כוח האדם בצה"ל באותה עת, האלוף אלעזר שטרן, בספטמבר 2007.

הדו"ח כולל שורה ארוכה של המלצות מרחיקות לכת שמטרתן להביא לשינוי יסודי בשירות הנשים בצה"ל, להפכו לשוויוני לשירות הגברים ולמצותו בצורה טובה יותר. הוועדה הבהירה שבלא אימוץ גורף של ההמלצות, אי אפשר יהיה לחולל שינוי משמעותי. ועדת שגב המליצה על מודל חדש לשירות נשים. החזון שמאחורי המודל הוגדר כך: "צה"ל, כארגון מוביל בחברה, מעצב את שירות אנשיו, נשים וגברים כאחד, לשירות משמעותי ומכבד המבוסס על הזדמנויות שוות על פי כישורים ויכולת, לקידום מטרות צה"ל ומדינת ישראל".

הוועדה המליצה על הזדמנות שווה לשיבוץ בכל התפקידים והמערכים, תוך עמידה בסטנדרטים ובדרישות כשירות מחייבות. בדו"ח הוועדה נכתב כי "לא יהיו תפקידים או מערכים הסגורים קטגורית לנשים או לגברים. השירות בכל היחידות, התפקידים והמשימות יהיה משותף ומוסדר בכללי השילוב הראוי".

בפועל, הצעדים הדרמטיים שעליהם המליץ שגב ובעיקר התנגדות של גורמים דתיים מנעו את יישומו של הדו"ח. המטכ"ל בראשות רב-אלוף גבי אשכנזי דן בדו"ח שגב, הביע דעה חיובית עליו אך כמעט שלא נקט צעדים ממשיים כדי להפכו למסמך מעשי .

גורם בכיר באכ"א אמר בתגובה כי "הטענה שלא נעשה דבר למימוש החזון של הוועדה אינה נכונה. התקדמנו מאז, אבל עשינו רק חלק מן הדרך". הוא הזכיר כי צה"ל שינה את תהליך המיון לנשים, הפעיל שיטה מתקדמת למיון תעסוקתי בשיבוץ חיילות והנהיג ראיון שיבוץ ללוחמות. לדבריו, הורחב במידה ניכרת שילוב נשים בתפקידים טכניים. הוא הוסיף כי צה"ל מתנגד לשיבוץ נשים כלוחמות חי"ר ושריון. "אין מספר מספיק של חיילות שמסוגלות לעמוד במעמסה הפיזית הנדרשת. פתחנו תפקידים נוספים ללוחמות במערך ההגנה האווירית (נ"מ), אבל לא נשלח בנות לגולני רק בשם עקרון השוויון".

כיום, יותר מארבע שנים אחרי הגשת הדו"ח, לא נרשם שינוי משמעותי במצבן של הנשים בצה"ל - ולא מעט קצינים וקצינות בדרגים בכירים חוששים שדווקא חלה בו הרעה. במכתב ששיגרו לרמטכ"ל גנץ, לפני כשבועיים, דרשו ממנו 19 אלופים בדימוס למנוע אפליית נשים בצה"ל ולאמץ את מסקנות דו"ח שגב.   

אולי יעניין אותך גם