צה"ל פרס בית חולים שדה

מדובר באתר שיעניק מענה וסיוע רפואי דחוף בעתות משבר או חירום בעורף

מתרגלים על יבש: צה"ל תרגל פריסה של בית חולים שדה חדש, שייתן מענה וסיוע רפואי דחוף בעתות משבר או חירום בעורף. בבית החולים הארעי ישנם מתקני אשפוז, ניתוח, רנטגן, מעבדה וגם בנק דם. במקרי חירום לבית החולים הארעי יש יכולות לתפקד גם בתחום הלוגיסטיקה, תהיה בו מחלקת בריאות נפש, פה ולסת, בית מרקחת ותשתית רפואית ויחידות תומכות. 

בצה"ל מדגישים כי "ככל שמצילים בשטח יותר אנשים זה מאפשר לכוחות הרפואה לפנות נפגעים שבעבר לא הספיקו לקבל מענה רפואי, לבתי החולים. בבית חולים שדה ניתן מענה ניתוחי ואישפוזי בעורף או בעת אסון המוני בארץ ובעולם. מדובר בתגבור של היכולות הקימות בארץ, אך אם יהיה אסון עולמי בית החולים, בהרכב חלקי, יוכל להישלח למשימה".

סגל בית החולים מונה כ-121 איש עם הכשרה רפואית, שחלקם גם בעלי הכשרה קרבית. בית החולים יוכל לפעול בעצמאות למשך ארבעה ימים לפחות. פריסת בית החולים הזמני היא חלק מתכנית כוללת בצה"ל, שקיבלה את השם "שומר אחי".

תא"ל פרופ' איציק קרייס, קצין רפואה ראשי אמר כי "התכנית שמה לעצמה כיעד מניעת איבוד נפגעים בשדה הקרב. המטרה היא להוריד בחצי את מספר ההרוגים מקרב הנפגעים - כרבע עד שליש הם נפגעים ברי הצלה, אותם ניתן להציל על ידי טיפול נכון.

בית חולים השדה נועד להחליף או לתגבר בית חולים קיים במצב לחימה או אסון ומהווה עתודה לאומית. זהו חלק מהתוכנית האסטרטגית לבניין כוח - "שומר אחי 2020. היכולת נובעת מהחלטה שלנו לקדם ולשפר את יכולת הטיפול המתקדם של צה"ל. בית החולים משמש כיחידה בסיסית למענה במשלחות הומניטריות של צה"ל בארץ ובחו"ל כמו שראינו לאחרונה בפיליפינים ובהאיטי.

"לבית החולים יכולת אשפוז של 60-100 מיטות, קליטת 240 פצועים ביום ופתיחת ארבעה חדרי ניתוח במקביל. היכולות כוללות גם שירותים שאינם מיועדים רק לחיילים וביניהם חדר לידה. לבית החולים ישנם כל שירותי העזר הנדרשים למתן טיפול מתקדם. סגל בית החולים מורכב מאנשי הרפואה הטובים בארץ בסדיר ובמילואים שחלקם בעלי ניסיון רב למתן מענה רפואי בשדה בעת אסון".

אולי יעניין אותך גם