"צה"ל נערך לכל תרחיש", באמת?

לצה"ל אין מושג מה קורה בסוריה. זה אולי לא היה נורא כל כך אבל זה מתחיל להיות נורא כאשר צה"ל לא יודע מה קורה או יקרה עם מצבורי חומרי הלחימה הכימיים שבידי צבא סוריה.

כאשר מדובר בצבאות סדירים לצה"ל יש מידע לא רע על מה שקורה בהם. אבל כאשר מדובר במלחמת אזרחים כמו זו שמתנהלת בסוריה המודיעין עיוור ממש.

יש הערכות, יש שמועות, אבל איש בישראל לא יודע מתי יגיעו משאיות לבסיסי הצבא הסורי בהם מאוכסנים החומרים הכימיים ואחרי מספר שעות יתחילו לנוע לעבר לבנון.

זה חמור ביותר שכן אם החומרים האלה יפלו בידיו של נסראללה האיום על ישראל יהפך לבלתי מתקבל על הדעת. האם ישראל חייבת לבצע מכת מנע? יתכן, אבל כדי לבצע מכת מנע כזו צריך לדעת מתי בסיסי הצבא נופלים בידי "המורדים", שגם הם לא מקשה אחת ולא שתיים.

בקיצור, המצב רע מבחינת ישראל ועלול להסלים מאוד אם לא יהיה מידע מהימן על תנועות החומרים הכימיים והביולוגיים שסוריה אגרה במשך שנים רבות.

המצב בסוריה או יותר נכון על גבול סוריה-ישראל, עלול להשתנות תוך שעות אם משטר אסד ייפול. מהגבול השקט מאוד זה עלול להפוך לגבול של עימות.

"צה"ל נערך לכל תרחיש" - המלים האלה לא מרגיעות אותי. כבר נערכו בעבר לתרחישים צפויים ובסוף התברר שלא מספיק או לא נכון.

הפעם לא מדובר במפגינים שינסו לעבור את הגבול ברמת הגולן. הפעם זה עלול להיות הרבה יותר רציני וחמור.

אני מקווה שלא כל אנשי הביטחון שלנו עסוקים במלחמות הגנרלים המתנהלות בימים אלה במתחם הקריה בתל אביב. אני מקווה מאוד שיש שם אנשים שפשוט יושבים, מנתחים את כל האפשרויות ומעמידים מולן פתרונות שונים ומגוונים.

אולי יעניין אותך גם

IRNA - New details have been revealed about the recent attack on the Iranian ship "Saviz" in the Red Sea

דעה | ״העקיצות בים״ בין ישראל לאיראן לא מובילות לשום מקום - נטרול הגרעין הוא העיקר

המפרץ הפרסי, או "הערבי", נהפך לזירת לחימה בין ישראל לאיראן. העקיצות ההדדיות לא מובילות לשום מקום ובספק אם תומכות בנטרול הגרעין האיראני. מאמר דעה של דן ארקין